Reklama

Odważny i zawsze wierny

Niedziela Ogólnopolska 9/2009, str. 28

Elżbieta Ryszka

Wśród nagrodzonych drugi z prawej - senator Czesław Ryszka

Wśród nagrodzonych drugi z prawej - senator Czesław Ryszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polskie Stowarzyszenie Morskie - Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PSM-G), upamiętniając 89. rocznicę zaślubin Polski z morzem i 69. rocznicę masowej wywózki Polaków na Sybir, zorganizowało 14 lutego br. konferencję w Suchedniowie, połączoną z wręczeniem dorocznych nagród stowarzyszenia: pierścienia i statuetki, na których widnieje napis: „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i zawsze wierny). Nagrodę otrzymali: ks. inf. Józef Wójcik, prof. Jan Szyszko oraz sen. Czesław Ryszka. Chociaż zasługi każdego z laureatów zostały indywidualnie podkreślone, to w dyplomie gratulacyjnym powtarzały się słowa o ich społecznym zaangażowaniu i gorącym patriotyzmie.

Laureaci

Ks. inf. Józef Wójcik - proboszcz parafii w Suchedniowie, legendarny kapłan, bohater wielu książek i filmów - jest znany przede wszystkim z uwolnienia kopii Obrazu Jasnogórskiej Madonny. W czasach PRL-u dziewięć razy był więziony za obronę krzyża, ratował parafię Wierzbica przed działaniami SB, z odwagą głosił historyczne prawdy. Za swoje męstwo zyskał powszechny szacunek i uznanie.
Prof. Jana Szyszkę - ministra środowiska w latach 2005-07, profesora i leśnika, obecnego posła - uhonorowano za działalność naukową i polityczną na rzecz podnoszenia zdrowotności lasów i wykorzystania zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego. Laureat współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, jest jednym z założycieli Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Był pełnomocnikiem rządu ds. konwencji klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (1999-2000). W latach 2001-05 zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
W 2008 r. otrzymał Nagrodę im. Ettore Majorany („Nauka dla Pokoju”), przyznawaną m.in. przez Papieską Akademię Nauk.
Czesława Ryszkę uhonorowano za obronę polskiej racji stanu w polityce, za wskazywanie wciąż aktualnej wartości hasła: „Bóg - Honor - Ojczyzna”, a także za twórczość literacką oraz publicystyczną. Jest on autorem ponad 50 książek o tematyce społeczno-religijnej, m.in. książki poświęconej walce z Kościołem w latach PRL-u pt. „Infułat z Suchedniowa”. Ryszka był posłem na Sejm III kadencji, a od 2005 r. pełni mandat senatora ziemi częstochowskiej. Od wielu już lat prowadzi w „Niedzieli” stały felieton polityczny, obecnie zatytułowany: „Widziane z Senatu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystość w Suchedniowie

Uroczystości w Suchedniowie rozpoczęto Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. Przewodniczył jej bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, a koncelebrowali m.in. bp Edward Janiak z Wrocławia, ks. inf. Czesław Wala z sanktuarium maryjnego w Kałkowie-Godowie oraz proboszcz suchedniowskiej parafii - ks. inf. Józef Wójcik. W kazaniu ks. Wójcik wspomniał o udziale mieszkańców Suchedniowa w powstaniu styczniowym, o gehennie Polaków zsyłanych na Syberię. Jak powiedział, dzisiaj „zemstą” suchedniowian za lata prześladowań polskich patriotów przez carat, a potem komunistów jest miłość, przejawiająca się w budowie kościoła w Krasnojarsku na Syberii. Nic dodać, nic ująć.
We Mszy św. uczestniczyli licznie posłowie i senatorowie, samorządowcy, przedstawiciele policji i wojska. Uroczystość uświetnił miejscowy chór oraz orkiestra dęta.
Po Mszy św. w sali Ośrodka Kultury „Kuźnica” w Suchedniowie odbyła się konferencja, którą otworzył przewodniczący Rady Naczelnej PSM-G inż. Zbigniew Wysocki. Następnie referat na temat: „89. rocznica zaślubin Polski z morzem” wygłosił kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki. Po wręczeniu dorocznych nagród laureatom - wspomnienia o tragedii wywózki z 10 lutego 1940 r. odczytał inż. Wysocki. Z kolei dr Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN-u podzielił się refleksją na temat tragedii deportowanych na Syberię obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Wypowiadali się również zaproszeni goście, m.in. ojciec uprowadzonego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika, który opowiedział o latach walki o sprawiedliwość i wyraził nadzieję, że powołana sejmowa komisja śledcza doprowadzi do ostatecznego wyjaśnienia tej jednej z najbardziej okrutnych zbrodni w ostatnich czasach.
Na zakończenie konferencji kapitan Sulatycki przekazał uczestnikom oraz mieszkańcom Suchedniowa pozdrowienia od prezesa Jana Kobylańskiego, który przewodnicząc Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ), z uwagą obserwuje wszystko, co dzieje się obecnie w Polsce.

Idee spotkania

Stowarzyszenie Morskie - Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego, służąc Polsce, zwraca nie tylko uwagę na obronę polskiej gospodarki narodowej, ale przykłada dużą wagę do polityki historycznej, budzenia patriotyzmu, jednoczenia wszystkich, którym drogi jest los Ojczyzny. Upamiętnienie tak różnych wydarzeń, które przypadły 10 lutego, jak radosne zaślubiny Polski z morzem w 1920 r. oraz tragedia pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię w 1940 r., odkrywa coś mistycznego w polskim kalendarzu historycznym: z jednej strony jest to dzień radosnego świętowania, a z drugiej - dotknięcia piekła.
„Dzień 10 lutego - jak podkreślił kapitan Sulatycki - jest zwierciadłem naszej historii, która pokazuje i uczy, jak w przeszłości przeżywaliśmy upadki, gdy u steru rządu stali lub stoją ludzie mali i głupi, zdrajcy lub przedstawiciele mniejszości narodowych. Oni to, służąc obcym, zawężali granice naszego państwa, a nawet doprowadzili do tego, że przez 123 lata Polska została wymazana z mapy świata”.
Po latach niewoli Polska wróciła na mapę świata, z dostępem do Bałtyku. Właśnie 10 lutego 1920 r. w Pucku na terenie bazy hydroplanów niemieckich gen. Józef Haller wrzucił w wody Zatoki Puckiej platynowy pierścień, dokonując symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Należy dodać, że jednym z pierwszych dekretów Naczelnika Państwa było rozporządzenie o utworzeniu Marynarki Wojennej, z kolei dzięki ówczesnym wspaniałym Polakom, w tym Kwiatkowskiemu, rozpoczęto budowę Gdyni - miasta i portu na miarę XX wieku, utworzono Centralny Ośrodek Przemysłowy.
I tak z kolei pojawiła się tragiczna data 10 lutego 1940 r., kiedy to rosyjscy okupanci napadli na ludność cywilną w Białymstoku. Dali im tylko parę minut na spakowanie dobytku i załadowali całe rodziny do bydlęcych wagonów. W tak strasznych warunkach wyruszył na Sybir pierwszy transport polskiej ludności.
Na szczęście, nie udało się sowieckiemu okupantowi unicestwić Polski. Jak powiedział kapitan Sulatycki, na drodze komunistom ponownie stanęło pokolenie „Kolumbów” i dzięki takim patriotom - jak m.in. generałowie Anders, Sosnkowski, Rowecki „Grot”, Okulicki „Niedźwiadek”, Fieldorf czy mjr Szendzielarz „Łupaszko”, harcerze „Parasola”, powstańcy Warszawy - Rzeczpospolita przetrwała.
Pamięć o dniu 10 lutego 1920 i 1940 r. jest w Polsce znikoma, dlatego Polskie Stowarzyszenie Morskie - Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego stara się, aby ta data stała się symbolem naszej tożsamości narodowej w dobrej i złej doli.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Będziesz miał szansę poznać bliżej ks. Jana Schneidera, wielkiego czciciela Matki Bożej, ofiarnego spowiednika, obrońcę kobiet, człowieka wrażliwego na potrzeby chorych i ubogich. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2001 r.

CZYTAJ DALEJ

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Organy zostały wybudowane w latach 1911-1913 dla Hali Stulecia i wówczas były największe na świecie. Mający obecnie ponad 13 tys. piszczałek instrument nadal utrzymuje się w światowej czołówce pod względem wielkości.

CZYTAJ DALEJ

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

O. Bortnik zauważa, że patrząc na czerwcowe pielgrzymowanie, widać niejakie ożywienie. Są parafie, które po latach przerwy spowodowanej nie tylko pandemią, powracają do zwyczaju letnich „rekolekcji w drodze”. Teraz to specjalny czas dla Ślązaków. W czerwcu, a zwłaszcza lipcu nie ma prawie dnia, by na Jasną Górę nie przychodzili wierni z Górnego Śląska. Często jest to jeden dzień w drodze, jeden na Jasnej Górze i powrót pieszo. Niektórzy pozostają na Jasnej Górze nawet kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję