4 września odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w kościele NMP Królowej Polski w Łodzi. Po oazach wakacyjnych młodzież, rodziny oraz księża spotkali się, by podsumować czas rekolekcji, podzielić się świadectwem, a także dziękować Bogu za wspólnie spędzony czas. Wydarzenie zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia.
Reklama
W homilii metropolita łódzki powiedział o dwóch obrazach stanowiących przestrogę, które daje Jezus. Pierwszy z nich to obraz budowania wieży, który w pewnym momencie może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem i ostatecznie niedokończonym. Drugi – króla, który chce ruszyć na bitwę, ale nie ma wystarczającej liczby żołnierzy, a walcząc z silniejszym przeciwnikiem, zostanie pokonany. – Przestroga brzmi w ten sposób, że może się okazać, że nie dasz rady, może się okazać, że to bycie moim uczniem cię przerośnie, może się okazać, że w którymś momencie powiesz sobie: dość i się wycofasz. To pokazują dwa obrazy, bardzo bolesne – podkreślił duchowny. W liturgii słowa Jezus mówi, że nasze pragnienie bycia uczniem może odbywać się na zasadzie właśnie tych dwóch obrazów – może być jak niedokończona budowa albo przegrana bitwa. – Żeby dobrze zrozumieć tę przestrogę Jezusa, to trzeba oczywiście postawić sobie pytania: o co chodzi w tym uczniostwie, jaki ono ostatecznie ma cel, do czego prowadzi, co jest tym punktem dojścia, o jaką bitwę chodzi, o jaką budowę, co jest to wieżą, w której będziemy czuć się bezpiecznie? Odpowiedź jest dość oczywista. Punktem dojścia w byciu uczniem Jezusa jest miłość. Nie ma innego punktu dojścia jak miłość – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita łódzki podkreślał, żeby kochać całym swoim sercem, całym sobą. Na zakończenie życzył oazowiczom, aby Duch św. rozpalał serce do radykalnej miłości, która nie cofnie się przed krzyżem, jest bezinteresowna i uboga.
Ważnym punktem dzisiejszego spotkania było oficjalne przekazanie funkcji moderatora diecezjalnego ks. Bartłomiejowi Franczakowi. Ogłoszono także nową parę diecezjalną, którą zostali Aneta i Wojciech Niźnikowscy. Moderatorem Domowego Kościoła został ks. Piotr May Majewski.
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła.