Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2005

Krzysztof Świertok

Rzemiosło polskie na Jasnej Górze

Rzemiosło polskie na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być katolikiem na co dzień

Ponad 6 tys. członków Akcji Katolickiej przyjechało 25 czerwca na 10. - jubileuszową - pielgrzymkę. Mszę św. na Szczycie odprawił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej - krajowy asystent kościelny AK wraz z 80 kapłanami-asystentami AK. Obecni byli przedstawiciele władz z Haliną Szydełko - prezesem Zarządu Krajowego Instytutu AK. Wszystkich powitał o. Marek Kowalski. „Działalność publiczna chrześcijan i ich zaangażowanie w życie polityczne pozwala oświetlić życie państwa i narodu światłem Ewangelii, umacniając w ten sposób pokój społeczny, solidarność, sprawiedliwość i wolność” - podkreślił w homilii bp Leszczyński. Abp Leonardo Sandri - substytut Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej skierował do uczestników pielgrzymki list z błogosławieństwem Papieża Benedykta XVI. Modlitwom towarzyszył śpiew zespołu „Effata” z Sokołowa Podlaskiego pod dyrekcją ks. Jarosława Borowieckiego. AK działa we wszystkich polskich diecezjach, należy do niej kilkadziesiąt tysięcy osób.

Służą Eucharystii

1. Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów zgromadziła 25 czerwca na Jasnej Górze 7 tys. chłopców reprezentujących 350 tys. polskich ministrantów i lektorów. Eucharystię na Szczycie odprawił biskup diecezji legnickiej Stefan Cichy - przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wraz z bp. Grzegorzem Balcerkiem z Poznania - delegatem Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ministrantów, pomysłodawcą pielgrzymki. 150 kapłanów, opiekunów chłopców, powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Kazimierz Maniecki. W homilii bp Balcerek zachęcał ministrantów i lektorów, aby ich służba nie ograniczała się tylko do ołtarza: „Ministrant służy Bogu w życiu, poza świątynią. Wyraża tę prawdę nasze ministranckie pozdrowienie: «Króluj nam, Chryste, zawsze i wszędzie»”. Organizatorami pielgrzymki były: Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz redakcja ogólnopolskiego miesięcznika dla ministrantów Króluj nam, Chryste. Dla uświetnienia procesji eucharystycznej, która po południu przeszła po wałach, wyznaczeni ministranci użyli ponad 200 trybularzy (kadzielnic).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ratują polskie rzemiosło

26 czerwca w 24. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rzemiosła przybyło 3,5 tys. osób i 300 pocztów sztandarowych. Mszę św. na Szczycie odprawił bp Piotr Jarecki z Warszawy wraz z 20 duszpasterzami, wśród nich był również ks. kan. Wiesław Kwiecień - krajowy duszpasterz rzemiosła. Starszyznę cechową i poczty sztandarowe na placu jasnogórskim powitał o. Jan Golonka, paulin. Bp Jarecki podkreślił, że ważnym wymiarem pracy jest solidarność. „Gdyby wszyscy polscy rzemieślnicy kierowali się taką właśnie logiką, to czy nawet w dzisiejszych, nowych czasach rzemiosło polskie nie byłoby silniejsze? Czy nie znaczyłoby więcej? Przychodzimy do szkoły Matki Najświętszej, ażeby uczyć się solidarności polskiego rzemiosła”. Pielgrzymi ponowili Akt Zawierzenia Rzemiosła Polskiego Matce Bożej. Na pielgrzymkę przybył Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Organizatorem była Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie.

Orzeł na sztandarach

W 12. Pielgrzymce Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego przybyło na Jasną Górę w dniach 23-24 czerwca ok. tysiąca osób, które modliły się za żyjących byłych więźniów oraz pomordowanych w sowieckich i ubeckich kazamatach w latach 1939-56. 23 czerwca Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Pielgrzymów, którzy przybyli z ok. 100 pocztami sztandarowymi, i księży kapelanów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Kazimierz Maniecki. „Na waszych sztandarach Matka Boża Częstochowska zraniona, na waszych sztandarach Orzeł Biały. Na tych sztandarach słowa głoszące te wielkie wartości, którymi żyła Polska: Bóg - Honor - Ojczyzna. To wszystko przynosicie tu, na to miejsce szczególne, święte (...), gdzie jest ołtarz Ojczyzny” - mówił abp Nowak. Na pielgrzymce obecny był Jan Gocłowski - prezes Zarządu Głównego ZWPOS.

W skrócie

20 czerwca na Jasną Górę przybył kard. Norberto Rivera Carrera, arcybiskup Mexico City. Towarzyszyła mu grupa 9 księży biskupów z Meksyku i Stanów Zjednoczonych oraz oficjalna, kilkuosobowa delegacja Amerykańskiego Komitetu Żydów, zaangażowanych w dialog z Kościołem rzymskokatolickim. Z historią Sanktuarium Jasnogórskiego gości zapoznali: o. Szymon Stefanowicz i s. Franciszka Paluch.

20 czerwca jubileusz 40-lecia kapłaństwa świętował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz oraz kilkunastu jego kolegów kursowych, wśród nich ks. Stanisław Gębka, proboszcz archikatedry częstochowskiej.

23 czerwca Mszę św. na Szczycie na zakończenie roku szkolnego odprawił bp Antoni Długosz.

23 czerwca w Bazylice Jasnogórskiej koncertował chór Wyższego Seminarium Duchownego Opole-Gliwice, wykonując pieśni maryjne i muzykę dawną. Chórem dyrygował ks. Grzegorz Poźniak.

24 czerwca za 10 lat posługi kapłańskiej dziękowali paulini: o. Mariusz Tabulski, o. Jan Filipek, o. Kamil Szustak, o. Kazimierz Kogut, o. Dariusz Szuba, o. Krzysztof Ościłowski, o. Józef Stępień i o. Nikodem Kilnar.

Zapowiedzi

12 lipca - 22. Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

11-15 lipca - Międzynarodowe Spotkanie Egzorcystów

15 lipca - 136. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego i 71. Piesza Pielgrzymka Poznańska

15-16 lipca - Odpust Matki Bożej Szkaplerznej

15-16 lipca - 25. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Lubi grać w tenisa i biegać. Wziął nawet udział w biegu w Wiecznym Mieście. Doświadczenie i codzienne życie w Gwardii Szwajcarskiej są według Jana Wettera bardzo zróżnicowane. "Jestem bardzo wysportowany, kiedy jestem poza domem", mówi Radiu Watykańskiemu. Wieczorem lubi wyjść "na posiłek, z przyjaciółmi, do baru, klubu".

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

[ TEMATY ]

czuwanie

Licheń

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

- Oczekując na zesłanie Ducha Świętego, apostołowie w Wieczerniku czuwali wspólnie z MARYJĄ - mówi ks. Teodor Sawielewicz, duszpasterz Teobańkologii - To Ona jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję