Reklama

Konflikty zbrojne

Libia: masowe aresztowania uchodźców w Trypolisie

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Trypolisie libijskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały garnizon uchodźców, którzy od miesięcy pokojowo protestowali w celu uzyskania ochrony międzynarodowej. Niedługo statki organizacji pozarządowych ponownie wypłyną na morze, by wznowić działania ratunkowe wobec migrantów, w tym jednostki należące do Mediterranea Saving Humans.

[ TEMATY ]

uchodźcy

aresztowanie

Libia

B.R.Q / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zatrzymani zostali potraktowani z brutalnością. Po likwidacji garnizonu dokonanego przez libijski Departament do Walki z Nielegalną Imigracją, ponad 600 osób przetransportowano do obozu więziennego w Ain Zara. Wolontariusze organizacji Lekarze bez granic, którzy opatrywali aresztowanych, znajdywali wielu z nich z kłutymi ranami i śladami pobicia. Siedmiu rannych musiało zostać przewiezionych do szpitala, a 190 osób potrzebowało wsparcia psychologicznego. Wśród nich byli także rodzice, którzy zostali oddzieleni od swoich dzieci. „To, co się stało, po raz kolejny pokazuje, jak w Libii wszyscy migranci są poddawani przypadkowemu i arbitralnemu zatrzymaniu, nawet ci, którzy proszą o ochronę i traktowanie zgodne z prawem humanitarnym” – stwierdził Ellen van der Velden, dyrektor operacyjny Lekarze bez granic.

Reklama

„Po 100 dniach pokojowych protestów nie było żadnej odpowiedzi ze strony Europy i władz libijskich, a jedynie akt siły, który doprowadził do aresztowania około tysiąca osób. W tym roku w Libii odnotowano rekordową liczbę odrzuceń migrantów. Około 30 tys. osób zostało zatrzymanych przez straż przybrzeżną, która jest finansowana przez Europejską Agencję Straży Granicznej (Frontex) i Włochy. To narusza prawa człowieka. Mimo to, pracując na statku Mare Jonio doświadczyłem prawdziwej «nadziei braterstwa». Dla migrantów pokrzepieniem jest osoba papieża Franciszka. Wszyscy migranci, niezależnie od wyznania, widzą w jego postaci urzeczywistnienie tego pragnienia, postrzegają go jako ojca wszystkich ubogich” - mówi ks. Mattia Ferrari, kapelan Mediterranea Saving Humans.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imieniu papieża list do tej organizacji skierował kard. Michael Czerny, tymczasowy prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Adresatami listu przesłanego z okazji Bożego Narodzenia są wolontariusze statku Mare Jonio, którego załoga przygotowuje się do wznowienia pomocy. Kard. Czerny zapewnił o modlitwie papieża Franciszka za ich misję i podkreślił, że „przyjście z pomocą naszym braciom i siostrom migrantom jest najwyższą posługą, jaką możecie ofiarować. Na środku morza doświadczacie, że powszechne braterstwo może być uzdrowione przez miłość objawiającą się w pełni w Krzyżu Jezusa. Kontynuujcie podróż tą drogą miłości bez zmęczenia” – napisał jezuita.

Maurizio Dabbane, rzecznik włoskiego oddziału Lekarze bez granic, zaapelował o lokalnych władz o „położenie kresu temu systemowi przetrzymywania, a UE do zaprzestania finansowania tych metod kontroli migracji”. Jednocześnie zapewnił o dalszej gotowości do powrotu do pracy na morzu, aby nadrobić braki w systemie poszukiwań i ratownictwa, który został zdemontowany przez Unię. „Sytuacja, na którą wskazują liczby mówiące o wzroście migrantów, jest do opanowania, jeśli UE nie odwróci się od tych, którzy proszą o pomoc”.

Według Europejskiej Agencji Straży Granicznej (Frontex) liczba nielegalnych migrantów w 2021 r. wyniosła ok. 200 tys., co stanowi wzrost o 57 proc. w stosunku do roku 2020. Większa liczba jest konsekwencją zniesienia ograniczeń pandemicznych. Środkowy szlak śródziemnomorski odnotował 83-procentowy wzrost przepływu migrantów w porównaniu z poprzednim rokiem.

2022-01-14 17:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SG: od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 2 012 906 osób

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 2 012 906 osób - poinformowała Straż Graniczna.

"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2 012 906 osób. Dzisiaj #funkcjonariuszeSG odprawili 22,7 tys. podróżnych - to spadek o 24 proc. (wczoraj 29,9 tys.) #PSMedyka 6,7 tys. #PSGKorczowa 3,6 tys. #PSGDorohusk i #PSGHrebenne po 3,5 tys. #PSGHrubieszów 1,7 tys. #PSGDołhobyczów 1,6 tys. #PSGLubaczów 1,2 tys. #PSGKrościenko 1 tys." - napisała w piątek po południu Straż Graniczna.
CZYTAJ DALEJ

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 11-13.

Poniedziałek, 17 lutego. Dzień powszedni albo wspomnienie świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
CZYTAJ DALEJ

Chcą docenić młodych wolontariuszy

2025-02-17 12:00

Marianna Gurba/ŚDM/Episkopat.pl

Uczniowie wrocławskich szkół, zaangażowani w działalność społeczną po raz kolejny zostaną wyróżnieni w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu. Na kandydatury Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego czeka do 7 marca.

To już 31. edycja Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Pozwala on na docenienie młodzieży aktywnej w szkolnych grupach i klubach wolontariatu, działających w organizacjach pozarządowych, czy instytucjach miejskich. Do wrocławskiej edycji konkursu mogą być zgłoszeni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy aktywnie działali jako wolontariusze w roku szkolnym 2023/2024.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję