Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

„Przypatrzcie się powołaniu naszemu”

Reklama

W dniach 7-8 lipca po raz 15. przybyli na Jasną Górę pielgrzymi z Rodziny Radia Maryja z Polski i z zagranicy. Była to jedna z najliczniejszych pielgrzymek przybywających na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Przypatrzcie się powołaniu naszemu”. W sobotę 7 lipca Mszę św. na Szczycie odprawił biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. W wygłoszonej homilii powiedział, że Europa musi mieć świadomość, że człowiek jest wybrany przed wiekami przez Boga. Nie wolno dopuścić, aby go pozbawić jego naturalnego źródła, tzn. Bożego pochodzenia.
W niedzielę 8 lipca centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Dzięga, przedstawiciel Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja przy Episkopacie Polski. Na pielgrzymkę przybyli członkowie rządu RP na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz przedstawiciele parlamentu, władze województwa śląskiego i prezydent Częstochowy. Pielgrzymów powitał o. Bogdan Waliczek, przeor Klasztoru Jasnogórskiego. Powiedział, że wszystkie katolickie media powinny być mocnymi i skutecznymi narzędziami w ewangelizacji Polaków w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Zebranych powitał także o. Zdzisław Klafka - prowincjał Redemptorystów.
„Jestem tu razem z Wami jako pielgrzym, aby wypowiedzieć Wam wdzięczność i radość Kościoła z tej niezwykłej rodziny (...) nazywanej Rodziną Radia Maryja, którą tworzycie we wspólnocie Kościoła - mówił w homilii bp Dzięga. - (...) Potrzebna jest nam zawsze potężna modlitwa o Ducha Świętego. Potrzebna jest ta modlitwa zawsze, ale szczególnie dzisiaj w Polsce. Tylko w mocy Ducha Świętego owocnie powróci bowiem dyskusja o życiu świętym i nietykalnym od poczęcia do naturalnej śmierci. Ta nadzieja i ta dyskusja trwa w Kościele i trwa w narodzie” - wyznał w obecności Premiera RP.
Po Mszy św. przemówił o. Tadeusz Rydzyk. Głos zabrał również premier Jarosław Kaczyński: „Chciałbym podziękować za to, że mogę dzisiaj być jednym z Was, jednym z tych, którzy przyszli tu, na Jasną Górę, przed tron Maryi, by być bliżej Boga, by być silniejszym Bogiem, by być silniejszym w tym wymiarze, który odnosi się do spraw ostatecznych każdego z nas, ale także i w tym doczesnym, ludzkim wymiarze naszych ziemskich działań we wspólnotach rodzinnych, we wspólnotach lokalnych, w wielkiej wspólnocie Polaków naszego Narodu. Polska jest tutaj!”. Uczestnicy pielgrzymki wystosowali list do Papieża Benedykta XVI.

Konferencja egzorcystów

Uwolnienie od mocy zła

O okultyzmie i satanizmie oraz o różnych formach modlitwy uwolnienia rozmawiali na Jasnej Górze w dniach 9-13 lipca uczestnicy międzynarodowej konferencji egzorcystów. Przybyło ponad 300 osób z 29 krajów świata. Ks. Aleksander Posadzki SJ zauważył, że posługa egzorcystów sprawowana jest za pozwoleniem i w imieniu Kościoła. W 1998 r. ukazał się w Rzymie „Nowy rytuał egzorcyzmów publicznych”, który jest dokumentem obowiązującym. Ks. Marian Piątkowski - krajowy koordynator egzorcystów z ramienia Episkopatu Polski podkreślił, że dziś otworzyło się wielkie pole okultyzmu, które powoduje „wchodzenie ludzi w kontakt ukryty ze złymi duchami” i dlatego wzrasta zapotrzebowanie na posługę egzorcystów. Polska ma największą w Europie, poza Włochami, liczbę kapłanów egzorcystów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Film o Jasnej Górze

Aktorzy w sanktuarium

Ekipa filmowa firmy producenckiej „Artrama” przygotowuje dokument o Jasnej Górze. Film ma się składać z kilkunastominutowych odcinków, przedstawiających ponad 600-letnie dzieje Jasnej Góry. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Paweł Woldan, głównym narratorem - Artur Żmijewski, aktor znany m.in. z serialu „Na dobre i na złe”. Komentarze napisał Janusz Poniewierski, a kierownikiem produkcji jest Agnieszka Karpowicz. - Radujemy się, że możemy swoją pracą przybliżyć innym to miejsce, bo myślę, że nie tylko każdy Polak powinien tu przybyć. I ten serial będzie służył temu, żeby zachęcić do przyjazdu i odwiedzenia Sanktuarium” - mówi Paweł Woldan.

Zapisy na pielgrzymkę

Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - „paulińska” odbywa się w dniach 6-15 sierpnia; początek - 6 sierpnia o godz. 6.00 Mszą św. przed kościołem Paulinów w Warszawie; wymarsz o godz. 7.30.
Zapisy: do 5 sierpnia - kościół i klasztor Paulinów, ul. Długa 3, Warszawa, tel. (0-22) 635-62-52, 831-45-75; adres internetowy: www.wpp.paulini.pl oraz strona jednej z grup pielgrzymkowych: www.osemka.waw.pl

Krótko

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych liczyła ok. tysiąca osób. Odbyła się 6 lipca. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Gerard Bernacki z Katowic - duchowy opiekun Apostolstwa Chorych, który również wygłosił homilię. Chorzy przyjęli w Kaplicy Matki Bożej i w Bazylice błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, zwane błogosławieństwem lurdzkim. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialny był ks. prał. Stanisław Michałowski.

Członkowie Zakonu Kawalerów Maltańskich z różnych krajów Europy nawiedzili Jasną Górę 7 lipca. Obecni byli m.in.: prof. Henryk Kubiak - komendant główny Maltańskiej Służby Medycznej i członek Zakonu oraz Martin Micallef - koordynator promocji Zakonu. Mszę św. dla pielgrzymów odprawił o. Marek Pieńkowski, dominikanin, kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, z którym koncelebrował ks. Urs Buhlmann z Niemiec.

Pielgrzymka Konna z Zaręb Kościelnych dotarła 7 lipca. Kawalerzyści wjechali w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej. Pokonali oni trasę ok. 400 km w ciągu 11 dni. W służbie logistyczno-zaopatrzeniowej wzięło udział 20 osób.
Za organizację pielgrzymki odpowiedzialni byli: starszy wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski - proboszcz w Zarębach Kościelnych; szef przemarszu ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach - proboszcz w Ciechanowcu; ojciec duchowy pielgrzymki ks. Marek Kondratowicz - wikariusz w Myszyńcu; ks. Damian Cawaj - proboszcz w Tucznej oraz br. Zbigniew Furman z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Mszę św. na Szczycie odprawił bp Stanisław Stefanek. Pielgrzymów powitał o. Eustachy Rakoczy - kapelan Żołnierzy Niepodległości. Obecni byli: płk rezerwy Sylwester Kuczyński i płk rezerwy Michał Kamiński. W niedzielę na zakończenie pielgrzymki w Sali Papieskiej odbyła się odprawa kawalerzystów.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję