Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Rąbień: chorobą jest mój grzech

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli mam tę świadomość, że codziennie jestem chory, to nie potrafię codziennie żyć jeśli nie ma odpowiedzi na tę moją chorobę, i nie dam rady normalnie funkcjonować. Moją chorobą jest mój grzech! Odpowiedzią na mój grzech jest śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu zgodnie z Pismem, a potem Jego Zmartwychwstanie zgodnie z Pismem! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki spotkał się małżeństwami w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu k. Aleksandrowa Łódzkiego. Sprawował dla nich Mszę świętą, a następnie wziął udział w spotkaniu – tworzącego się - kręgu Domowego Kościoła w tejże parafii.

Jak informuje ks. Jarosław Jurga – proboszcz parafii w Rąbieniu – to dzisiejsze spotkanie z grupą małżeństw w kręgu Domowego Kościoła, który tak naprawdę dopiero się tworzy, będzie naszym czwartym spotkaniem. Ten krąg wyrósł z refleksji synodalnej - ze spotkań małżeństw podczas Synodu Diecezjalnego oraz Synodu Powszechnego. Małżonkowie poszukiwali formuły swojej obecności w Kościele na różny sposób - były i randki małżeńskie przy świecach, i rozmowy, i warsztaty teologiczno - pastoralne, a potem poszliśmy w kierunku Domowego Kościoła i stałej formacji. – podkreśla opiekun kręgu.

Podczas homilii wygłoszonej do małżeństw metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – prawda o moim grzechu, za który umarł Chrystus na krzyżu - musi być przypominana codziennie. Dlaczego codziennie? Dlatego, bo ja codziennie grzeszę. Dlatego że codziennie grzeszę, to codziennie muszę usłyszeć tę nowinę, że Chrystus zgodnie z Pismem umarł za moje grzechy. Pismo mi objaśnia sens śmierci Jezusa. Objaśnia mi, że On umarł za moje grzechy. – zauważył abp Ryś.

- Przyjście Jezusa i Jego śmierć na krzyżu – wszystko to jest z racji na grzesznika. Ja potrzebuję codziennie o tym wiedzieć, i codziennie potrzebuję to kłaść jako fundament pod wszystko, co robię w Kościele, bo jak tego nie ma jako fundamentu, to w końcu braknie mi motywacji, powodów, albo zacznę w Kościele robić coś, co jest głupie i nie potrzebne. Jak zaczynacie tworzyć krąg domowego Kościoła – to nie tworzycie kółka dyskusyjnego. Zespół Synodalny -też nie jest grupką do debaty, ale jest wydarzeniem w Kościele. Co jest fundamentem w Kościele? Fundamentem jest Kerygmat, który głosi Jezus Chrystus umarł za mój grzech, a ja jestem pierwszy z grzeszników! O to chodzi w całym wydarzeniu wiary! – tłumaczył metropolita łódzki.

Reklama

Kończąc swoje słowo kaznodzieja wskazał, że prawda o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa - to jest prawda, której nie wystarczy usłyszeć raz, a musi być przeżywana aktualnie. To, na ile aktualnie nią żyjemy widać po miłości, którą mamy w stosunku do Jezusa, w stosunku do sióstr i braci. Widać po miłości, widać po hojności w spotkaniu, w relacji. – zakończył hierarcha.

Parafia pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu została erygowana przez bpa Władysława Ziółka 1 października 1989 roku. Budowę świątyni - zaprojektowanej przez arch. Mirosława Rybaka oraz arch. Marka Grimina - rozpoczęto w kwietniu 1990 r. Kościół wraz z plebanią został poświęcony 9 IX 1995 r. przez abpa Władysława Ziółka, a konsekrowany 7 IX 1997 r. Pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni był ks. Andrzej Mikołajczyk 1989–2010, a obecnie proboszczem od lipca 2015 roku jest ks. Jarosław Jurga.

2022-09-16 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde powołanie rodzi się z tego miłującego spojrzenia

„Każde powołanie rodzi się z tego miłującego spojrzenia, z jakim Pan wyszedł nam na spotkanie, być może właśnie w chwili, kiedy nasza łódź była ogarnięta burzą. „Jest ono nie tyle naszym wyborem, ile odpowiedzią na bezinteresowne wezwanie Pana” (List do kapłanów, 4 sierpnia 2019 r.); dlatego będziemy mogli je odkryć i przyjąć, gdy nasze serce otworzy się na wdzięczność i będzie potrafiło przyjąć przejście Boga w naszym życiu.” (Orędzie papieża Franciszka na 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania).

W Tygodniu Modlitw o Powołania Wydział Duszpasterstwa Młodzieży przygotował cykl  filmów pt. „Wzór na szczęście”. Jest to zaproszenie do refleksji w tematyce powołania – do małżeństwa, kapłaństwa czy życia zakonnego. Od 5 do 9 maja o godz. 20:00 na Facebooku Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży możliwy do obejrzenia będzie kilkuminutowy film, w którym na pytania odpowiadać będą zaproszeni goście -  nie tylko osoby konsekrowane ale także powołani do życia w małżeństwie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję