Międzynarodowe spotkanie pełne miłosierdzia
Chcę pod krzyżem stać przy Tobie - to hasło towarzyszyło międzynarodowemu spotkaniu osób niesamodzielnych, chorych, ich rodzin, wolontariuszy oraz wspólnot, grup i organizacji dobroczynnych, które odbywało się w dniach 18-20 sierpnia na Jasnej Górze.
Spotkanie zorganizowała Federacja Organizacji i Wspólnot Dobroczynnych „Betel” na czele z Andrzejem Kalinowskim - założycielem i szefem Federacji. Uczestniczyło w nim ok. 700 osób z kraju i z zagranicy, m.in. z Litwy, Włoch, Czech i Białorusi, wraz z ks. Mariuszem Sztabą - duszpasterzem Katolickiego Stowarzyszenia Charytatywnego „Betel”.
W sobotę 19 sierpnia przybyła 11. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych „Betel” z Olsztyna k. Częstochowy. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W homilii abp Nowak powiedział m.in.: „«Betel» znaczy «Dom Boga». Na pewno tam, gdzie jesteście, gdzie mieszkacie, gdzie pracujecie, jest dom Boga. Bóg jest z Wami! Bóg Was bardzo kocha. Kocha tych, którzy niosą krzyż”.
W programie były konferencje formacyjne, obrzęd umywania nóg oraz adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, wręczono także statuetki Ecce Homo za proklamowanie przesłania miłosierdzia i słabości.
Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników
Reklama
Ok. 12 tys. pracowników branży energetycznej - zakładów energetycznych, elektrowni, elektrociepłowni, spółek energetycznych - wraz z prezesami, dyrektorami zakładów oraz rodzinami spotkało się na Jasnej Górze w dniach 19-20 sierpnia. Hasłem spotkania były słowa: Trwajcie mocni w wierze z Maryją. Centralnym punktem była Msza św. sprawowana na Szczycie przez bp. Stanisława Stefanka z Łomży, z którym koncelebrowało 17 duszpasterzy, na czele z krajowym duszpasterzem energetyków ks. prał. Jarosławem Sroką. Wystawiono ponad 30 pocztów sztandarowych.
Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. „Bardzo serdecznie Was witam i pozdrawiam jako paulin, ale również jako jeden z Was - mówił o. Polek. - W swoim czasie pozwoliliście mi bowiem ukończyć szkołę energetyczną i pracować z Wami w zakładach energetycznych w Tarnowie, dlatego znam lepiej Wasze nadzieje, Wasze radości, ale i problemy”.
W homilii bp Stefanek nawoływał do zachowania jedności w rodzinach. „Rodzina to pierwsze środowisko człowieka, ale musi być to rodzina pełna, ofiarna, otwarta na życie - mówił Kaznodzieja. - Rodzina to najbardziej skuteczna szkoła społecznych postaw. Jakie ma role, zadania w stosunku do środowisk zawodowych?” - pytał bp Stefanek i stwierdził, że bardzo często w naszej świadomości pojawia się konkurencja: „Muszę pracować zawodowo, nie mam czasu na rodzinę”.
W czasie Mszy św. przekazano dary i paramenty liturgiczne dla parafii Miłosierdzia Bożego w Grodnie oraz dla księży pracujących na Syberii. Mszy św. towarzyszył Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Eucharystię poprzedziła procesja z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę. Nad organizacją pielgrzymki czuwała Duszpasterska Wspólnota Zawodowa EEE „Nazaret” z Romanem Matwiejukiem - przewodniczącym Zarządu Krajowej Rady Duszpasterskiej Wspólnoty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka Legionu Maryi
Jasna Góra, 8-9 września 2006 r.
Pielgrzymka Legionu Maryi na Jasną Górę rozpocznie się 8 września, w piątek, Apelem Jasnogórskim. Następnie będzie czuwanie modlitewne z Maryjną Pasterką o północy. W sobotę 9 września o godz. 9.00 pątnicy będą się modlić podczas Drogi Krzyżowej na wałach. Pielgrzymkę zakończy Msza św. na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00.
Organizatorzy zapraszają do uczestniczenia w pielgrzymce legionistów z całej Polski i proszą o telefoniczne potwierdzenie udziału pod numerem (0-22) 842-60-76 lub 0-506-488-274.
Piesze pielgrzymki na Jasną Górę w 2006 r.
Jak podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry, ogółem od 3 czerwca 2006 r., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, do 26 sierpnia w 230 pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 143 tys. 420 osób.
Więcej wiadomości na stronie internetowej: www.jasnagora.com