Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Sąsiedzka pomoc

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Spotykamy ich na ulicy, w centrach handlowych, placach zabaw. Rodziny ukraińskie musiały opuścić swoje domy uciekając przed bombami rosyjskich najeźdźców.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy zamieszkali w wielu miastach Polski, także w Łodzi. Tutaj z pomocą przyszła im m.in. Fundacja „Równe szanse”. - Zgłosiło się do nas ponad sto rodzin. Zapewniamy im paczki żywnościowe. Dla 40 osobowej grupy dzieci od lipca organizujemy zajęcia kulinarne, sportowe, fotograficzne, warsztaty plastyczne, wycieczki – mówi Marek Sobczyk członek zarządu Fundacji.

Dzięki inicjatywie Fundacji młodzi ludzie mogą choć na chwilę zapomnieć o traumie wojny i przyjemnie spędzić czas. Czternastoletni Ichmat przyjechał z miasta Kropywnycki, położonego w centralnej części Ukrainy. Chłopiec jest bardzo szczęśliwy, że spotkał swoich rówieśników. Najbardziej podobają mu się zajęcia na basenie. Chętnie też uczestniczy w rozgrywkach na kręgielni walcząc o tytuł Króla Kul, a od września będzie kontynuował naukę w polskiej szkole. Osiemnastoletni Aleksander przyjechał do Łodzi z Kijowa wraz z rodzicami, dwiema siostrami i dwoma braćmi. Tutaj znalazł schronienie już w marcu, dwa tygodnie od wybuchu wojny. Od trzech miesięcy intensywnie uczy się języka polskiego, a zna już angielski i hiszpański Jego marzeniem jest od października zostać studentem Politechniki Łódzkiej. Zwiedził już Warszawę, Gdańsk i Wrocław, ale najbardziej podoba mu się Łódź.

Reklama

- To bardzo ciekawe miasto, interesująca jest jego historia. Zachwycam się zabytkami i architekturą. Ludzie są bardzo mili i życzliwi - podkreśla Aleksander.

Natalia do Łodzi przyjechała z dwoma synami z Zaporoża. - Polacy przyjęli nas bardzo dobrze, moi synowie chętnie uczestniczą w zajęciach. Pracuję jako wolontariuszka w Fundacji „Równe szanse” i jako psycholog w przedszkolu dla ukraińskich dzieci.

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy odbywają się trzy razy w tygodniu, nie tylko w okresie wakacji, ale będą kontunuowane w następnych miesiącach do końca roku. Na zakończenie planowane są wystawy, a autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni. - Środki na te cele pochodzą z wojewódzkiego programu wsparcia „Moce nadŁódzkie” stworzony przez samorząd województwa łódzkiego, skierowany do organizacji pozarządowych, pomagających obywatelom Ukrainy, uciekających przed wojną do Łodzi i województwa – dodał Marek Sobczyk.

2022-08-14 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

warsztaty dla księży

ks. Paweł Kłys

Stawać się tym, kim mam być w oczach Pana Boga – to jedno z przesłań, jakie Bóg stawia nam na początku warsztatów – powiedział abp Grzegorz Ryś, rozpoczynając warsztaty dla kapłanów, które odbyły się w dniach 7-8 sierpnia w domu rekolekcyjnym Wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa. Warsztaty te zorganizował i wziął w nich udział abp Grzegorz Ryś, a ich głównym tematem było przywództwo w Kościele. W spotkaniu uczestniczyli księża z diecezji łódzkiej, katowickiej, warszawskiej, gdańskiej, kamińsko-szczecińskiej, bielsko-żywieckiej, bydgoskiej i ze zgromadzenia Księży Marianów, łącznie 14 osób. Zajęcia prowadzili pracownicy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, dr Maria Czajkowska i dr Maciej Malarski.

- Jeżeli te warsztaty mają być organizowane w duchu Jezusa, to nie mogą być one traktowane narzędziowo, tzn. ja mam ideę, jak mam prowadzić diecezję, to muszę wyuczyć księży, jak oni mają postępować. To nie jest zgodne z nauczaniem Jezusa – powiedział, rozpoczynając spotkanie, abp Grzegorz Ryś. Ewangelia mówi, że Kościół jest ciałem i każdy w nim ma określone funkcje i każdy ma je spełniać w sposób jak najlepszy. Ja sam chcę się tego uczyć, powiedział arcybiskup, wyjaśniając swój udział w szkoleniu. Wszystko zaczęło się niespodziewanie – zauważa dr Maria Czajkowska – Ksiądz Arcybiskup, po lekturze mojej książki, poprosił o spotkanie i zapytał mnie, czy nie poprowadziłabym warsztatu dla księży z przywództwa, bo – jak zaznaczył – ta myśl za nim chodziła już od dłuższego czasu. Zaskoczona propozycją, poprosiłam o czas na przemyślenie. Po rozmowie z dr Maciejem Malarskim, z którym pracuję na Wydziale Zarządzania, nie ukrywam, że z lękiem – bo księża jako odbiorcy naszej pracy są nam mało znani – zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie. Potrzebę warsztatów widziałam na długo przed ich rozpoczęciem – podkreśla dr Czajkowska, choćby dlatego, że oboje z Maciejem jesteśmy czynnymi uczestnikami życia Kościoła. Generalnie uważam, że każdy, kto pracuje z ludźmi, powinien chcieć rozwijać w sobie umiejętność komunikowania się z innymi oraz nabyć umiejętność dobrego przewodzenia, a mam przekonanie, że w Kościele wypływa to z relacji z Jezusem. Dobry przywódca to jest przywódca autentyczny – z uśmiechem mówi dr Czajkowska.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję