Reklama

Kościół

Ks. Dariusz Kowalczyk na Dzień Papieski: Módlmy się o to, aby nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna

Chodzi o to, żeby treść Dnia Papieskiego stała się motywem naszej modlitwy – mówi ks. Dariusz Kowalczyk. - Módlmy się o to, aby mieć dobre sumienie i nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna – dodaje Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 16 października obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask prawdy”.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego, który obchodzimy 16 października stały się słowa "Blask prawdy". Dlaczego właśnie one?

Hasło Dnia Papieskiego określa zawsze Konferencja Episkopatu Polski, na zebraniu plenarnym. Dzisiaj, kiedy w obiegu publicznym, także medialnym, społecznym czy politycznym, mamy potężny problem z prawdą - chcemy znaleźć twardy grunt, na którym możemy stać. Zwróćmy uwagę na same tylko hasła, które się pojawiły w ostatnich latach: półprawda, ćwierćprawda, fake news. Hasło „Blask prawdy” wskazuje na dwa ważne elementy prawdy, która jest nam w życiu potrzeba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O jakie elementy prawdy chodzi?

Najpierw to ustalenie co jest prawdą, a co kłamstwem, co jest rzeczywistością, a co nią nie jest. Potem, to zagadnienia metafizyczne i teologiczne - Prawda, która przyniósł i którą jest Jezus Chrystus. Po pierwsze, że jest Synem Bożym, że objawił nam siebie, ale też dzięki Sobie, objawił nam to kim jest człowiek. Przypominają się słynne słowa Jana Pawła II, że człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa.

Reklama

Te dwie prawdy są nam bardzo potrzebne. Nie kreujemy ich, co jest bardzo ważne, bo dziś wiele kierunków myślowych czy filozoficznych mówi o tym, że człowiek jest twórcą prawdy, że on musi stworzyć własną prawdę, że każdy ma własną prawdę. Natomiast hasło tegorocznego Dnia Papieskiego pokazuje, że jest prawda obiektywna, niezależna od nas, że my ją tylko poznajemy. Także w Chrystusie możemy poznać prawdę o sobie samym, o naszym powołaniu.

Słowo „prawda” budzi skojarzenia z sumieniem…

Tak, drugi wymiar hasła „Blask prawdy”, to kwestia sumienia. Rozum rozpoznaje prawdę, sumienie nas popycha do tego, co dobre, a jednocześnie hamuje przed tym, co złe. Jest też trybunałem, dlatego, że po każdym słowie, czynie, czy braku czynu człowiek otrzymuje informację zwrotną, w postaci albo pokoju i radości, albo stanu, który nazywamy wyrzutem sumienia.

Sobór Watykański II, a za nim Jan Paweł II, bardzo wiele razy powtarzał, że sumienie jest sanktuarium człowieka. Rzeczywiście tak jest! Kiedy już wszystko to, co na co dzień mnie pochłania odchodzi na bok, to wtedy jestem sam na sam z Bogiem - właśnie w sumieniu. Tam odkrywam Jego głos, który jest subtelny, bo Pan Bóg nie chce złamać naszej wolności.

Niektórzy czynią zarzut sumieniu, że ono jest bardzo słabe, podczas gdy namiętności są bardzo mocne. Bóg zachęca nas, motywuje, ale jednocześnie robi to tak subtelnie, żebyśmy mogli zachować własną godność i wolność.

Dlaczego sumienie jest tak bardzo istotne?

Reklama

Ucieczka od tego, co mówi mi sumienie, jest świetnym przepisem na katastrofę człowieka i jego życia. Natomiast pójście za głosem sumienia, podkreślmy - uformowanego sumienia, jest przepisem na życie. Nie jest to recepta na życie łatwe, ale niezwykle wartościowe. To potwierdzi każdy, kto tą drogą idzie. Ta przygoda z sumieniem czasami bywa bardzo nieprzyjemna, ale jest nam bardzo potrzebna.

Jak duchowo przeżyć Dzień Papieski?

Dzień Papieski jest dla wszystkich, nie tylko dla Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dzień Papieski jest po to, żebyśmy oddali głos papieżowi i wsłuchali się w jego słowa i potem za tym poszli. Ten dzień jest potrzebny, żebyśmy sobie przypomnieli jego nauczenie i żebyśmy to też przemodlili.

Chodzi o to, żeby treść Dnia Papieskiego stała się motywem naszej modlitwy. Módlmy się o to, aby mieć dobre sumienie i nie bać się prawdy. Nawet jeżeli będzie ona dla nas trudna chciejmy jej poszukiwać i bądźmy aktywni w tym procesie.

W tym roku dotykamy fundamentalnej prawdy, dotyczącej kształtu człowieczeństwa, kształtu świata, bo od sumienia i jego aktywności niezwykle wiele zależy. Papież kiedyś tak napisał – mówi się, że historia dzieje przez wielkie wydarzenia: bitwy, pokoje i sojusze. To jest historia pisana niejako od zewnątrz. Jest jednak jeszcze jeden, jeszcze ważniejszy wymiar, który pozwala zrozumieć głębię historii. To uświadomienie sobie, że historia jest pisana historią ludzkich sumień.

Co znaczą te słowa?

Reklama

Papież powiedział wyraźnie, że historia świata jest historią ludzkich sumień - zwycięstw moralnych i niestety też klęsk. Myślę, że w tym roku warto sobie szczególnie ten fragment przypomnieć. Gdy patrzymy na czyny danego człowieka, widzimy to co jest na zewnątrz. Aby zrozumieć motywy jego działania, trzeba wejść bardzo głęboko w jego duszę, w jego sumienie. Oczywiście to w pełni wie tylko Bóg, my – tylko częściowo. Ten głos papieża jest nieprawdopodobnie ważny. Historia świata, jest rzeczywiście historią pisaną przez ludzkie sumienia. To jest sedno tego Dnia Papieskiego.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Hubert Szczypek

***

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pomaga zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Program stypendialny, do którego można dołączyć już w VII klasie szkoły podstawowej trwa aż do zakończenia studiów. Oprócz wsparcia finansowego Fundacja oferuje swoim podopiecznym formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II, który jest jej patronem.

2022-10-16 07:18

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnicki Dzień Papieski

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Monika Łukaszów (Niedziela Legnicka)

Msze święte, koncerty, wystawy, kwesty i kremówki. W całej Polsce obchodzony był 17. Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem „ Idźmy naprzód z nadzieją”.

Ten dzień ma przybliżać postać i nauczanie papieża Polaka, Jana Pawła II. Legnickie obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się Mszą św. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, gdzie Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W uroczystości wzięli udział nie tylko mieszkańcy Legnicy, ale także przedstawiciele szkół z Diecezji Legnickiej, które noszą imię Jana Pawła II. Przyjechali m.in. uczniowie z Lubina, Polkowic, Bolesławca i Zagrodna. Po Mszy świętej w Centrum Spotkań odbył się koncert w wykonaniu 60 – osobowego chóru z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym dniu zbierane były pieniądze do puszek na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. W Diecezji Legnickiej z tej formy pomocy korzysta 40 uczniów. Są to gimnazjaliści, licealiści oraz studenci, którzy kształcą się na uczelniach w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję