Reklama

Na Nowym Świecie we Lwowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Przewoźnik: - Parafia, której Ksiądz przewodzi, ma swoją burzliwą historię...

Ks. Włodzimierz Kuśnierz: - Jako proboszcz jestem w parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie od niedawna. Jeśli chodzi o historię tej parafii, to jest to kościół dominikański, wybudowany jeszcze na początku XVII wieku. Został on zamknięty w okresie józefinizmu na skutek kasat zakonów. Od tego czasu klasztor już nigdy nie został oddany dominikanom i świątynia funkcjonowała jako kościół parafialny. Po II wojnie światowej jako jeden z nielicznych kościołów lwowskich istniał z przerwą do 1962 r. jako kościół parafialny. Został zamknięty dopiero po 1962 r. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, gdy Ukraina odzyskała niepodległość, myśleliśmy, że zostanie nam zwrócony. Ubiegaliśmy się także o zwrot kościoła św. Elżbiety, który jest niedaleko, oraz o zwrot innych świątyń. Polaków wyznania rzymskokatolickiego we Lwowie jest dziś o wiele mniej, niż było przed wojną, ale jest faktem, że w niepodległej Ukrainie żadnego kościoła we Lwowie nam, Kościołowi rzymskokatolickiemu, nie zwrócono, z wyjątkiem małego, drewnianego kościoła na przedmieściu Lwowa (na tzw. Zboiskach), który trzeba było rozebrać, aby wybudować tam nowy kościół. Przyjechałem tutaj właśnie po to, żeby sprawę naszego kościoła, a jednocześnie całą tę sytuację nagłośnić. Za czasów Związku Radzieckiego były we Lwowie tylko dwie parafie: katedralna i św. Antoniego. Dziś funkcjonują jeszcze inne, ale trzeba było o nie walczyć: o pozwolenie, o plac, o pieniądze na budowę kościoła.

- Musimy powiedzieć, że przy kościele św. Marii Magdaleny istnieje parafia, ale kościół nie jest jej własnością i spełnia jeszcze inne funkcje...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jest salą koncertową. Pozwolono nam odprawiać w nim Msze św., jeśli nie będziemy przeszkadzać w organizacji koncertów. Współistniejemy więc z salą organową. Prawnie kościół należy do miasta - jest to własność municypalna. Myślę, że miasto wypożycza ten kościół sali organowej w tym celu, aby go nam, prawowitym właścicielom, nie oddać. Władze miasta nie mogą nas już ignorować jako wspólnoty, ponieważ jesteśmy trzecią we Lwowie pod względem liczebności parafią rzymskokatolicką. Dostaliśmy pozwolenie na odprawianie jednej Mszy św. dziennie. Sprawujemy ją zawsze rano, ponieważ wieczorem są koncerty, a w ciągu dnia próby. Oznacza to, że praktycznie nie możemy prowadzić normalnej działalności duszpasterskiej. Msza św. poranna dostępna jest raczej tylko dla osób starszych, natomiast młodzież, dzieci, osoby pracujące mogłyby przyjść do kościoła w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Tego wszystkiego nam się odmawia. W tej chwili zmusza się nas do podpisania umowy o podnajem kościoła od sali organowej. My, parafianie parafii św. Marii Magdaleny, mamy wynajmować nasz kościół na określone godziny do odprawienia Mszy św.! Traktuje się nas jak drugą kategorię użytkowników świątyni. To poniżające.

- Czy jest szansa, aby w przyszłości można było w Waszym kościele odprawiać więcej Eucharystii i prowadzić normalną pracę duszpasterską?

- Prosiliśmy, żeby przynajmniej w maju dwa, trzy razy w tygodniu pozwolono nam odprawić Mszę św. wieczorem, by ludzie liczniej mogli uczestniczyć w nabożeństwie majowym. Czy sytuacja ta może ulec poprawie? Na pewno będziemy upominać się o swoje. Prosiliśmy o zwrot kościoła, ale jest postanowienie Gabinetu Ministrów Ukrainy, które zalicza kościół św. Marii Magdaleny do zabytków o znaczeniu narodowym, i świątynia nie może być nam oddana. Przychodząc na Mszę św., musimy przejść przez korytarz, który faktycznie jest foyer sali organowej i w którym siedzi strażniczka wpuszczająca ludzi i pilnująca porządku. Kiedy odbywa się koncert, prezbiterium kościoła zostaje zasłonięte kurtyną, ludzie siadają tyłem do ołtarza, a twarzą w stronę wejścia kościoła, gdzie jest zrobione podium, na którym odbywa się koncert.

Reklama

- Jak katolik może odnaleźć się w takiej sytuacji? Bo przecież może on też korzystać z jakiegoś wydarzenia kulturalnego, które ma miejsce w tym kościele.

- Nie jesteśmy przeciwni sali organowej w naszej świątyni, chcemy tylko, by funkcjonowała ona na innych zasadach. Jesteśmy parafianami tej parafii, mieszkańcami tej ziemi i to jest nasz kościół, chcemy, żeby to uznawano. Sala organowa jako instytucja niech obok nas istnieje, niech odbywają się tam koncerty, tylko, oczywiście, uzgadniane z nami. Potrafimy współistnieć, ale nie na tych zasadach, które zostały nam zaproponowane przez starostwo lwowskie. Nasi parafianie robią wiele, aby to zmienić. Podziwiam przede wszystkim ich wiarę i modlitwę. Regularnie pół godziny przed Mszą św. rozpoczynają Różaniec. Modlą się m.in. o zwrot kościoła, zamawiają Msze św. w intencji dyrektora sali organowej i tych wszystkich osób spośród władz, które są nam przeciwne, o przemianę ich serc. Odprawiam te Msze św. i wydaje mi się, że są pewne efekty. Wiele zrobił też bp Leon Mały, który był wieloletnim proboszczem parafii św. Marii Magdaleny. Będę się starał kontynuować działania w tym kierunku.

- Ilu wiernych liczy parafia św. Marii Magdaleny?

- Około pięciuset. W niedzielę podczas Mszy św. wszystkie miejsca siedzące są zajęte, a wielu ludzi jeszcze stoi.

- Czy Ksiądz Proboszcz ma do pomocy księdza wikariusza?

- Tak. Wikariuszem w mojej parafii jest ks. Andrzej Niedzielski, który pracuje też w Sądzie Biskupim. Jestem bardzo zadowolony z jego posługi.

- To, o czym Ksiądz mówi, dla wielu Polaków może wydawać się co najmniej dziwne. Wydaje się nam bowiem, że po upadku Związku Radzieckiego, gdy Ukraina stała się państwem wolnym, ta wolność dotyczy wszystkich, także Polaków, katolików. Tymczasem nie jest tak do końca...

- Z pewnością nie jest już tak jak za czasów Związku Radzieckiego. Widoczne jest jednak we Lwowie pewne nasilenie nacjonalizmu. Bardzo byśmy chcieli, aby doszło do pewnej zmiany w nastrojach, aby te trudne stronice historii stosunków polsko-ukraińskich były bardziej obiektywnie odzwierciedlane też w podręcznikach szkolnych. i by w świadomości społecznej doszło do prawdziwego pojednania, niejednostronnego. W kontekście nasilenia się szowinistycznych nastrojów nie zawsze czujemy się obywatelami Ukrainy, którzy mogą korzystać ze wszystkich przysługujących im praw.

- Co my, Polacy mieszkający w Polsce, możemy dla Was zrobić?

- Odwiedzając Lwów, zawsze można wstąpić do kościoła św. Marii Magdaleny i pomodlić się.

Parafia oczekuje na naszą pomoc
OFIARY MOŻNA KIEROWAĆ NA KONTA:
Złotówkowe:
Caritas Archidiecezji w Lubaczowie
ul. Mickiewicza 85, 37-600 Lubaczów
Bank Pekao SA, I Oddział w Lubaczowie
ul. Legionów 4, 37-600 Lubaczów
NRB (Zł)
98 1240 2584 1111 0000 3944 5928
Z dopiskiem: „Dla parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie”

Euro-dolarowe:
Abp Mieczysław Mokrzycki
Bank Pekao SA, I Oddział w Lubaczowie
ul. Legionów 4, 37-600 Lubaczów
IBAN PL
PKOPPLPW
NRB (Euro)
74 1240 2584 1978 0010 2380 8286
NRB ($)
68 1240 2584 1787 0010 2379 6701
Z dopiskiem: „Dla parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie”

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

W telegramie kondolencyjnym wystosowanym na ręce Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu ajatollaha Ali Chameneiego Franciszek zapewnił o swej modlitwie za ofiary katastrofy i ich rodziny. Jednocześnie zapewnił naród irański o swej „duchowej bliskości”.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję