Reklama

Pielgrzymka samorządowców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla Polaków uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ma szczególne znaczenie. Tylko dzięki zawierzeniu Pani Częstochowskiej Ojczyzna nasza podnosiła się z kolan po katastrofach dziejowych. Rok temu to wielkie święto stało się okazją, by samorządowcy z całego kraju mogli stanąć przed obliczem Królowej Polski na Jasnej Górze. Nigdy wcześniej władza publiczna nie była tak licznie reprezentowana przed tronem Jasnogórskiej Pani, jak właśnie w 2007 r., kiedy to do Sanktuarium Narodu przybyło ponad 10 tys. samorządowców z całej Polski.
Pielgrzymów tegorocznej II Pielgrzymki Samorządowców powitał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski, który zauważył, że „wszyscy rządzący naszym krajem, którzy wiedząc, że prawdziwa moc sprawowania władzy płynie z woli Bożej, przybywali przez wieki właśnie tu, na Jasną Górę”.
Kościół, rozumiejąc misję samorządu i zdając sobie sprawę z wagi prawa lokalnego i zwyczajów, powierzył Prymasowi Polski kierowanie krajowym duszpasterstwem przedstawicieli władz lokalnych. Kard. Józef Glemp, przyjmując obowiązki Krajowego Duszpasterza Samorządnej Polski, podjął się wielkiego dzieła wypełniania testamentu swojego wielkiego poprzednika - sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, który pisał: „Nieraz zrywaliśmy się do wielkiej reformy naszego życia. Składaliśmy Bogu obietnice, przyrzeczenia i śluby. Zarówno Śluby Królewskie sprzed 300 lat, jak i sierpniowe Przyrzeczenia Jasnogórskie są dowodem, że naród chce się wydobyć ze swych wad i nałogów, chce zdobyć cnoty niezbędne do życia społecznego: sprawiedliwości i miłości chrześcijańskiej”.
Podczas tegorocznej II Pielgrzymki Samorządowców odczuwaliśmy nadzieję i radość, gdy w kilkutysięcznej reprezentacji z całej Ojczyzny staliśmy na Jasnej Górze Zwycięstwa, w poczuciu odpowiedzialności za wszystkie sprawy, które dotyczą naszych wiosek i miast, parafii i rodzin. Nasze społeczeństwo potrzebuje odnowy moralnej. Mamy nadzieję, że samorządowcy poniosą w Polskę moc, która płynie z tego Sanktuarium. Że będą pełnić swe urzędy ze świadomością historycznych przyrzeczeń - Jasnogórskich Ślubów Narodu, które powtarzaliśmy za Księdzem Prymasem. Oby te przyrzeczenia okazały się zaczynem stałego programu formacji do właściwego, duchowego wymiaru sprawowania władzy przez wszystkich samorządowców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co oznacza posypanie głów popiołem?

Pytanie czytelnika: W liturgii Środy Popielcowej jest obrzęd posypania głów popiołem. Co oznacza ten gest? Jakie ma on znaczenie dla naszego życia?
CZYTAJ DALEJ

85 lat temu Niemcy aresztowali o. Maksymiliana Kolbego

2026-02-17 07:12

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Niepokalanów/fot. Monika Książek

85 lat temu, 17 lutego, Niemcy aresztowali franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego. Było to drugie jego zatrzymanie. Nie odzyskał już wolności: trafił na Pawiak, a potem do Auschwitz, gdzie oddał życie za współwięźnia.

Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 roku w Zduńskiej Woli. W 1910 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie przyjął imię Maksymilian. Dwa lata później zaczął studia w Rzymie. Tam w 1917 roku założył stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski wrócił po dwóch latach. W 1927 roku założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. Trzy lata później wyjechał do Japonii, skąd wrócił w 1936 roku. Objął kierownictwo Niepokalanowa, wówczas największego katolickiego klasztoru na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż: Paradoksalnie za gorliwość jestem oskarżony

2026-02-18 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Jeż

paradoksalnie

za gorliwość

jestem oskarżony

PAP

Bp Andrzej Jeż stanął dziś przed sądem

Bp Andrzej Jeż stanął dziś przed sądem

Bp Andrzej Jeż stawił się w Środę Popielcową przed sądem. Duchowny został oskarżony o domniemane zbyt późne zgłoszenie organom ścigania dwóch przypadków molestowania przez księży z diecezji tarnowskiej.

Bp Andrzej Jeż nie przyznał się do winy, argumentując, że w obu przypadkach organy ścigania miały o nich informacje. Składając swoje wyjaśnienia, zaznaczył, że „pedofilia w ogóle, a zwłaszcza w Kościele, jest naganna i należy z nią z całą stanowczością podejmować walkę”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję