Reklama

Skarżycki Wieczernik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieśnią do Matki Bożej Skarżyckiej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej. Od trzech lat, kiedy to kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej wyniesiony został do godności maryjnego sanktuarium, wierni w uroczystość odpustową, która przypada na dzień 5 sierpnia, gromadzą się przy ołtarzu polowym, w którym króluje Skarżycka Pani. Tak było i tym razem. Mszy św. w intencji dobroczyńców i ofiarodawców sanktuarium przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Jan Wątroba.

Nasze pragnienia, Boże pragnienia...

Tego dnia chyba wszyscy poczuli się wspólnotą wieczernika. Ksiądz Biskup podczas Mszy św. udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej parafialnej młodzieży. Biskup Jan przekazał młodym wiele cennych wskazówek, rad i pouczeń. "Dobrze wiedzieć, czego pragnie się w życiu, czego się chce od życia, ale jest jeszcze coś o wiele ważniejszego. Chodzi o to, by wiedzieć, czego Bóg pragnie ode mnie, jakie są Jego oczekiwania. Nie wystarczy jednak tylko wiedzieć, należy pełnić Jego wolę. Taka też jest cała istota chrześcijaństwa. Człowiek dojrzały w wierze, a bierzmowanie oznacza przecież dojrzałość, powinien pytać: «Panie, czego Ty ode mnie pragniesz?». Odpowiedzi odnajdziemy w Ewangelii, bo tam jest zapis pragnień Bożego Serca, zapis Bożej woli" - przypominał Kaznodzieja.

By mniej było łez....

"Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata" - jak echo powracały słowa z XVII Światowego Dnia Młodzieży w Toronto. " Być światłem w świecie, oznacza, że można mieć bardzo dobre oczy, ale jeśli świat tonie w ciemnościach, nic nie osiągniesz. Światło jest potrzebne - zapewnia nam bezpieczeństwo, w świetle czujemy się jak u siebie. Skoro mam być światłem, wszyscy mają czuć się przy mnie bezpiecznie; skoro mam być światłem, każdy spotkawszy mnie raz - ma pragnąć kolejnych spotkań, na twarzy ma się pojawiać uśmiech i słowa: «Jak dobrze, że jesteś».(...) Być solą w świecie - oznacza, że masz być tak wolny od nałogów, przyzwyczajeń i grzechów, by przez ciebie nikt się nie zgorszył, byś przyczyniał się do naprawy świata w swojej klasie, domu, rodzinie" - mówił Biskup Jan.

Kaznodzieja poruszył też temat miłości - miłości Bożej i ludzkiej. "Bóg nas kocha i od nas wymaga. Tak samo jest z ludzką miłością. Jeśli kochasz, musisz wymagać. Jeśli nie wymagasz, to znaczy, że nie masz miłości".

Na zakończenie uroczystości odpustowej Ksiądz Biskup poświęcił obrazki z wizerunkiem Skarżyckiej Pani, które nowo bierzmowanym przypominać będą dzień, w którym stali się dojrzałymi chrześcijaninami. Nie obyło się też bez pamiątkowej fotografii...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak spędzić Sylwestra i Nowy Rok? Mamy kilka podpowiedzi

[ TEMATY ]

sylwester

pasterka

pixabay.com

Sylwester, zwany również „tłustą wigilią”, to dzień poprzedzający Nowy Rok, kiedy świętujemy koniec starego roku i początek nowego. 31 grudnia to nie jest zwyczajna noc, dlatego warto ten czas spędzić wyjątkowo i niecodziennie.

Coraz częściej – w sylwestrową noc – zamiast tradycyjnego wyjścia na bal wybieramy czas z rodziną i najbliższymi. Większość z nas planuje wejść w nowy rok w zaciszu własnego domu lub na tzw. domówkach ze znajomymi. Z tej okazji warto przypomnieć znane mniej lub bardziej polskie zwyczaje i tradycje, związane z tym świętem.
CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie: 4,2 mln pielgrzymów w 2025 r. na Jasnej Górze

2025-12-31 19:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

4,2 mln pielgrzymów odwiedziło w 2025 r. Jasną Górę – wynika z danych przedstawionych w środę przez przedstawicieli sanktuarium. 108 tys. pątników dotarło do Częstochowy w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych i rolkowych.

Jasnogórscy paulini tradycyjnie pod koniec grudnia przedstawiają sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku. Informacje przekazano po nieszporach z nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym, celebrowanych późnym popołudniem w bazylice jasnogórskiej.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość NMP Królowej Polski w 2026 r. nie odbędzie się 3 maja. Dlaczego?

2025-12-31 20:55

[ TEMATY ]

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

W 2026 roku liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będzie obchodzona 2 maja, a nie jak zwykle 3 maja. Wiąże się to z przypadającą w tym dniu V Niedzielą Wielkanocną.

W odpowiedzi na pismo abp. Tadeusza Wojdy SAC, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 11 lutego 2025 roku, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, aby w roku 2026 uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zbiegająca się z celebracją V Niedzieli Wielkanocnej, była przeniesiona z dnia 3 maja na dzień 2 maja. Ponadto, wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła, zostało przeniesione z 2 maja na 4 maja i jednocześnie ze wspomnieniem św. Floriana, męczennika, stały się tego dnia wspomnieniami dowolnymi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję