Reklama

"Z Maryją poznaliśmy Chrystusa" (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 - 10 sierpnia 2002

Reklama

Pierwsze dni sierpnia to szczególny czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Ze wszystkich stron naszej Ojczyzny, także i z Piastowskiej Legnicy, podążają w pielgrzymce wiary niezliczone rzesze pątników. Pragną przed Tronem Maryi, naszej Matki i Królowej, złożyć pokorny dar swojej modlitwy i chrześcijańskiej pokuty. Pątnicy z Legnicy modlili się w tej Jubileuszowej Pielgrzymce szczególnie w intencji dziękczynnej za 10 lat istnienia diecezji legnickiej, którą ustanowił Papież Jan Paweł II. Dziękowaliśmy równocześnie Panu Bogu za pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, który obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej. Wędrowaliśmy w intencji Kościoła Chrystusowego, aby mógł spełniać swoje posłannictwo wobec świata na drogach trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. W pielgrzymkowym trudzie nieśliśmy Jasnogórskiej Królowej nasze trudne dzisiejsze czasy, naznaczone głębokim niepokojem o przyszłość Polski i Narodu Polskiego. Na "Pole Legnickie" w Radawii, w diecezji opolskiej, przynieśliśmy kamienie polne, które symbolizowały nasze grzechy, usypując z nich kopiec naszych narodowych wad. W Herbach przed Częstochową w czasie wieczornej Eucharystii w intencji Ojczyzny, Narodu i diecezji legnickiej łączyliśmy się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i z rąk ojca duchownego pielgrzymki legnickiej ks. Zbigniewa Tracza otrzymaliśmy płonącą świecę i sól.
Na pielgrzymim szlaku z Legnicy do Częstochowy uczyliśmy się w szkole Maryi dróg roztropności i mądrości Bożej, rozważając Osiem Błogosławieństw Chrystusa. Chcieliśmy przy sercu Maryi poznać Jezusa, który jest jedynym Panem i Zbawicielem. Poznając Chrystusa realizowaliśmy temat tegorocznych rekolekcji w drodze.
Najważniejszą wspólną modlitwą na pielgrzymkowym szlaku na Jasną Górę była codzienna Eucharystia, sprawowana przez wszystkich kapłanów-pątników. Drugim bardzo ważnym punktem w programie każdego dnia był odmawiany wspólnie, albo śpiewany Różaniec. Przed każdym kolejnym "dziesiątkiem" czytane były intencje, spisane wcześniej przez pątników na karteczkach. To właśnie te prośby lub dziękczynienia najbardziej łączą modlących się młodych ludzi. Najczęściej wyrażone jest w nich to, co ludzi boli, co im doskwiera: alkoholizm kogoś bliskiego, odejście od wiary, zagrożone rozpadem małżeństwo. Można też usłyszeć pokorne prośby o spotkanie dobrego męża czy żony, o zdanie matury i dostanie się na studia. Na pielgrzymce legnickiej odnotowaliśmy wiele intencji dziękczynnych: za naszą diecezję w 10. rocznicę jej powstania, za pierwszego Biskupa Ordynariusza i jego srebrny jubileusz, za kleryków i Wyższe Seminarium Duchowne, za kapłanów i budujące się kościoły na terenie diecezji.
Tak jak Maryja wyruszyła w drogę, aby nawiedzić Elżbietę, podobnie i pątnicy z Legnicy opuszczają swoje domy i codzienne zajęcia, by podzielić się Dobrą Nowiną o tym, że Bóg mieszka w naszych sercach. W drodze mijaliśmy wspaniałych ludzi, którzy przyłączali się do naszej modlitwy. Starsze osoby pozdrawiając nas, prosiły o modlitwę, częstowały jedzeniem oraz zimnymi napojami. Wielu nie mogło iść z nami z powodu choroby czy starości, ale ich serca tęskniły za spotkaniem z Matką Boża Częstochowską. Stąd w pielgrzymce legnickiej zapisanych było ponad 2,5 tysiąca pątników Duchowego Uczestnictwa, którzy w wielu parafiach uczestniczyli w nabożeństwach i apelach Maryjnych. Jesteśmy bardzo wdzięczni Katolickiemu Radiu Plus z Legnicy. Dziękujemy ks. kanclerzowi Legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Józefowi Lisowskiemu oraz dyrektorowi Stanisławowi Obertańcowi za wszelką życzliwość, a redaktor Monice Poręba za radiowe audycje i wspólną modlitwę w czasie sierpniowej pielgrzymki. Wdzięczni jesteśmy kapłanom, którzy w studio pielgrzymkowym przez dziesięć dni prowadzili wieczorną modlitwę i Apel Jasnogórski.
A kiedy weszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu niepotrzebne już były słowa. Nasze serca się radowały, były otoczone atmosferą dobroci i piękna. Maryja patrzyła na młodą diecezję legnicką ze spokojem, jakby chciała nam powiedzieć: "Mam do was zaufanie, słuchałam uważnie wszystkich waszych modlitw i wezwań, zanoszonych podczas modlitwy różańcowej i wpisałam je głęboko w moje serce. Będę o nich mówiła mojemu Synowi Jezusowi, byście nigdy nie przestali Mu ufać!".
Opuszczaliśmy Dom Matki pełni radości i z nadzieją, że wrócimy tu w roku następnym, że w przyszłym roku znów wejdziemy na pielgrzymkowy szlak, by chwalić Maryję na polnych i leśnych drogach, gdzie pachnie macierzanką i gdzie kolorem liliowym mienią się wrzosowiska.

Charakterystyka Dziesiątej Jubileuszowej:

Grupa nr I "Miedziowa"
Patronem tej grupy jest św. Barbara. Przewodnikiem ks. Remigiusz Bernasiewicz, z Lubina (na pielgrzymce piąty raz). W rozmodleniu tej grupy pomagali: s. Faustyna ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek oraz kleryk Jacek Wojeński z parafii św. Michała Archanioła z Polkowic. Głównym porządkowym był: brat Andrzej, a wspomagali go w grupie: Grzegorz, Dawid, Dominika i Andrzej. Wielkim zaangażowaniem w pracy medycznej słyneła Aneta z Legnicy oraz brat Zygmunt z Głogowa. Prowadzącym wspólny śpiew byli: Sławek, Magda, Marta, Paulina, Ewa, Marta, Remigiusz i Renata. Chorążym Grupy od kilku lat jest brat Jan Kaszubski z Polkowic. W skład tej grupy wchodzili pątnicy z Polkowic, Lubina, Ścinawy, Prochowic oraz okolicznych wiosek Zagłębia Miedziowego. W tej najmniejszej, ale najwspanialszej, grupie pielgrzymowało ponad 130 osób. Najmłodszym pątnikiem był Kamil Zawadzki z Lubina. Grupa I dziękowała Panu Bogu za bezpieczną pracę górników w Zagłębiu Miedziowym i przez wstawiennictwo św. Barbary prosiła Boga o bezpieczną pracę dla wszystkich mieszkańców Zagłębia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupa II "Ziemia Jeleniogórska"
Tylko 13 dni dzieliło jeleniogórską grupę II od Jasnej Góry w Częstochowie. Pod patronatem św. Franciszka wspólnotę w liczbie ponad 250 osób tworzyli pątnicy z następujących miejscowości: Jelenia Góra, Sobieszów, Mysłakowive, Kowary, Kamienna Góra, Kąty w woj. Małopolskim, Złotoryja, Sokołowiec, Katowice, Sól, Wałbrzych, Mieroszów, Twardocice, Piechowice, Biedrzychowice, Marciszów, Opawa, Stare Jaroszewice, Przedwojów, Janowice Wielkie, Karpniki, Sosnówka, Wojcieszyce, Wleń, Chełmsko, Lubiechowa, Mirsk, Barcinek, Nowy Kościół, Leszczyniec, Maciejowiec, Gorzeszów, Dobromyśl, Miłków, Wojcieszów, Łomnica, Śwoerzawa, Szklarska Poręba, Dziwiszów, Gryfów śląski, Walim, Jeżów Sudecki.
Najmłodszym pątnikiem w grupie była: Agnieszka Wiatrowska z Kamiennej Góry (2 latka); najstarszymi: Halina z Jeleniej Góry (69 lat) i Janina ze Szklarskiej Poręby (69 lat).
Trudy pielgrzymiego szlaku wraz z przewodnikiem ks. prob. Grzegorzem Niwczykiem, budowniczym kościoła Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze wspierali kapłani: ks. prob. Kazimierz Piwowarczyk z Nowego Kościoła, ks. prob. kanonik Zenon Stoń, jubilat z Karpacza, ks. Krzysztof Rybczyński w Jeleniej Góry, ks. Jerzy Jastrzębski z Jeleniej Góry, ks. Tomasz Hęś z Karpacza oraz gościnnie pielgrzymujący ks. Ryszard Mucha z Proboszczowa. Wiele radości poprzez swoją obecność i ofiarną służbę wniesli Klerycy WSD w Legnicy: kleryk Łukasz Frątczak, kleryk Wojciech Kępski, kleryk Jarosław Kaczmarski i kleryk Krzysztof Cipior.
Swoim uśmiechem i świadectwem wzbogacały grupę Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek: s. Sabina i s. Leonia oraz siostry elżbietanki: s. Assumpta, s. Bogumiła i s. Zofia.
Trzy pierwsze dni pielgrzymowania z Jeleniej Góry do Legnicy bardzo mocno zawiązały silniejszą więź między pielgrzymami. Grupa charakteryzowała się umiejętnością wyciszenia i żywego uczestnictwa w modlitwie. Ważną cechą wszystkich pątników jeleniogórskich była atmosfera wzajemnej życzliwości. Była to zasługa braci porządkowych: Grzegorza, Krzysztofa, Marcina, Tomasza i Mariusza.
W czasie tych wyjątkowych rekolekcji w drodze pątnicy z Jeleniej Góry przezyli wiele niezapomnianych chwil, wiele wzruszeń i przede wszystkich mieli czas nad zastanowieniem się nad sobą i życiem innych ludzi. Czas modlitwy i zadumy był przeplatany radosnym śpiewem pod kierunkiem zespołów muzycznych z Gryfowa Śląskiego, Jeleniej Góry, Świerzawy i Dziwiszowa.
Ofiarnie w tej grupie pracowały siostry pielęgniarki: Magda Karpińska, Katarzyna Misiura, Ewa Lewkowicz i siostra Sabina.
Ufamy, że swoisty entuzjazm grupy jelenigórskiej pątnicy zawdzięczają św. Franciszkowi z Asyżu, którego obrali sobie jako patrona na wspaniały czas wędrówki do Tronu Jasnogórskiej Matki.

Prace Służebne X Jubileuszowej Pielgrzymki Pieszej

Wyrazy wdzięczności w imieniu wszystkich pątników, a szczególnie w imieniu organizatorów kierujemy dla służby "Sanepidu". Dziękujemy bardzo serdecznie klerykowi Leszkowi Polakowi i kierowcy Ryszardowi Ciebień za czystość i uśmiech na pielgrzymkowym szlaku.

Dziękujemy radiotechnikom Bogdanowi Kozłowskiemu, wieloletniemu pątnikowi, który pielgrzymował po raz drugi z synkiem Michałem; serdecznie dziękujemy Andrzejowi Laskowskiemu i Marcinowi z żoną.

Codziennie świeże i smaczne pieczywo, prosto z Polkowickiej Piekarni "Kazimierza Janczaka", dostarczali Paulina, Paweł i kierowca Robert.

Ponad 12 tys. zimnej i ożywczej wody mineralnej dostarczyli: Ryszard i Zdzisława Adachowie z Legnicy wraz z synem Przemkiem,

Ciepłe napoje na pielgrzymkowym szlaku zawdzięczamy Steni i Stanisławowi Szkółkom oraz ich kierowcy Kazimierzowi z Polkowic,

Poczta pielgrzymkowa wysłała w tym roku ponad 10 tys. okolicznościowych widokówek z trasy Jubileuszowej Pielgrzymki Legnickiej, a zawdzięczamy to Janinie i Stanisławowi Szczepanikom z Polkowic oraz Sylwii.

Nie sposób wymienić wszystkich kierowców, którzy transportowali nasze ciężkie bagaże pielgrzymkowe. W imieniu wszystkich organizatorów dziękujemy:
- Tadeuszowi Piekarzowi z Polkowic - za transport grupy I i VI
- Krzysztofowi Glina - za transport grupy II
- Janowi Popławskiemu za transport dla grupy III, IV i VII
- Zygmuntowi Domińskiemu za transport grupy V
- Jerzemu Łachowi - za transport grupy VIII

Organizatorzy dziękują bardzo serdecznie Magdzie Pawlak oraz Sławkowi Laskowskiemu za pomoc w "Informacji" i przy zapisach pielgrzymkowych.

Organizatorzy

Charakterystyka X Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Legnickiej 2002

Hasłem tegorocznej X Jubileuszowej Pielgrzymki były słowa: "Poznać Jezusa".

Rozważaliśmy na pątniczym szlaku: "Osiem Błogosławieństw".

Pątnicy z Legnicy do Częstochowy w ciągu dziesięciu dni pokonali ponad 270 km.

Pątników z Legnicy było w sumie: 2.300 osób.

W Grupie Duchowego Uczestnictwa zostało zapisane w księgach ponad 2.500 osób.

Na Jasną Górę z Legnicy prowadziło nas 33 kapłanów.

Kleryków WSD w Legnicy było 35 oraz 6 kleryków salezjańskich.

Sióstr zakonnych było 9.

Lekarzy na trasie z Legnicy do Częstochowy było 7.

Pielęgniarek i masażystów było 30.

Z zagranicy byli pątnicy z Norwegii, Austrii i Niemiec.

Najmłodsza pątniczka liczyła sobie 1 rok i 9 miesięcy: Hania Płonka z Legnicy.

Najstarsza pątniczka Helena Oleszek z Legnicy skończyła w tym roku 77 lat.

Przez dwa dni gościł na trasie pielgrzymkowej z konferencjami na temat Świadków Jehowych Andrzej Wronka z Warszawy ze Stowarzyszenia "Effata".

W Stobrawie, na miejscowym stadionie wystąpił w Koncercie Ewangelizacyjnym zespół Indian z Peru "Leyenda".

Szefem "Pielgrzymkowej Bazy" w czasie trwania X Pielgrzymki był ks. prob. Mirosław Krasnowski z Wałbrzycha - budowniczy kościoła Świętej Rodziny.

Głównym porządkowym i szefem "pielgrzymkowej policji" był niezniszczalny Artur Płonka z Legnicy oraz jego wspaniali pomocnicy:
- Sebastian Kowalski - jako pilot i główny prowadzący,
- Krzysztof Bogus - pilnujący wszystkie postoje,
- Tomasz Płoszański i Krzysztof Łapiński - sierżanci "Bazy".

Porządkowymi w poszczególnych grupach byli:
- Andrzej Kasperek - grupa I
- Daniel Ciemniak - grupa II
- Marcin Nowakowski - grupa III
- Kacper Karamon - grupa IV
- Adrian Grzegorzewski - grupa V
- Tomek Poznar - grupa VI
- Piotr Litwa - grupa VII
- Adam Pękala - grupa VIII
oraz kierowcy: Józef Ślisz i Zbigniew Puka.

W "Służbie Zdrowia" X Jubileuszowej Pielgrzymce ofiarnie służyli:

Lekarze: Janusz Konieczny, Edyta Jarema, Krzysztof Gerc i Bartosz Bednarkiewicz

Obsługa karetki pogotowia: Helena Dąbrowska, Krzysztof Sławski, Hanryk Babuśka i Paweł Świerbutowicz

Kierownictwo Pieszej Pielgrzymki Legnickiej w imieniu wszystkich pątników, składa serdeczne podziękowania Dyrekcji Kolumny Sanitarnej w Legnicy, a szczególnie dyrektorowi Andrzejowi Hap za okazaną życzliwość i pomoc w organizacji tegorocznego szlaku pątniczego na Jasną Górę.

Wyrazy szczególnej wdzięczności składamy "Służbie Kwatermistrzowskiej" tegorocznej X Jubileuszowej Pielgrzymki Pieszej, którą w tym roku kierował ks. Albin Rodryg z parafii św. Tadeusza Apostoła z Legnicy oraz Piotr Darczuk z Legnicy.

Nowością w tegorocznym pielgrzymowaniu oraz w "Służbie Kwatermistrzowskiej" byli klerycy pod kierownictwem ks. prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy Sławomira Augustynowicza. Pragniemy przedstawić kleryków - kwatermistrzów w poszczególnych grupach:
kleryk Jan Tomaszewski - grupa I
kleryk Wojciech Kempski - grupa II
kleryk Jarosław Górecki - grupa III
kleryk Wojciech Iżak - grupa IV
kleryk Andrzej Józefów - grupa V
kleryk Tomasz Kowalski - Grupa VI
kleryk Grzegorz Kucharski - grupa VII
kleryk Michał Hołownia - grupa VIII

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Protest pielęgniarek. Chcą się widzieć z Donaldem Tuskiem

2024-11-19 15:28

[ TEMATY ]

protest

pielęgniarki

gdzie jest premier

PAP

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Protestujące we wtorek przed KPRM pielęgniarki wezwały rząd do działań, które ograniczą negatywne konsekwencje kryzysu kadrowego pielęgniarek i położnych. Czas rozmów z minister zdrowia Izabelą Leszczyną się skończył, oczekujemy rozmów z premierem - powiedziała przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestował przed siedzibą KPRM, by przekonać premiera Donalda Tuska do obywatelskiego projektu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Papież na szczycie G20: ci, którzy powodują głód i śmierć poprzez lichwiarstwo, popełniają zabójstwo

2024-11-18 21:14

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

W swoim przesłaniu skierowanym do przywódców świata zgromadzonych na szczycie G20 w Brazylii, Papież Franciszek skrytykował działania, które prowadzą do głodu i cierpienia. Przesłanie zostało odczytane przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina podczas obrad w Rio de Janeiro, które odbywają się 18 i 19 listopada. Papież podkreślił, że głód to zbrodnia, a chciwość i spekulacje finansowe, które przyczyniają się do śmierci milionów ludzi, są moralnie równoznaczne z zabójstwem.

Zbrodnią – choć pośrednią – jest to, co czynią ci, którzy „poprzez lichwiarstwo i chciwość powodują głód i śmierć swoich braci i sióstr w rodzinie ludzkiej”. Papież Franciszek skierował te mocne słowa do światowych przywódców zgromadzonych na szczycie G20, odbywającym się w Rio de Janeiro w Brazylii. W przesłaniu, które podczas obrad odczytał kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin, będący na szczycie w dniach 18–19 listopada jako przedstawiciel Papieża, Franciszek zaapelował o „zdecydowane i natychmiastowe działania” przeciwko głodowi i ubóstwu. Nazwał je „plagą”, którą należy wyeliminować tak szybko, jak to możliwe.
CZYTAJ DALEJ

Szopka bożonarodzeniowa 11-letniej Patrycji trafi na wystawę do Watykanu

2024-11-19 15:15

[ TEMATY ]

Sierpc

szopka bożonarodzeniowa

11‑letnia Patrycja

małe dzieło sztuki

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Szopka bożonarodzeniowa wykonana przez 11-letnią Patrycję

Szopka bożonarodzeniowa wykonana przez 11-letnią Patrycję

W Watykanie zostanie zaprezentowana bożonarodzeniowa szopka autorstwa 11-letniej Patrycji. Uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie została za nią nagrodzona w ubiegłym roku w konkursie „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki” organizowanym przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wykonana m.in. z drewna, gałązek wierzbowych, słomy, mchu i szyszek bożonarodzeniowa szopka 11-letniej Patrycji znajdzie się na wystawie „100 Presepi in Vaticano”, którą zwiedzać będzie można od 8 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. w kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra - poinformowało sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję