Reklama

Głos z Torunia

Bezpieczne dłonie Boga

Tylko w Bożych dłoniach jesteśmy bezpieczni. Możemy się w nich schronić, by nasze serca były pełne pokoju, radości i nadziei na przyszłość.

2022-09-15 11:50

GFot. Pixabay/SeppH

Ufać i słuchać

Aby ufnie powierzyć się rękom Boga, należy słuchać Jego głosu zapisanego w Piśmie Świętym. To wierzyć, że Jezus jest Mesjaszem, że wybawia nas z niewoli, grzechu czy słabości. Wierzyć to wpatrywać się w znaki i cuda, których Syn Boży dokonywał i wpatrywać się w Jezusa podczas Męki i Zmartwychwstania. To widzieć w Nim i kontemplować twarz Jego Ojca, z którym jest jedno i który jest Ojcem każdego z nas.

Ufać i naśladować

Miłość ma swoje korzenie w miłości Boga ku nam. Płynie ze świadomości bycia ukochanym dzieckiem Boga. Bóg wyczekuje nas i tęskni za nami, gdy się od Niego oddalamy, wybiega nam naprzeciw i przytula do swego Serca. W Jego dłoniach jesteśmy bezpieczni. Bł. Maria Karłowska mówiła: „Chrystus Pan pełen jest politowania nad naszą słabością, a Serce Jego zawsze goreje ku nam nieskończoną miłością”.

Powierzyć się rękom Twojego Ojca nie znaczy, że unikniemy cierpienia, tak jak i Jezus go nie uniknął. Bóg ma moc wyprowadzenia z niego dobra, nawet jeśli tego nie widzimy. Zawierzenie Bogu oznacza naśladowanie Jezusa, obdarzanie innych miłością tak, jak On nas ukochał. Przykazania Boże są drogowskazami jak żyć, często wbrew logice świata. Ufać Bogu to spełniać Ewangelię i głosić ją innym. Zaufanie Jezusowi polega także na przyjęciu swego krzyża, który łączy się z miłością gotową znosić zniewagę, wyszydzenie, odrzucenie, a nawet utratę życia. Miłość ta mocniejsza jest niż śmierć dzięki mocy Ducha Świętego, którego Jezus posyła nam i całemu Kościołowi od dnia Pięćdziesiątnicy.

Zanurzenie w Duchu Świętym

Im bardziej jesteśmy słabi, tym mocniej działa w nas Duch Święty. Trzecia Osoba Trójcy Świętej pragnie dać naszym sercom swoje owoce: miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności i opanowania. Pragnie odsłaniać naszą prawdziwą twarz, prawdziwe piękno człowieka, którego pierwowzorem jest Jezus, nasz Pan. Tylko w Nim jest miłość, która nigdy nie zawodzi i może zaspokoić nasz nieskończony głód bycia kochanym. Miłość ta otwiera nas na innych i wzywa do pięknego i pełnego życia już tu na ziemi, ożywia naszą codzienność. Miłość sprawia, że chce nam się żyć, niezależnie od trudu i utrapień codzienności.

Reklama

Proście, a będzie wam dane

Kiedy Donato Bramante, ukończywszy plany bazyliki św. Piotra, wręczył je synowi i wysłał go do papieża, Juliusz II tak bardzo zachwycił się otrzymanym projektem, że otworzył podręczną szkatułkę i kazał chłopcu zaczerpnąć ile tylko zechce. Chłopiec, niewiele się namyślając, odpowiedział: „Zaczerpnij sam, Ojcze Święty, twoja dłoń jest większa”. Scena ta jest pięknym komentarzem do słów Jezusa z Ewangelii: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Mt7,7-8). Słowa Jezusa zapewniają nas, że kiedy Boga Ojca o coś ufnie i z wytrwałością prosimy, w ten sposób otwieramy swoje dłonie na Jego dary. Warto więc bezgranicznie ufać Ojcu w Niebie. Bł. Maria Karłowska zapewnia, że ufając Bogu, otrzymamy znacznie więcej niż to, o co prosimy: „Jezus w Najświętszym Sakramencie będzie Ojcem, Matką, Bratem, Siostrą, Przyjacielem, Skarbem i Oblubieńcem, w którym się wszystko odnajdzie, co się dla Niego opuściło – i jeszcze wiele więcej!”

Przez Maryję do Jezusa

Aby zawierzyć Bogu swoje życie, zwracamy się o pomoc do świętych patronów, jakich stawia przed nami niebo i Kościół święty. Pasterze Kościoła zachęcają szczególnie do zawierzenia Bogu przez dłonie Matki Najświętszej.

Czyniła to również nasza Matka Założycielka, która nieustannie zawierzała swoje życie nie tylko Bogu i swemu Oblubieńcowi, Chrystusowi Dobremu Pasterzowi, ale i Jego Niepokalanej Matce: „Matko Dobrego Pasterza, błagam Cię, pobłogosław moją dobrą wolę i pragnienia, otrzymaj dla mnie miłość gorącą, która wszystko może i której wszystko łatwo przychodzi”. Niech Bóg przez tę modlitwę i wstawiennictwo Maryi i umacnia nasze pragnienie wytrwania w Jego łasce.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Koronka na ulicach miast" coraz bliżej

2022-09-26 10:49

[ TEMATY ]

Koronka na ulicach miast

Koronka do Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W środę o godz. 15 w 173 miastach w całej Polsce wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

"Co roku w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, skrzyżowania ulic, place miast, miasteczek i wsi zamienią się w miejsca modlitwy, by z koronką w ręku prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego" - czytamy w komunikacie przekazanym w poniedziałek PAP.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Jedności i Wiary

Archiwum parafii

Na północny zachód od Białej Podlaskiej, nad brzegami rzeczki Klukówka leży miejscowość Leśna Podlaska, będąca wyjątkowym ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, w którym pod opieką Ojców Paulinów, upodobała sobie miejsce Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa – Matka Boża Jedności i Wiary.

Płaskorzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu, wykona jest w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Historia „przejasnego obrazu Najświętszej Maryi Panny” jest niezmiernie ciekawa i pełna przedziwnych wydarzeń. Zaczyna się od roku 1683, kiedy to dnia 26 września dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Kamienny wizerunek przywieziono do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 roku i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował złote korony. Wieść o niezwykłym pojawieniu się wizerunku zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i ściągać ludzi nawet z odległych stron. Rozwój kultu spowodował, że w 1731 r. przystąpiono w Leśnej do budowy nowego kościoła. Ukończono ją w 1758 r. Jeszcze w czasie jej trwania do Leśnej przybyli paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem. W XVIII w miejscowość była już znana w Koronie Polskiej jako ośrodek kultu maryjnego. W okresie rozbiorów i wojen napoleońskich sanktuarium dzieliło los narodu. Klasztor i kościół były niszczone i plądrowane. Pauliński konwent nie przestał funkcjonować tylko dzięki pomocy okolicznych ziemian. W okresie powstania styczniowego Leśna stanowiła jedno z ogniw ruchu narodowego na Podlasiu. Paulini wspierali powstańców władze carskie w odwecie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do sanktuarium wrócili paulini. Po długich poszukiwaniach w roku 1926 odnaleziono obraz ukryty u ss. Benedyktynek w Łomży. Badania wykazały, że ostatni biskup katolicki Janowa – Beniamin Szymański, wielki czciciel  Najświętszej Panny, przewidując popowstaniowe represje, ukrył oryginał Matki Bożej Leśniańskiej w Łomży, w bocznym ołtarzu. Biskup umarł, jedyna wtajemniczona przeorysza klasztoru także i tak byłby ślad zaginął, gdyby nie intensywne poszukiwania. W 1927 r. udała się z Siedlec niezwykła procesja, sam biskup wraz z tłumem wiernych pieszo przynieśli cudowny obraz do Leśnej. Procesja szła 3 dni, od 22 do 25 września. W uroczystości powrotu Matki Bożej brało udział około 30 tysięcy osób. Sanktuarium Leśniańskie było umiłowanym miejscem kultu dla unitów podlaskich, a Leśniańska Matka Boża ostoją ich wiary i jedności z Kościołem.

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję