Jan Paweł II - Świadek Nadziei
13 października br. już po raz drugi w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Papieski. Powstał on z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Jego zadaniem jest przybliżenie Polakom nauczania Ojca Świętego, które nie wszystkim jest dobrze znane. Temat tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Dzień Papieski ma odbywać się cyklicznie co roku, w każdą niedzielę bezpośrednio poprzedzającą wybór kard. Karola Wojtyły na papieża. Towarzyszą mu liczne imprezy kulturalne, wydarzenia liturgiczne oraz ogólnopolska zbiórka pieniędzy. Jej dochód przeznaczony jest na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Ubiegłoroczny Dzień Papieski zakończył się sukcesem - z zebranych pieniędzy (ponad 2,5 mln zł) Fundacja przyznała ok. 1000 stypendiów dla szczególnie uzdolnionej ubogiej młodzieży wiejskiej z 36 diecezji. Od września br. stypendium otrzymało m.in. 10 gimnazjalistów z Lubelszczyzny (z gminy Józefów i Piaski).
Dzień Papieski 2002 przygotowywany jest już od kilku miesięcy i w jeszcze większej mierze od poprzedniego obejmie wszystkie diecezje, parafie i wspólnoty religijne i świeckie. W jego przygotowanie i przeprowadzenie włączają się samorządy miast oraz gmin, które przyznały honorowe obywatelstwo Janowi Pawłowi II (m. in. Lublin), a także szkoły, które wybrały go za patrona. W każdej diecezji powstał diecezjalny Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego. Grono głównych partnerów, koordynujących wraz z Fundacją przygotowania, zostało w tym roku powiększone o dwa kolejne środowiska: do Akcji Katolickiej, ZHR, ZHP i SHK "Zawisza" dołączyło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Ogólnopolskie Porozumienie Klubów Inteligencji Katolickiej. W Lublinie w organizację Dnia Papieskiego włączyły się również oficjalnie władze miasta, wyższe uczelnie, kuratorium oświaty, domy kultury, stowarzyszenia, harcerstwa, fundacje oraz lokalne media.
Obchody Dnia Papieskiego przebiegać będą zasadniczo w czterech wymiarach:
Wymiar intelektualny - jeden z najważniejszych elementów Dnia Papieskiego. Chodzi o przybliżenie szerokiemu ogółowi treści nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i wiedzy o jego pontyfikacie, widzianym pod specyficznym kątem tegorocznego hasła. Posłużyć temu ma szeroka debata na łamach i na antenach środków społecznego przekazu. Pomocy do takiej debaty dostarczy refleksja znawców przedmiotu, ofiarowywana w publikacjach i w trakcie seminariów i sesji naukowych. W Warszawie odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa, organizowana przez KAI. Wiele analogicznych spotkań planowanych jest w licznych ośrodkach w Polsce.
Wymiar duchowy - Dzień Papieski to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencji. Planowanych jest wiele uroczystości liturgicznych, spotkań i czuwań modlitewnych. Dniu towarzyszyć będzie Msza św. transmitowana przez radio i telewizję. Wszystkie diecezje zorganizują uroczyste "Apele z Ojcem Świętym" - wieczorne modlitewne zgromadzenia wiernych, zwłaszcza młodzieży, w miejscach, które Jan Paweł II odwiedził w czasie swoich pielgrzymek do Ojczyzny.
Wymiar artystyczny - przygotowywany jest galowy koncert z okazji Dnia Papieskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. W kilku większych ośrodkach w Polsce odbędą się rozmaite koncerty, organizowane przez różne środowiska. Przygotowywane są też występy zespołów młodzieżowych, wieczory poezji, a nawet zloty czy rajdy dla uczczenia tego Dnia. W Lublinie główny koncert prawdopodobnie odbędzie się na Placu Zamkowym. Wtedy Lublin znalazłby się w sieci miast, z którymi TVP 1 łączyłaby się w relacjach na żywo.
Wymiar konkretnej solidarności - zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością". Także przy okazji Dnia Papieskiego organizatorzy zwrócą się do wszystkich Polaków, aby wsparli fundusz stypendialny Fundacji, dokładając swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika wielkiego Rodaka. Na Lubelszczyźnie zbiórka pieniędzy będzie zorganizowana poprzez wszystkie parafie w Archidiecezji oraz poprzez wolontariuszy, którzy 13 października br. kwestować będą na ulicach miast w naszym regionie: Lublina, Świdnika, Krasnegostawu, Chełma, Łęcznej, Lubartowa, Puław, Kazimierza i Kraśnika.
Pomóż w rozwoju naszego portalu