Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: dzieci przystroiły świąteczne choinki i modliły się za chorą na nowotwór rówieśniczkę

Radosne emocje dzieci, zainteresowani dziennikarze i nie mniej zaintrygowani paulini. Na Jasnej Górze 40 świerków zostało wylosowanych i trafiło w ręce uczestników 14. Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

twitter.com/JasnaGoraNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci z regionu częstochowskiego i w ten sposób pielęgnują bożonarodzeniowe zwyczaje. Uczestnicy konkursu przynieśli także „uśmiech dla Agatki Kuberskiej”, siedmiolatki z Częstochowy cierpiącej na złośliwy nowotwór mózgu, której leczenie trwa. Najmłodsi modlili się o zdrowie dla dziewczynki i przygotowali świąteczne kartki z życzeniami i pozdrowieniami.

Uczestnicy konkursu pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego modliły się o powrót do zdrowia dla Agatki Kuberskiej, siły dla rodziny w zmaganiach z chorobą. Nie zabrakło gestów solidarności. Dzieci przyniosły starannie wykonane kartki świąteczne, rysunki i pozdrowienia. Np. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Dzieci Fatimskich w Rybnej przygotowały specjalne anioły na choinkę, a każdy z nich symbolizuje modlitwę płynącą do nieba za chorą rówieśniczkę. - Każdy anioł niesie naszą modlitwę, niech otaczają ją i jej rodzinę opieką - proszą uczniowie i nauczyciele z Rybnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Życzę Ci dużo radości i powrotu do zdrowia, niech Ci Pan Bóg błogosławi - życzy Zosia Góralczyk z rodziną” - napisał uczennica z Zespołu Szkolno- Wychowawczego nr 6 w Częstochowie. - Proszę Matkę Bożą o zdrowie dla Agatki. Narysowałam koty, ponieważ Agatka je lubi. Życzę jej dużo radości i powrotu do zdrowia – mówiła Zosia.

Reklama

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podziękował za wielkie zainteresowanie choinkowym konkursem i pracę dzieci, którą wykonały. Zauważył, że wspólne dekorowanie drzewka wpisuje się w piękną bożonarodzeniową tradycję, która w Polsce jest bardzo bogata. - A to świadczy o tym, że kochamy te święta, że rzeczywiście czekamy na Dziecię Jezus, które nam przynosi Maryja i które przychodzi po to, żeby nam błogosławić, żebyśmy zobaczyli, że Pan Bóg stał się człowiekiem, takim jak ty i ja. Po to, żeby nasze życie było szczęśliwe, żebyśmy pomimo codziennych trudności i zmagań w szkole, przedszkolu z różnym trudnościami nie tracili ducha, radości i nadziei na to, że wszystko pokonamy – życzył wszystkim jasnogórski przeor.

Reklama

I w tym roku najmłodszym nie zabrakło pomysłów na przygotowanie świątecznych choinkowych ozdób. Są papierowe aniołki, nutki z filcu, czy własnoręcznie plecione łańcuchy.

Podziel się cytatem

- Aniołki są i takie małe, puchate sówki z szyszek, puchatych piórek - przecież w Święta stroi się choinki. A stroimy je dla Pana Jezusa na Jasnej Górze – wyjaśniała Natalka z Samorządowego Publicznego Przedszkola w Poraju „Leśne Skrzaty”.

Jak podkreśla Beata Dwojak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Lgoczance, która po raz pierwszy zakwalifikowała się do konkursu, niezwykłym jego atutem jest jego miejsce - Jasna Góra. - Muszę przyznać, że cztery razy szłam tutaj pielgrzymką z Nysy. Tym bardziej ma to dla mnie duże znaczenie, że akurat Jasna Góra jest tym miejscem konkursowymi, że właśnie pielgrzymi będą mogli podziwiać piękne twory naszych uczniów – powiedziała nauczycielka.

- Nie chodzi o ten wymiar konkursu, ale o to, że tu na Jasnej Górze jest nasze serce - podkreśliła z kolei Anna Rybowicz, wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie. Placówka w „Wieczernikową choinkę” jest zaangażowana od pierwszej jej edycji.

Nawet najwspanialsze pomysły potrzebują ofiarnych serc i pracowitych rąk do ich realizacji oraz hojności. I w tym roku świerki ofiarowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a dostarczyły je nadleśnictwa sąsiadujące z Częstochową: Herby, Koszęcin, Gidle i Kłobuck.

Reklama

Adam Chudzik, nadleśniczy Nadleśnictwa w Koszęcinie wyraził radość i podziękowanie za pracę dzieci w imieniu dyrekcji i wszystkich leśników zaangażowanych w „Wieczernikową Choinke. - Każdego roku cieszymy się, że możemy tutaj uczestniczyć w tym pięknym święcie, kiedy oczy dzieciaków się radują i możemy zobaczyć, jak spełniliście swoje pasje, z jakim oddaniem, zaangażowaniem wytworzyliście piękne ozdoby, które radują oczy pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę – powiedział leśnik.

Konkursowe jury to właśnie jasnogórscy pielgrzymi i wierni z Częstochowy i okolic. Głosowanie odbywać się będzie od Bożego Narodzenia, 25 grudnia, do 30 grudnia poprzez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn z zapisanym numerem, swoim zdaniem, najpiękniejszej choinki.

Każdą z choinek zobaczyć można też zobaczyć na stronie Radia Jasna Góra a online wybrać tę najpiękniejszą. To głosowanie odbędzie od 25 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022r.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, Radio Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

2021-12-21 14:04

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Boże Narodzenie z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”. W drugi dzień świąt 26 grudnia Ojciec Święty w południe odmówi z wiernymi modlitwę Anioł Pański.
CZYTAJ DALEJ

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

2025-05-12 14:45

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

25 maja Leon XIV obejmie Bazylikę św. Jana na Lateranie, która jest katedrą Biskupa Rzymu. Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz uroczystości i nabożeństw z udziałem Papieża Leona XIV w najbliższym miesiącu.

Na maj zaplanowane są cztery celebracje z udziałem Ojca Świętego. Pierwszą będzie Msza św. z okazji inauguracji jego pontyfikatu, która zostanie odprawiona na Placu św. Piotra 18 maja i rozpocznie się o godz. 10.00. Dwa dni później, 20 maja o godz. 17.00 Ojciec Święty odwiedzi Bazylikę św. Pawła za Murami, gdzie będzie modlił się przy grobie św. Pawła Apostoła.
CZYTAJ DALEJ

Debata: Ostatnia konfrontacja kandydatów przed pierwszą turą wyborów

2025-05-12 20:00

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

PAP

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się debata prezydencka TVP, której współorganizatorami są TVN i Polsat, ostatnia przed I turą wyborów. Mają w niej wziąć udział wszyscy kandydaci. Przed debatą pojawiły się kontrowersje dotyczące składu prowadzących i losowania kolejności odpowiedzi.

Udział w poniedziałkowej debacie potwierdziło 13 kandydatów na prezydenta, czyli wszyscy zarejestrowani przez PKW pretendenci do tego urzędu. Debatę poprowadzą: Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) oraz Piotr Witwicki (Polsat News).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję