Etyka była dla TFI SKOK ważna od początku, z założenia. Jest ona wpisana w misję realizowaną przez cały system SKOK, w którym na pierwszym miejscu stawia się człowieka, a generowanie zysku jest tylko środkiem działania dla jego dobra. Jak przyznaje Rafał Matusiak, prezes zarządu TFI SKOK, tworząc TFI i jego pierwsze produkty, wszyscy uczyli się, jak te zasady wprowadzić do funduszy.
- Na początku dokonywaliśmy ograniczeń, które od strony zarządzania samym funduszem są dość proste - mówi Rafał Matusiak. - Wyłączyliśmy branże, w które nasze fundusze nie inwestowały; nie nabywały papierów wyemitowanych np. przez producentów broni, wyrobów tytoniowych czy firmy, które przy procesach produkcyjnych stosowały technologie szczególnie uciążliwe dla środowiska naturalnego.
Uruchomienie funduszu etycznego było dużym krokiem do przodu na tej drodze. Tutaj poza wyłączeniem branżowym stosuje się specjalistyczne analizy, służące ocenie różnych procesów zachodzących wewnątrz firmy, która wyemitowała dany papier wartościowy. Zwraca się m.in. uwagę na przestrzeganie praw pracowniczych, na rzetelne prowadzenie księgowości (firma nie może prowadzić księgowości „kreatywnej”), na to, czy nie występują zjawiska korupcyjne. Trzeba jednak podkreślić, że fundusze etyczne nie szukają rozwiązań etycznych kosztem ekonomii. Poszukuje się rozwiązań stanowiących kompromis między ekonomią a etyką.
Żyjemy w kraju w znakomitej większości katolickim, a dopiero TFI SKOK - jako pierwsze w Polsce - uruchomiło w pełni etyczny fundusz. Twórcy TFI SKOK podkreślają, że „jedynka” w nazwie funduszu nie jest przypadkowa. Jest to bowiem pierwszy utworzony i zarejestrowany w Polsce fundusz etyczny - chociaż na świecie instrumenty i produkty tego rodzaju cieszą się rosnącą popularnością. Można je znaleźć w Europie Zachodniej, USA czy Kanadzie. Dlaczego więc w Polsce wcześniej nie pojawił się taki fundusz? Zdaniem prezesa Matusiaka, społeczeństwo musi najpierw osiągnąć pewien stopień zamożności, by myślenie w obszarze ekonomicznym i gospodarczym nie było ukierunkowane tylko na zysk.
- Jeżeli chcemy budować społeczeństwo na zdrowych podstawach i myślimy o rozwoju długofalowo, a nie na krótką metę, to działalności gospodarczej powinny towarzyszyć wartości etyczne - wyjaśnia Matusiak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu