Reklama

Holandia

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Wyznania byłego masona

Oznaczeniu masonerii we francuskiej polityce oraz o sile powiązań nieformalnych jej członków mówi w wydanej niedawno w Hiszpanii książce pt. „Byłem masonem. Z mroku loży do światła Chrystusa” Maurice Caillet. Autor, lekarz ginekolog i urolog, przez 15 lat należał do masonerii. Był członkiem Partii Socjalistycznej. Jego zdaniem, w rządzie François Mitterranda było 12 członków loży, a w obecnym - Nicolasa Sarkozy’ego jest ich dwóch. Maurice Caillet przy okazji hiszpańskiej edycji swej książki udzielił wywiadu agencji Zenit. Autor zwraca uwagę na rolę, jaką masoneria odegrała w legalizacji aborcji we Francji w 1974 r. Doradcą ówczesnego premiera Jacques’a Chiraca był Jean-Pierre Prouteau - wielki mistrz głównej loży, czyli Wielkiego Wschodu Francji, zaś doradcą Simone Veil - stojącej na czele Ministerstwa Zdrowia - Pierre Simon - wielki mistrz Wielkiej Loży Francji. „Dzięki” sprawnej masońskiej organizacji projekt zaaprobowany przez rząd już po miesiącu przyjęło Zgromadzenie Narodowe. Masońscy deputowani i senatorzy, niezależnie od przynależności politycznej, zgodnie głosowali za depenalizacją aborcji - przypomina Caillet. Jego zdaniem, powiązania masońskie mają charakter korupcjogenny. Okazuje się często, że „bracia” wspierają się nawzajem w rozstrzyganiu kontraktów, przy przetargach, ale także w sądownictwie, czego autor doświadczył osobiście. Sąd apelacyjny orzekł w jego sprawie rozwodowej, wbrew zasadom sprawiedliwości, podział kosztów oraz niższe niż należało alimenty.
Maurice Caillet przypomina, iż masoneria wiąże się w istocie z relatywizmem poznawczym i moralnym, zaś zbawienie ogranicza jedynie do wymiaru doczesnego. Bóg jest pojmowany w najlepszym przypadku abstrakcyjnie, jako „Wielki Zegarmistrz”, który nie wkracza w ludzkie sprawy. Pomimo deklarowanej tolerancji wobec wierzeń religijnych i ideologii, masoneria ze szczególną niechęcią odnosi się do Kościoła katolickiego.
Caillet swe nawrócenie wiąże z wizytą w Lourdes i prośbą o uzdrowienie małżonki. Od tej pory rozpoczął drogę ku Chrystusowi i Kościołowi. Oznaczała ona groźby utraty życia ze strony dawnych masońskich „braci”, a także niemożliwość zajmowania stanowisk publicznych.

Reklama

Korea Północna

Pierwszy ksiądz

Po raz pierwszy od 60 lat ksiądz katolicki wyjedzie na misję do Korei Północnej. O. Paul Kim Kwon-soon, należący do Zakonu Braci Mniejszych, od końca listopada pokieruje placówką opieki społecznej w stolicy kraju Pjongang. Franciszkanin obejmie swoją działalnością robotników pracujących w pierwszej fabryce założonej wspólnie przez Koreańczyków z Południa i Północy.
O. Kim jest pierwszym od 60 lat kapłanem katolickim, któremu władze Korei Płn. zezwoliły na pobyt stały. Z prawnego punktu widzenia pozostanie on turystą, a swoją wizę będzie musiał odnawiać co 2 miesiące.
Jak oznajmił w rozmowie z agencją UCANews, w prowadzonej przez niego placówce kuchnia będzie wydawała nawet do 1,5 tys. posiłków dziennie. Ponadto robotnicy będą mogli w niej korzystać z fryzjera, łaźni i darmowej opieki medycznej. - To punkt zwrotny w działalności humanitarnej dla Północy - powiedział zakonnik. Przypomniał, że do tej pory Korea Płd. mogła jedynie wysyłać transporty do swoich sąsiadów, nie mając pieczy nad rozdzielaniem pomocy humanitarnej na miejscu.
Ceremonii otwarcia ośrodka opieki społecznej przewodniczył 30 października bp Lazzaro You Heung-sik z diecezji Daejeon. 1 listopada sprawował on też Mszę św. dziękczynną w miejscowości Chanchung, w której znajduje się jedyny w Korei Płn. kościół katolicki. Nie uczestniczył w niej jednak żaden z miejscowych katolików.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Minister piętnuje

Holenderski minister ds. młodzieży i rodziny André Rouvoet skrytykował brak moralności seksualnej wśród młodzieży w jego kraju. Według niego, dziewczęta traktowane są jak artykuły użytkowe, a seks uważa się za środek wymienny. Wypowiedź ministra, członka Partii Chrześcijańskiej, zacytowały 10 listopada media w Holandii.
- U młodzieży pojęcie „miłość” nie odgrywa żadnej roli - stwierdził minister. Dodał, że nie zabiera głosu w jakiejś mało ważnej sprawie, lecz jest to temat, który może stać się bardzo poważnym problemem dla całego społeczeństwa. Zdaniem min. Rouvoeta, wielu młodych ludzi ma wypaczony obraz seksualności, przyjaźni i kontaktów międzyludzkich. - Ten temat wymaga szerokiej debaty społecznej - podkreślił.

Ludzie

Bp Adrianus van Luyn

Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) powiedział, że obecny kryzys jest nade wszystko kryzysem zaufania. Bp Adrianus van Luyn podkreślił potrzebę lepszych uregulowań prawnych oraz pełniejszej kompetencji na poziomie europejskim i światowym, aby zapobiec kolejnym katastrofom finansowym. Jednocześnie wskazał na potrzebę odbudowy wartości i zaburzonego ładu moralnego w obliczu utylitarnego traktowania człowieka oraz otaczającego go świata.
Trzeba integralnego spojrzenia na człowieka. Jego zdaniem, poznanie, dlaczego człowiek działa wbrew sumieniu i prawemu osądowi, jest zagadnieniem religijnym. Nie potrafi na nie odpowiedzieć żaden szczyt polityczny, gdyż chodzi o kwestię specyficznie religijną. Jasno w tej sprawie powinni wypowiedzieć się biskupi, a także inne osoby określane jako autorytety religijne.
- Obecny kryzys finansowy powinien nas skłonić do pytania, dlaczego tak mało ludzi rozpoznaje dziś w orędziu chrześcijańskim nawołującym do wzajemnego dzielenia się i skromnego życia klucza do życia dobrego i w ostateczności szczęśliwego - zauważył bp van Luyn.

Krótko

Watykan włączy się w obchody 60. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. - Kościół uważa, że prawa człowieka są wyrazem nadprzyrodzonej godności osoby ludzkiej i że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 r. miała fundamentalne znaczenie dla dojrzewania wśród ludzi świadomości moralnej, zgodnej z godnością osoby - powiedział kard. Renato Martino - przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Życie ludzkie jest wartością samą w sobie, jest darem od Boga, dlatego należy je chronić od samego poczęcia - podkreślają amerykańscy biskupi w specjalnym oświadczeniu skierowanym do prezydenta elekta Baracka Obamy. Ich zdaniem, państwo ma obowiązek zapewnienia ochrony dzieciom poczętym, a wprowadzenie ustawy o tzw. wolnym wyborze doprowadzi do zwiększenia liczby dokonywanych aborcji.

W wieku 100 lat zmarł długoletni rektor sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux - ks. inf. Georges Durand. Pełnił tę funkcję przez 20 lat, od 1958 do 1978 r.

Pogarsza się sytuacja w Afganistanie. Według raportu, do którego dotarła CNN, przemoc wzrosła o 543 proc., produkcja narkotyków podskoczyła dwukrotnie, a poparcie dla działań wojskowej koalicji spadło.

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew chce przedłużenia kadencji prezydenckiej do sześciu lat. Wydłużona byłaby również kadencja poselska - do pięciu lat. Komentatorzy uważają, że to wstęp do ponownego objęcia fotela prezydenckiego przez Putina.

Tanieje gaz, ale tylko u producenta. Rosyjski Gazprom obniży na początku przyszłego roku ceny. Ma to związek z taniejącą ropą naftową. Niestety, polski dostawca - Polskie Górnictwo Gazowe i Naftowe - prawdopodobnie nie obniży ceny gazu.

Unia Europejska rozmawia z Rosją. Chce pozyskać sojusznika w rozmowach z Iranem w sprawie programu nuklearnego oraz w dialogu palestyńsko-izraelskim. Ceną za to ma być wyhamowanie integracji Gruzji i Ukrainy z Zachodem.

7 Polaków poniosło śmierć w pożarze domu w norweskim Drammen. Trzypiętrową kamienicę wynajmowała dla swoich pracowników jedna z firm budowlanych działająca na norweskim rynku.

Na rosyjskim okręcie podwodnym zginęło 20 osób. Powodem była awaria systemu przeciwpożarowego.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

[ TEMATY ]

święty

błogosławieni

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Msza św. za Polskę

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Alumnom śląskiego seminarium zwrócił uwagę, że każdy z nich „jest w sytuacji, w której większość myśli inaczej niż oni”. - Przez czas wakacji z tą sytuacją się spotkasz jeszcze częściej. I będziesz słyszał: odpuść, daj sobie sposób. Asyria jest silniejsza, pogaństwo jest silniejsze. Dowiesz się jak bardzo chrześcijaństwo, a zwłaszcza Kościół katolicki jest passe, na jak bardzo przegranej jest pozycji. Co zrobisz? To co Ezechiasz: tym bardziej pójdziesz przez Najświętszy Sakrament tam szukać wsparcia, czy odpuścisz!? - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Franciszek przypomina, iż w encyklice „Laudato si'” wezwał całą ludzkość do uświadomienia sobie potrzeby wprowadzenia zmian w stylu życia, produkcji i konsumpcji, aby przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, którego jedną z głównych przyczyn jest wszechobecne stosowanie paliw kopalnych. Ponadto 6 lipca 2022 r. Stolica Apostolska przystąpiła do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Papież wskazuje na konieczność zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i dążenie do neutralności klimatycznej. Wyraża przekonanie, że ludzkość ma do dyspozycji środki technologiczne, aby stawić czoła tej transformacji środowiskowej i jej zgubnym konsekwencjom etycznym, społecznym, gospodarczym i politycznym, a wśród nich energia słoneczna odgrywa kluczową rolę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję