Reklama

Przegląd prasy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Platforma odrzuciła święto Trzech Króli

„Dziennik” z 18-19 października zamieścił tekst Bogumiła Łozińskiego pt. „Trzech Króli dzieli sumienia w PO”. Autor pisze: „Mimo złamania klubowej dyscypliny przez dziesięciu posłów Platformy Obywatelskiej i płomiennego wystąpienia Jerzego Kropiwnickiego Sejm odrzucił wczoraj projekt ustawy przywracający w święto Trzech Króli dzień wolny od pracy (…). Po raz pierwszy za rządów Donalda Tuska część posłów jego partii złamała dyscyplinę klubową. (…) Za ten sprzeciw czeka ich teraz kara”. Obok tekstu Łozińskiego poświęcony tej samej sprawie jest wywiad z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem pt. „Abp Głódź: Platforma zlekceważyła ludzi wierzących”. W tekście czytamy m.in.: „Wśród serdecznych przyjaciół - psy zająca zjadły. Ogromnie mi przykro, że ta decyzja polskiego Sejmu zbiega się z 30. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II. To prezent PO na rocznicę wyboru Karola Wojtyły, ale na pewno nie jest to bukiet kwiatów. Do tego wszystko odbywa się w złym stylu, bo jednego dnia posłowie (senatorowie - przyp. red.) przyjmują uchwałę z okazji wyboru papieża, a następnego - odrzucają projekt dnia wolnego w religijne święto. To nie jest dobre świadectwo dla papieża. Wierni zachowają w sercu żal do posłów. (…)”. Dodajmy, że wcześniej (8 października) abp Głódź powiedział już w tytule swego wywiadu udzielonego „Dziennikowi”: „Rząd utrwala to, co zrobił Gomułka”. W tekście wywiadu znalazły się m.in. słowa: „Biskupi są zdumieni postawą Platformy. Katolicyzm nie polega na tym, że siedzi się na uroczystościach religijnych w pierwszych rzędach”.

Tusk a Kościół

W „Dzienniku” z 21 października znalazł się godny polecenia artykuł Bogumiła Łozińskiego pt. „Tusk nie docenia Kościoła”. W tekście czytamy m.in.: „Episkopat poinformował w miniony piątek, że jest zdumiony odrzuceniem przez Sejm projektu ustawy, przywracającej dzień wolny w święto Trzech Króli. Jeszcze dalej idzie abp Leszek Sławoj Głódź, który w sobotnim wywiadzie dla «Dziennika» mówi, że jest z tego powodu zawiedziony i rozżalony. (…) Zniecierpliwienie abp. Głódzia ma swoje uzasadnienie. Większość spraw, na których zależy Kościołowi, jest przez obecny rząd blokowana bądź wprost odrzucana. Jaskrawym tego przykładem jest sprawa dnia wolnego w święto Trzech Króli. Jednak ta taktyka może okazać się krótkowzroczna.
Donald Tusk spotyka się z kard. Stanisławem Dziwiszem, parlamentarzyści PO uczestniczą w Tyńcu w rekolekcjach, premier Tusk spotyka się w Watykanie z Benedyktem XVI. Wszystko to stwarza wrażenie dobrych relacji z Kościołem. Ale to pozory. Realne stosunki państwo - Kościół można ocenić, analizując sposób rozwiązania konkretnych problemów. Wśród najważniejszych spraw, które przedstawiciele Kościoła zgłaszali na spotkaniu Komisji Wspólnej w lutym tego roku, były: polityka na rzecz rodziny, zapłodnienie in vitro, matura z religii i święto Trzech Króli. Żadna nie została pozytywnie załatwiona.
Postulowana przez biskupów polityka prorodzinna wymaga czasu i z dnia na dzień nie zostanie zrealizowana, ale blisko rok to dostatecznie dużo na opracowanie przez rząd chociażby jakiejś koncepcji. Sprawa religii na maturze, mimo że była już finalizowana, została odłożona w czasie, a w kręgach kościelnych panuje opinia, że za tego rządu religii na maturze nie będzie. Ten dystans rządu wobec Kościoła widać też w innych, mniej znanych sprawach (…).
Polityka rządu Tuska, polegająca na blokowaniu czy wręcz odrzucaniu spraw kościelnych, mimo pozorowania dobrych relacji może okazać się krótkowzroczna. Tusk nie docenia bowiem Kościoła jako sojusznika w rozwiązywaniu trudnych problemów społecznych. Lada dzień czeka nas debata na temat ustawy in vitro, w której głos Kościoła może mieć zasadnicze znaczenie. Premier Tusk chyba zbyt łatwo porzuca ideę szukania w Kościele sojusznika w rozwiązywaniu problemów społecznych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Antypapieski wybryk

Pisze o nim Jakub Mielnik w tekście zatytułowanym „Izraelska strona internetowa robi z Benedykta XVI nazistę”, opublikowanym w „Dzienniku” z 21 października. Według Mielnika: „Papież, ozdobiony czarną swastyką - takie zdjęcie pojawiło się wczoraj na stronie internetowej sympatyków rządzącej w Izraelu partii Kadima. Fotomontaż usunięto po tym, jak szefowa partii Kadima Cipi Liwni osobiście zadzwoniła do właściciela witryny Yalla Kadima. - Chcieliśmy zaprotestować przeciwko roli Watykanu w nazistowskim ludobójstwie - mówi Ciki Awisar, który prowadzi forum (…).
Napięte z powodu oceny Piusa XII stosunki Watykanu z Izraelem uniemożliwiają wizytę Benedykta XVI w Ziemi Świętej. Urzędnicy watykańscy przyznają, że papież nie pojawi się w Izraelu, dopóki Instytut Yad Vashem nie zmieni części ekspozycji, poświęconej historii Holokaustu. Wynika z niej m.in., że Pius XII w czasach nazizmu ignorował doniesienia kościelnych hierarchów o zagładzie Żydów i nie zrobił nic, by im pomóc, ani nie potępił nazistów (…)”.
Jest to oczywiste oszczerstwo. „Niedziela” pisała o tym wielokrotnie, przywołując m.in. oceny b. premier Izraela Goldy Meir i żydowskich historyków, bardzo wysoko oceniających osobisty wkład Piusa XII w uratowanie setek tysięcy Żydów od zagłady. Mielnik przypomina, że relacje między Watykanem a Izraelem są wciąż jeszcze dalekie od doskonałości, pisząc m.in.: „Nieuregulowana jest kwestia wywłaszczonej po powstaniu Izraela własności kościelnej, ulg podatkowych dla Kościoła w Ziemi Świętej i statusu arabskich chrześcijan, którym Tel Awiw utrudnia swobodne poruszanie się po Izraelu i Zachodnim Brzegu Jordanu”.

Reklama

Fanatyzm ateistycznych nienawistników

„Najwyższy Czas” z 13 września zamieścił zdjęcie ilustrujące rozmiary fanatycznego ateizmu. Zdjęcie przedstawia napis na murze alei Grunwaldzkiej w centrum Gdańska: „Chrześcijanie na szubienicę”.

Reklama

Dogorywanie Urbanowego „Nie”

Luiza Zalewska pisze w tekście „Zmierzch diabła” („Magazyn Dziennika” z 4-5 października) o wyraźnym spadaniu nakładu Urbanowego „Nie”, które w połowie lat 90. sprzedawało 600 tys. egzemplarzy. Teraz sprzedaje tylko 90 tys. egzemplarzy. Według Zalewskiej, tygodnik „dogorywa”. Zalewska przypomina niektóre fakty z historii „Nie”, m.in. to, że na czele tego wydawnictwa stał Hipolit Starszak, pułkownik Służby Bezpieczeństwa, zaangażowany w głośne akcje przeciw działaczom opozycji. Zalewska przypomina także, zablokowany na szczęście, pomysł wydawania „Nie” dla dzieci: „Gazetka miała demoralizować nieletnich, napuszczać ich na rodziców i szkołę. Przygotowano próbne numery, rozpoczęto rozmowy o dystrybucji z Ruchem. Ruch, przerażony szatańskim pomysłem, zaprotestował”.

O rządzie Tuska

„Fakt” z 20 października przynosi ciekawy wywiad Soni Termion z b. wicepremierem Grzegorzem W. Kołodką pt. „Mam receptę”. Wypowiada się on m.in. na temat rządu Tuska, twierdząc: „(…) Obecna ekipa jest mieszaniną «od Sasa do lasa». Jej wadą jest brak wizji, zajmowanie się sprawami drugo- i trzeciorzędnymi, a nade wszystko lenistwo. Nigdy nie miałem wielkich złudzeń co do tej ekipy, ale też nie jestem załamany, bo zasadniczych, wielkich błędów poza lenistwem nie popełnia (…)”.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Na szczycie NATO będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

2024-07-03 18:43

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Marcin Gadomski

Na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - podkreślił w środę w Chojnicach prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że poziom wydatków na obronność w państwach członkowskich powinien zostać podniesiony do 3 proc. PKB.

Prezydent Andrzeja Duda złożył w środę wizytę w 34 Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym, który jest ważnym elementem narodowego i sojuszniczego systemu obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. Podczas briefingu prasowego podkreślił, że na zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie będzie poruszana kwestia wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

CZYTAJ DALEJ

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30

[ TEMATY ]

cud lubelski

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Wierni podczas procesji w dniu Cudu Lubelskiego

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

3 lipca 1949 roku, gdy komuniści zaciskali kajdany niewoli na Polsce i Polakach, na obrazie Matki Bożej w katedrze lubelskiej wierni zobaczyli niezwykłe zjawisko, zwane Cudem lubelskim. Po południu siostra szarytka Stanisława Barbara Sadkowska zauważyła krwawe łzy, które płynęły z oka i rozlewały się po policzku Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Nykiel przy grobie św. Jana Pawła II: duchowo sparaliżowanych trzeba zanieść Jezusowi na noszach modlitwy

2024-07-04 10:14

[ TEMATY ]

wiara

Watykan

przebaczenie

grób JPII

bp. Krzysztof Nykiel

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

"Przebaczenia grzechów potrzebują też inni ludzie, podobni do paralityka, stąd też nie wolno nam zostawiać samym sobie osób doświadczających duchowego paraliżu. Trzeba koniecznie przynieść ich do Jezusa. Trzeba im ułatwić spotkanie z Chrystusem. Trzeba ich wziąć na nosze naszej modlitwy" - powiedział bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

W trakcie homilii bp Krzysztof Nykiel wskazał na postawę tych, którzy przynieśli paralityka do Jezusa. To „ludzie, którym na nim zależało. Przynieśli go do Jezusa, wierząc głęboko, że tylko On może go uzdrowić. Wierzyli, że tylko Chrystus, który ma słowa życia, może uzdrowić tego, którego przynieśli do Jego stóp, w przeciwnym razie ich gest, jakże piękny, nie miałby większego sensu. A Pan, widząc ich żywą wiarę, rzekł do niego: Ufaj, synu!” (por. Mt 9,2). Te słowa „dodały choremu odwagi i zachęciły do całkowitego zawierzenia się Panu i oddania się w Jego ręce”. Podobne Jezus zwraca się do wszystkich korzystających z sakramentu pokuty i pojednania.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję