Środa Popielcowa
Narzędzia zwycięstwa
Niech Wielki Post będzie bodźcem do nawrócenia i szczerej miłości do braci, szczególnie tych najuboższych i potrzebujących - mówił Benedykt XVI na zakończenie homilii w rzymskiej bazylice św. Sabiny na Awentynie. Jak co roku, przewodniczył tam Mszy św. i obrzędom Środy Popielcowej. Kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, mnisi benedyktyńscy i ojcowie dominikanie oraz wierni przybyli do świątyni w procesji pokutnej z pobliskiego kościoła św. Anzelma.
Papież nazwał Środę Popielcową „liturgiczną bramą, wprowadzającą w Wielki Post”. Przypomniał, że wypełnieniu powołania otrzymanego na chrzcie św., oraz zwycięstwa w walce między ciałem a duchem, dobrem a złem, która naznacza nasze istnienie, służą trzy pożyteczne narzędzia: modlitwa, jałmużna i post.
Papieżowi głowę posypał popiołem kard. Joseph Tomko, po czym Ojciec Święty nałożył popiół na głowę jemu i pozostałym kardynałom.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Reklama
… Zakrada się nowa mentalność, która ma na celu uzasadnienie odmiennego podejścia do życia i godności osobistej, oparta na własnym pragnieniu i indywidualnym prawie. Zmierza się do stawiania na zdolność operatywną, skuteczność, perfekcję i fizyczną urodę, ze szkodą dla uznanych za niegodne innych wymiarów ludzkiej egzystencji. Osłabia się w ten sposób szacunek należny każdej istocie ludzkiej, również w obecności wady rozwoju bądź choroby genetycznej, która może pojawić się w ciągu jej życia i poszkodowane są od momentu poczęcia te dzieci, których życie uznane zostaje za niegodne przeżycia.
Z przemówienia na kongresie Papieskiej Akademii Życia, 21 lutego 2009 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu wzywa nas do nieustannej walki o czynienie dobra właśnie po to, abyśmy wiedzieli, jak trudno jest nam poważnie zdecydować się na praktykowanie sprawiedliwości i jak wiele brakuje, aby we współżyciu kierować się duchem pokoju i miłości, a nie nienawiści lub obojętności.
Z listu z okazji brazylijskiej Kampanii Braterstwa, 25 lutego 2009 r.
U źródeł bankructwa systemu ekonomiczno-finansowego tkwi ludzkie skąpstwo, bałwochwalstwo wymierzone przeciw prawdziwemu Bogu oraz fałszowanie Jego obrazu za pomocą bożka - mamony. Musimy odważnie i konkretnie ukazywać te zjawiska. Potrzebna jest przy tym dobra znajomość rzeczywistości, pozwalająca również na podjęcie konkretnych działań.
W czasie spotkania z duchowieństwem diecezji rzymskiej, 26 lutego 2009 r.
Przeprosiny bp. Williamsona
Czy to wystarczy?
Ostatnio bp Richard Williamson, jeden z czterech hierarchów Bractwa św. Piusa X, czyli lefebrystów, z których w styczniu 2009 r. Benedykt XVI zdjął ekskomunikę nałożoną w 1988 r., oficjalnie przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego wypowiedziami nt. holokaustu. Przeprosiny bp. Williamsona przekazała Papieska Komisja „Ecclesia Dei”, ustanowiona w lipcu 1988 r. przez Jana Pawła II w celu utrzymywania kontaktów zarówno z Bractwem św. Piusa X, jak i tymi księżmi i seminarzystami, którzy są przywiązani do liturgii „przedsoborowej”. W tekście czytamy m.in.: „Ubolewam z powodu wyrażenia tych poglądów i gdybym przewidział, jakie szkody i ból wyrządzą one przede wszystkim Kościołowi, a także tym, którzy przeżyli, i rodzinom ofiar, które zaznały niesprawiedliwości w okresie Trzeciej Rzeszy, to bym ich nie wypowiadał”. Dalej czytamy: „Proszę o przebaczenie przed Bogiem wszystkie dusze, które słusznie poczuły się zgorszone tym, co powiedziałem. Jak stwierdził Ojciec Święty, każdy akt niesprawiedliwej przemocy wobec jednego człowieka rani całą ludzkość”.
Środowiska żydowskie określiły te słowa jako „dwuznaczne”.
Na blogach piszą
Świat się zmienił, odkąd 25 lat temu wszedłem na pole katolickiego dziennikarstwa. W tym czasie przeciętny świecki dziennikarz rzadko krytykowałby prominentnego duchownego - tylko radykalni lewicowcy frontalnie atakowali wiarę. Rzecznicy laickości stali się jednak o wiele radykalniejsi przez lata, i skuteczniejsi we wpychaniu swoich idei do głównego nurtu opinii publicznej. Generacje skandali - najpierw wśród ewangelikalnych teleewangelistów, później wśród naszych katolickich księży - przyspieszyły proces. Teraz zarzucają nas każdego dnia, do znużenia, negatywnymi historiami o Kościele i, wierzcie mi lub nie, odsuwam od siebie większość z nich. Nasi czytelnicy nie potrzebują tego - mówię sobie.
Catholic Culture Commentary Blog
Nominacja abp. Timothy’ego Michaela Dolana do Nowego Jorku odkrywa jeden z priorytetów Papieża Benedykta XVI. Razem ze swym stałym nauczaniem o wierze i kulturze oraz centralnej pozycji relacji z Bogiem, Papież rozważając swoje nominacje biskupie, bierze pod uwagę tych, którzy są zasadniczy w wierze i jednocześnie otwarci duszpastersko. Z jednej strony są zdolni do dialogu z ludźmi i kulturą, z drugiej strony - pozostają wierni priorytetowi wiary i moralności. To dobre wiadomości na czas Obamy.
Irene Lagan
Moja nowa ulubiona strona internetowa:
Jean Balconi
28 VI 2008 - 29 VI 2009
Rok ze świętym Pawłem
Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? (...)Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. I jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani Moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym
(Rz 8, 35; 37-39).