Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Aby zawsze pamiętać

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Sierpień to czas nie tylko troski o wypoczynek ale także zadbanie o aspekt kulturowy i historyczny. Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Terroryzmu na placu Archikatedralnym zorganizowało niezwykle ciekawą wystawę.

- Te informacje tak poruszają serce, że nie jestem w stanie w żaden sposób tego skomentować. Emocje są zbyt silne, by opisać to, co się dzieje w człowieku, gdy czyta opisy historyczne dzieci i ich oprawców w tym obozie zagłady – mówi pani Zofia, spoglądająca na jedną z witryn.

Niemiecki nazistowski obóz dla polskich dzieci w Łodzi (1942-1945) istnieje od 2021 roku, a dyrektorem jest pan Ireneusz Maj - powołany historyk, doktor nauk humanistycznych. Obiekt poświęcony został gromadzeniu i przechowywaniu zbiorów związanych z historią obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi (w latach 1941 – 1945) i jego filii w Dzierżąznej koło Zgierza (w latach 1943 – 1945).

Reklama

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt utworzyły okupacyjne władze niemieckie 1 grudnia 1942 r. Dzieci zmuszane były do codziennej pracy trwającej od rana do wieczora. Były tam umieszczane niemowlęta a także dzieci starsze, do 16 roku życia. Po osiągnięciu górnego wieku młodzież wywożona była do obozów koncentracyjnych dla dorosłych lub na przymusowe prace. Dzieci karane były m.in. biciem oraz zmniejszaniem im porcji żywnościowych, które i tak były głodowe. Najprawdopodobniej pierwszym dzieckiem, które zginęło była 13-letnia Urszula Kaczmarek z Poznania (zmarła 9 maja 1943 r.). Obóz funkcjonował do 18 stycznia 1945 r.

Gabloty informacyjne umieszczone na terenie placu katedralnego są dostępne w formie nieodpłatnej, usytuowane wzdłuż ul. Skorupki 5, tuż przy Bazylice Archikatedralnej.

2022-08-12 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pożegnanie śp. ks. kan. Ryszarda Twardowskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wczoraj wieczorem wierni oraz duchowieństwo pod przewodnictwem metropolity łódzkiego – księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia - pożegnali śp. ks. Ryszarda Twardowskiego - pierwszego proboszcza i budowniczego świątyni pw. św. Marka Ewangelisty w Łodzi na Bałutach.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję