Jestem wzruszony tym, że otrzymałem Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny, Tygodnika Katolickiego „Źródło”. Patron nagrody był człowiekiem, który realizował w swoim życiu chrześcijański model małżeństwa i rodziny w czasach, gdy małżeństwo i rodzina znajdowały się w sytuacji paradoksalnej. Z jednej strony podkreślano jej wielkie znaczenie dla trwałości biologicznej narodu, państwa i Kościoła, akcentowano jej ważne aspekty natury społecznej i ekonomicznej, a z drugiej - i na tym polegał paradoks - na małżeństwie i rodzinie skoncentrował się cały ruch podkopujący ten fundament społeczeństwa - mówił prof. Franciszek Adamski, dziękując za wyróżnienie go tą nagrodą.
Uroczystość wręczenia nagrody, ikony Świętej Rodziny oraz dyplomu - z udziałem gospodarzy uczelni, Kapituły Nagrody, bp. Albina Małysiaka, żony i córki Patrona nagrody, laureatów nagrody z poprzednich lat oraz przedstawicieli mediów - odbyła się 10 lutego 2007 r. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej, której studentem i pracownikiem naukowym był Sługa Boży Jerzy Ciesielski. Historię nagrody przyznawanej od 11 lat, mającej w szczególny sposób podkreślać rolę ojca w rodzinie i pracę laureata na rzecz umacniania rodziny oraz postać Jerzego Ciesielskiego, o którym Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział m.in., że z posługi myślenia uczynił drogę do świętości - przybliżył prof. Janusz Kawecki. Wzruszony Laureat, dziękując, podkreślił, że wobec zmasowanego ataku, mającego na celu podważenie i zniszczenie fundamentalnego znaczenia małżeństwa i rodziny w społeczeństwie, działanie na rzecz rodziny jest wyzwaniem dla wszystkich - zarówno dla polityków, naukowców, nauczycieli, wychowawców, jak i dla mediów, które w tym zakresie mają ogromną rolę do spełnienia. O społecznym oczekiwaniu, aby media były promotorem modelu rodziny opierającej swe życie na dziesięciu Bożych przykazaniach (a które dotychczas, niestety, raczej niszczą rodzinę), mówił bp Albin Małysiak, podkreślając równocześnie ogromne zasługi prof. Adamskiego w pracy na rzecz rodziny.
Tego samego dnia w intencji Laureata i jego rodziny w kościele Sióstr Dominikanek Na Gródku została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Albina Małysiaka.
***
Prof. Franciszek Adamski (ur. 1930 r.) działalność naukowo-badawczą prowadził w zakresie społecznego nauczania Kościoła, rodziny oraz wychowania i kultury, zwłaszcza w aspekcie jej odniesienia do religii. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził badania nad skutecznością oddziaływania treści propagandowych kultury masowej na wzorce i zachowania rodziny. Efektem tych badań jest wydana w latach 70. XX wieku książka na temat modelu małżeństwa i rodziny kształtowanego przez kulturę masową. Profesor jest także autorem programów badawczych na temat rodziny katolickiej oraz badań z zakresu socjologii rodziny. Napisał ponad 100 prac naukowych, wśród których do najbardziej znanych należą: „Katolicki model rodziny a współczesna rodzina polska”, „Rodzina między sacrum i profanum” oraz „Socjologia małżeństwa i rodziny”.
Profesor był pracownikiem KUL-u i UJ, angażował się w działalność Związku Zawodowego „Solidarność”, był członkiem Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu oraz ds. Kultury. W życiu prywatnym prof. Adamski jest (od lipca 1955 r.) mężem Stanisławy, która przez wiele lat angażowała się w duszpasterstwo rodzin. Wspólnie wychowali trzy córki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu