Tegoroczne dożynki w parafii pw. Wszystkich Świętych i św. Hieronima odbyły się w niedzielę 15 września, w uroczystość Matki Bożej Bolesnej. Wierni uczestniczyli w Mszy św. dziękczynnej, którą poprzedził koncert w wykonaniu orkiestry dętej OSP z Raciążka. Przed godz. 11.30 delegacje poszczególnych wsi z wieńcami dożynkowymi i bochenkami chleba uformowały orszak, w którym wyróżniały się członkinie Klubu Seniora w kujawskich strojach. Przy dźwiękach orkiestry wierni, wraz z proboszczem parafii - ks. Marianem Kuszyńskim weszli do kościoła, gdzie starosta dożynek Janusz Szudzik, któremu towarzyszyła starościna Ewa Belter, skierował do zebranych słowo. Następnie podał do ucałowania chleb Księdzu Proboszczowi oraz wójtowi gminy Raciążek Wiesławowi Iwińskiemu.
Ksiądz Proboszcz przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, natomiast okolicznościową homilię do wiernych wygłosił o. Albert Antkowiak z klasztoru Ojców Franciszkanów w Pakości. Mówiąc o chlebie, który jest owocem żmudnej, ciężkiej pracy rąk ludzkich, zdobywanym z Bożą pomocą i błogosławieństwem, Kaznodzieja posłużył się słowami F. Karpińskiego: "Boże! Z Twych rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy" i wierszem W. Bełzy Chleb przeklęty, doskonale ilustrującym polską rzeczywistość.
Po homilii miało miejsce pobłogosławienie wieńców i chlebów, a następnie przemówienia wygłosili Wójt gminy i poseł Anna Sobecka. Na zakończenie pobłogosławiony chleb został przełamany i rozdzielony między wiernych.
Liturgię uświetnił śpiewem chórek prowadzony przez Józefa Namielskiego, miejscowego organistę. Po Mszy św. delegacja chórzystek złożyła podziękowanie sponsorom za dar serc. Dzięki dobroci i hojności Urzędu Gminy w Raciążku oraz Janusza Szudzika i Tadeusza Krepsa, dyrektora Sanatorium "Gracja" w Ciechocinku, duża grupa dzieci z parafii na przełomie lipca i sierpnia br. uczestniczyła w tygodniowych "Wakacjach z Bogiem" w Zakopanem. Specjalne podziękowanie otrzymał wikariusz parafii - ks. Mariusz Ponikierski, który podczas turnusu sprawował nad dziećmi opiekę dydaktyczną i duszpasterską.
Na zakończenie należy wspomnieć, że z inicjatywy Księdza Proboszcza i przy pomocy parafian oraz Urzędu Gminy w Raciążku w przeddzień uroczystości kościół otrzymał oświetlenie zewnętrzne, podkreślające piękno tej czterowiekowej świątyni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu