Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Chcemy doświadczyć władzy Chrystusa nad naszymi sercami

- Co jest codziennym krzyżem w życiu Jezusa? Od czasów seminarium mam taki obraz Jezusa Chrystusa, który na swoich ramionach niesie mnie. Krzyżem, który Jezus nosi codziennie jestem ja – powiedział abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W uroczystość Podwyższenia Krzyża w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi odbyła się Adoracja Krzyża. – Krzyż nie kojarzy nam się z wywyższeniem, z chwałą. Krzyż nam się kojarzy z cierpieniem, z uniżeniem, z upokorzeniem – powiedział na wstępie metropolita łódzki. Odwołując się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w katedrze na Wawelu, abp Ryś podkreślił, że w krzyżu została dana Jezusowi wszelka władza „taka władza, jakiej nikt inny nie ma nad sercem człowieka”. – My chcemy przeżyć w takim wymiarze to podwyższenie krzyża, chcemy doświadczyć władzy Chrystusa nad naszymi sercami, władzy ukrzyżowanego pana chcemy doświadczy nad sobą – zaznaczył duchowny. Metropolita łódzki zachęcał, aby przeżyć adorację z myślą, że krzyż wywyższa i daje władzę.

Kolejnym punktem wydarzenia była medytacja słowa Bożego, które poprowadził o. Recław wraz z metropolitą łódzkim. – To nie wysokość góry świadczy o tym, czy ona jest trudna czy nie. Golgota jest górą najtrudniejszą, bo jest górą, gdzie umieramy – mówił o. Remigiusz Recław na rozpoczęcie rozważań. Odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że każdego dnia zmagamy się z bólem i cierpieniem, które wielokrotnie zadają najbliżsi. Jezus na te sytuacje przychodzi z pomocą, przychodzi z miłosierdziem i zaprasza, by przejść przez wszystkie najtrudniejsze momenty życia z Nim. – Spróbujmy zobaczyć, że to, co przeżywamy, Jezus już przeżył i zaprasza, byśmy nasze życie połączyli z Nim, żeby to było coś, co jest jedno, żebyśmy nie byli w tym sami, ale zjednoczeni z Jezusem dalej szli – podsumował.

Podczas rozważań metropolita łódzki powiedział, że obchodzimy uroczystość powinna skłonić do podwyższenia krzyża przez przebaczenie, uniżenie siebie, zrozumienie, a także cierpliwość. – Kiedy słyszymy, że wzywa nas do podniesienia codziennego krzyża, to musimy sobie postawić pytanie, czym był ten codzienny krzyż w Jego zżyciu? I to jest ważne pytanie, bo myślę, że my mamy jednak skłonność, by redukować krzyż Jezusa wyłącznie do tego jednorazowego heroizmu z Wielkiego Piątku, że wtedy dał się ukrzyżować, a tymczasem, skoro On nas wzywa do tego, żeby podnieść krzyż codzienny, możemy być pewni, że on sam w swoim życiu wywyższał krzyż codziennie – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki wymieniając wiele sytuacji, w których Chrystus wybierał człowieka, zwrócił uwagę, że za każdym razem krzyżem na jego ramionach była osoba wybrana, pokochana. - Co jest codziennym krzyżem w życiu Jezusa? Od czasów seminarium mam taki obraz Jezusa Chrystusa, który na swoich ramionach niesie mnie. Krzyżem Jezusa, który nosi codziennie jestem ja – powiedział duszpasterz. Jezus poprzez słowo nieustannie zachęca do podniesienia swojego krzyża, do zmierzenia się z trudnymi doświadczeniami, aby swoje uniżyć się w imię drugiego człowieka, szczególnie tego najbardziej ukochanego, z którym spędzamy codzienność.

W czasie adoracji świadectwo powiedziały osoby świeckie. Nawiązując do dzisiejszej uroczystości, podzieliły się doświadczeniem Bożej obecności w kryzysowych sytuacjach. Podkreśliły, aby, mimo wszelkich życiowych trudności, grzechów, zawsze stawać w prawdzie i wołać do Pana o pomoc, prosząc o uzdrowienie i prowadzenie w chwilach smutku, gniewu, samotności, a także radości.

Ostatnim punktem adoracji było przybijanie do krzyża kartek, na których wierni zapisywali swoje słabości, grzechy prosząc Boga o siłę do zmierzenia się z codziennym krzyżem.

2022-09-15 08:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: ekumeniczne rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo – zapowiedź

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Alex Iby Lah

- W niektórych częściach Polski małżeństwa mieszane od zawsze były poważną rzeczywistością – ale dziś z takimi małżeństwami można się spotkać wszędzie, wiec tym ważniejsza jest wspólna przed Panem Bogiem modlitwa i refleksja. – tłumaczy abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję