Reklama

Zacznijmy słuchać Maryi

Niedziela Ogólnopolska 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lourdes - miejscowość we Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave - stało się celem niezliczonych pielgrzymek, ponieważ 11 lutego 1858 r. objawiła się tam Matka Boża. W tej górzystej okolicy Maryja objawiła swą macierzyńską miłość, którą obdarza zwłaszcza cierpiących i chorych. Od dnia, kiedy pokazała się Bernadecie Soubirous, Maryja leczy w tym miejscu cierpienia i choroby ciała. Jednakże cuda znacznie bardziej zdumiewające sprawia w duszach wierzących, otwierając je na spotkanie z Jej Synem - Jezusem. Lourdes jest sanktuarium, do którego corocznie przybywa ponad 5 mln pielgrzymów, w tym ponad 80 tys. osób chorych i niepełnosprawnych.
Figura Matki Bożej w Grocie Massabielskiej w Lourdes, przed którą już od 140 lat modlą się miliony pielgrzymów, jest dziełem artysty Józefa Fabischa - Francuza polskiego pochodzenia. 17 września 1863 r. przyjechał on do Lourdes, aby zobaczyć cudowne miejsce i osobiście dowiedzieć się od Bernadety, jak wyglądała Najświętsza Dziewica, której figurę miał wykonać. Bernadeta bardzo dokładnie opisała, jak wyglądała i jak była ubrana Maryja, a artysta wiernie to utrwalił w najczystszym marmurze kararyjskim. Drugim dziełem Fabischa w Lourdes, wykonanym z tego samego materiału, co figura w Grocie, jest statua Matki Bożej z Dzieciątkiem, umieszczona nad ołtarzem Najświętszego Sakramentu w krypcie.
We Mszy św. 1 maja 1866 r., podczas której krypta została poświęcona, uczestniczyła jeszcze Bernadeta i tam też znajdują się jej jedyne relikwie, jakie posiada sanktuarium.

* * *

Wydawnictwo Michalineum i Grzegorz Gałązka polecają nowy album, który pokazuje najbardziej znane na świecie sanktuarium maryjne w Lourdes na tle 104. pielgrzymki apostolskiej Jana Pawła II, aby przybliżyć Czytelnikom miejsce, w którym Maryja tak wiele łask udziela pielgrzymom, zwłaszcza chorym. Tytuł albumu - Zacznijmy słuchać Maryi został zaczerpnięty z homilii papieskiej, wygłoszonej 15 września 2004 r. Nowy album jest nie tylko przewodnikiem po sanktuarium w Lourdes czy dokumentem kolejnej zagranicznej pielgrzymki Ojca Świętego, lecz także duchowym przeżyciem zarówno dla zdrowych, jak i chorych, którzy w Lourdes szukają umocnienia w swoim cierpieniu i nadziei w życiu.
Chory wśród chorych - Jan Paweł II, wyraźnie zmagający się z cierpieniem na oczach całego świata, solidaryzuje się z każdym cierpiącym. „Jan Paweł II żyje, bo żyje jego wiara” - piszą o nim dziennikarze. Niech to spotkanie Pielgrzyma pośród pielgrzymów, spotkanie z jego krzepiącymi świat słowami,oraz fotograficzne nawiedzenie sanktuarium w Lourdes, gdzie Maryja uczy, jak naśladować Chrystusa, będzie wielkim przeżyciem i zachętą do ponownego zakochania się w Tej, która powiedziała o sobie Bernadecie Soubirous: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

Album można zamówić i nabyć pod adresem: Wydawnictwo Michalineum, ul. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki, tel. (0-22) 781-14-20, fax 771-36-15, e-mail: wydawnictwo@michalineum.pl; www.michalineum.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

[ TEMATY ]

nowenna

św. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Nowenna do odmawiania pomiędzy 3 a 11 października (przed wspomnieniem św. Carlo Acutisa) lub w dowolnym terminie.

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty, dziękuję Wam za wszystkie przysługi i łaski, którymi wzbogacona została dusza św. Carla Acutisa podczas 15 lat przeżytych przez niego na tej ziemi i za pośrednictwem wszelkich zasług uwielbionego Anioła Młodości proszę o udzielenie mi łaski…
CZYTAJ DALEJ

Panie, daj nam wiarę żywą

2025-09-30 11:27

Niedziela Ogólnopolska 40/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

adobe Stock

Każdy z nas w życiu mierzy się z trudnościami i pytaniami, które rodzą się w sercu. „Jak długo, Panie, mam wzywać pomocy – a Ty nie wysłuchujesz?” – woła prorok Habakuk. To słowa, które brzmią bardzo współcześnie. Ile razy bowiem człowiek pyta: dlaczego Bóg milczy, gdy cierpię, gdy się modlę, gdy walczę z problemami? Takie wołanie może być znakiem rozpaczy, ale może też stać się początkiem drogi prawdziwej wiary. Można ją opisać w trzech krokach.
CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia, tak dla rodziny!

2025-10-05 20:47

Magdalena Lewandowska

Marsz przeszedł przez centrum Wrocławiu.

Marsz przeszedł przez centrum Wrocławiu.

Kilkaset osób wzięło udział we Wrocławiu w Marszu dla życia i rodziny, w tym roku pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach”.

Marsz rozpoczął się Eucharystią w Bazylice Garnizonowej, a po niej na wrocławskim Rynku można było wysłuchać świadectw rodzin, które doświadczyły cudu przy narodzinach swoich dzieci. – U mojego syna Tomka na bardzo wczesnym etapie ciąży zostało zdiagnozowane wodogłowie. Diagnozy były coraz gorsze. Nie wiedzieliśmy nawet, czy przeżyje poród. Kiedy się urodził, jego mózg miał zaledwie 1 cm, a teraz ma 6 lat, chodzi, mówi, rozwija się. Jest tutaj ze mną – opowiadał Michał Zyznarski. Tłumaczył, że Tomek jest uzdrawiany przez Boga stopniowo, a każdy dzień jest dla rodziny cudem: – Diagnozy i rekomendacje od lekarzy nie były krzepiące, ale aborcja, którą nam proponowano, nie wchodziła w grę. Nie byliśmy i nadal nie jesteśmy w tym sami. Mamy przyjaciół i wspaniałych lekarzy wokół siebie. I dzisiaj świadczymy, że życie jest cudem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję