Reklama

Aspekty

Głębiej wejść w ten czas

W Szprotawie Triduum Paschalne przeżywano w formie rekolekcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauki rekolekcyjne głoszone były w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W pierwszej kolejności propozycja skierowana była do oazowiczów, ponieważ Triduum Paschalne w formie rekolekcji jest jednym z elementów formacji Ruchu Światło-Życie. Jednak wziąć udział mógł każdy chętny. - Myślę, że taka forma przeżywania Triduum pomaga głębiej wejść w przeżycie tego czasu. Dzięki programowi rekolekcyjnemu - choć w naszym przypadku trochę okrojonemu - ten czas nie ogranicza się jedynie do uczestnictwa w liturgiach (choć to one są tu najważniejsze) czy chwili adoracji, ale też wymaga od nas pewnego wysiłku i włączenia do swojego planu dnia dodatkowych momentów związanych z tym czasem – wyjaśnia ks. Tomasz Dragańczuk.

Pomocna w tym były wspólne modlitwy Liturgią Godzin, Namiot Spotkania, konferencje i oczywiście bycie we wspólnocie. - Konferencje pomagają zrozumieć treści poszczególnych liturgii i na dłużej zatrzymać się nad wydarzeniami z tego pierwszego Triduum, sprzed 2 tysięcy lat. Tak naprawdę w kazaniu czy poprzez komentarze liturgiczne nigdy nie uda się poruszyć tyle treści co właśnie na konferencji. Wydaje mi się też ważny aspekt wspólnotowego przeżywania tego czasu. Jednak Ostatnia Wieczerza była wydarzeniem wspólnotowym, na Golgocie - choć Pan Jezus był osamotniony - rodzi się Kościół (a przynajmniej to wydarzenie jest jednym z takich momentów), no i wreszcie na Zmartwychwstanie - czy raczej na dalszy rozwój wydarzeń - uczniowie czekali we wspólnocie i w niej także o Zmartwychwstaniu się dowiedzieli – mówi ks. Tomasz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-04-11 06:54

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oaza wciąż ma przyszłość

Niedziela Ogólnopolska 27/2025, str. 26-27

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

wakacje

Adobe Stock

Wiele środowisk katolickich przeżywa pewien regres, ale my się nie poddajemy – zapewnia ks. dr Marek Sędek.

Maria Fortuna-Sudor: Co słychać w Krościenku nad Dunajcem? Czy Kopia Górka, nazywana ojczyzną oazy, jest gotowa na wakacyjne rekolekcje?
CZYTAJ DALEJ

Bystrzyca Kłodzka: Ksiądz zaatakowany na plebanii; sprawcy, kopiąc i uszkadzając drzwi wejściowe, dostali się do środka

2026-07-03 08:24

[ TEMATY ]

ksiądz

atak

Autorstwa Jacek Halicki/commons.wikimedia.org

Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

W nocy z wtorku na środę w Bystrzycy Kłodzkiej dwóch młodych mężczyzn próbowało wejść na teren plebanii. Jak wynika z oficjalnych informacji przekazanych przez rzecznika prasowego kłodzkiej policji, jeden z duchownych został uderzony. Sprawa została zakwalifikowana jako naruszenie nietykalności cielesnej oraz wtargnięcie na teren plebanii - informuje portal klodzko24.eu, a informację tę potwierdza portalowi niedziela.pl jeden z księży z diecezji świdnickiej.

Na miejscu doszło do naruszenia nietykalności cielesnej jednego z księży.
CZYTAJ DALEJ

Lampedusa: wyspa, która nie odwraca wzroku

2026-07-03 17:22

[ TEMATY ]

migranci

wyspa

Lampedusa

@JRS/Vatican Media

Uchodźcy i migranci na Lampedusie.

Uchodźcy i migranci na Lampedusie.

Lampedusa przygotowana na przyjazd Papieża Leona XIV, trzynaście lat po wizycie Franciszka. Krótki dokument Vatican News pokazuje wyspę przez historie ludzi, którzy od lat mierzą się z dramatem migrantów przybywających przez Morze Śródziemne. To opowieść o pamięci, ratowaniu życia i solidarności silniejszej niż lęk.

W centrum Lampedusy znajduje się pomnik-memoriał „Nowa nadzieja”, upamiętniający ofiary katastrofy z 3 października 2013 r. Wtedy, niedaleko słynnej Plaży Królików, morze oddało 366 ciał spośród 600 osób, które tej nocy próbowały dotrzeć na wyspę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję