Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten, kto podchodzi do Jezusa z sercem wolnym od uprzedzeń, może dość łatwo osiągnąć wiarę, ponieważ to sam Jezus jako pierwszy zobaczył go i umiłował. Najbardziej wzniosły aspekt godności człowieka leży właśnie w jego powołaniu do łączności z Bogiem, w tej głębokiej wymianie spojrzeń, która przemienia życie. Aby ujrzeć Jezusa, należy przede wszystkim pozwolić, by On nas zobaczył!
Pragnienie ujrzenia Boga mieszka w sercu każdego mężczyzny i każdej kobiety. Drodzy Młodzi, pozwólcie, by Jezus spojrzał Wam w oczy, ażeby wzrastało w Was pragnienie ujrzenia Światłości, zakosztowania blasku Prawdy.
Jan Paweł II - papież
Z Orędzia na XIX Światowy Dzień Młodzieży

„Anioł Pański” z Papieżem

Papież Jan Paweł II po raz kolejny zaapelował o pokój w Afryce, na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Ziemi Świętej i Iraku. Podczas modlitwy Anioł Pański 7 marca na Placu św. Piotra Ojciec Święty powiedział: „To nasi bracia cierpią z powodu niedopuszczalnych aktów przemocy i terroryzmu, które jedynie pogarszają warunki życia tych drogich ludów”. Modląc się za nich, Papież raz jeszcze zaapelował do wszystkich, by „weszli na drogę przebaczenia i pojednania”.
Ojciec Święty zwrócił uwagę na wielkie znaczenie modlitwy jako „duchowego zanurzenia się w Bogu w postawie pokornego przylgnięcia do Jego woli”.
Pozdrawiając grupy przybyłe z różnych krajów świata, Papież wymienił pielgrzymów z Polski, wśród nich ojców paulinów z Jasnej Góry, piłkarzy i siatkarzy Politechniki Świętokrzyskiej z Kielc oraz grupę konserwatorów zabytków. „Szczęść Boże Wam wszystkim” - powiedział.

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

„Dzisiejszemu światu potrzeba tego przypomnienia: można zwyciężać przez dobroć, przebaczenie i życzliwość” - powiedział Jan Paweł II, przemawiając do Polaków podczas audiencji generalnej 10 marca w Auli Pawła VI w Watykanie. Papież, nawiązując do rozważań poświęconych Psalmowi 20 [19], wezwał, aby „mesjański program zwycięstwa przez miłość został przyjęty przez wszystkie ludy, które pragną pokoju na świecie”.
Jan Paweł II serdecznie pozdrowił wszystkich pielgrzymów z Polski i z innych krajów świata. „Dziękuję za Waszą obecność - powiedział. - Niech nawiedzenie grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła umacnia w Was wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego i zacieśnia więzy jedności ze Stolicą Apostolską. Zawieźcie moje pozdrowienie Waszym najbliższym. Z serca Wam błogosławię! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.
Wśród pielgrzymów z Polski podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI byli: metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, wierni z parafii św. Franciszka z Toporowa, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa i mieszkańców Pleszewa oraz grupa konserwatorów zabytków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowe Dyrektorium dla Biskupów

Reklama

W Watykanie opublikowano nowe Dyrektorium dla Biskupów, rozpoczynające się od słów: Apostolorum successores. Obok nauki Soboru Watykańskiego II i Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. uwzględnia ono adhortację apostolską Pastores gregis, która podsumowuje prace Synodu Biskupów z października 2001 r.
Nowy dokument Kongregacji ds. Biskupów ma służyć hierarchom w praktycznym wypełnianiu ich misji, uwzględniając wymogi współczesnego Kościoła i społeczeństwa. Dotyczy posługi zarówno w odniesieniu do Kościoła powszechnego, jak i lokalnego.
W porównaniu z Dyrektorium wydanym 31 lat temu nowością jest rozdział mówiący o duchowości i formacji stałej biskupa. Po raz pierwszy mowa jest także o obowiązkach i prawach biskupa emeryta.
Nowy dokument liczy około trzystu stron i składa się z dziewięciu rozdziałów. W pierwszych trzech mowa jest o tożsamości i posłudze biskupa, jego trosce o Kościół powszechny oraz o wymiarze kolegialnym misji pasterskiej. Rozdział czwarty przypomina, że biskup jest ośrodkiem jedności Kościoła lokalnego i w swe działania powinien angażować zarówno kapłanów, zakonnice i zakonników, jak i osoby świeckie. Kolejne trzy rozdziały omawiają powierzoną biskupowi misję nauczania, uświęcania i zarządzania. Jest on szczególnie odpowiedzialny za upowszechnianie Ewangelii, właściwe sprawowanie sakramentów i rozwój pobożności. Biskup winien być zarazem sługą, jak i czujnym pasterzem powierzonej mu owczarni. Osobny rozdział poświęcono parafiom oraz dekanatom, a także wskazówkom na temat dostosowania pracy parafialnej do szczególnych warunków, jakie panują na przykład w metropoliach wielkomiejskich. Ostatni rozdział mówi o biskupach emerytach. Dodatkowo poruszono problem wakatu na stolicy biskupiej oraz omówiono procedury, jakich należy przestrzegać w oczekiwaniu na nowego ordynariusza.
Dyrektorium wydano po włosku. Niebawem ma się ukazać jego tłumaczenie na inne języki.

40-lecie Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

Reklama

8 marca uroczystą Mszą św. Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu rozpoczęła obchody 40-lecia swego istnienia. Z tej okazji do 12 marca odbywała się w Watykanie sesja plenarna Rady pod hasłem: „Inter mirifica” - w 40 lat później. W programie sesji była debata nad dokumentem: Duchowość i kino.
Temat sesji plenarnej Papieskiej Rady nawiązuje do ogłoszonego przez Sobór Watykański II Dekretu o środkach społecznego przekazu Inter mirifica, który omawia rolę, jaką dla Kościoła katolickiego odgrywają media. Na mocy tego dokumentu papież Paweł VI powołał 2 kwietnia 1964 r. Papieską Komisję ds. Mediów, która później została przemianowana na Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu.
Jan Paweł II podczas spotkania z uczestnikami plenarnego zgromadzenia Rady przypomniał znaczenie soborowego Dekretu. W wygłoszonym przemówieniu Ojciec Święty wyraził nadzieję, że dokument ten będzie nadal dla Rady inspiracją do „kontynuowania misji pomagania tym, którzy pracują na tym rozległym polu, by ożywiali je «duchem humanizmu i chrześcijaństwa» (n. 3)”. „W ten sposób środki społecznego przekazu będą mogły lepiej wykorzystywać swój «ogromny pozytywny potencjał dla krzewienia solidnych wartości ludzkich i rodzinnych i przyczyniania się w ten sposób do odnowy społeczeństwa» (z Orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2004)” - powiedział Jan Paweł II.
Poprzedniczką Rady była istniejąca od czasu pontyfikatu Piusa XII Komisja ds. Kinematografii Dydaktycznej i Religijnej, której zadaniem było badanie materiałów filmowych, przeznaczonych do ilustrowania nauki chrześcijańskiej. Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, zwana też Papieską Radą ds. Mediów, zajmuje się sposobami wykorzystywania wszelkich środków komunikowania się między ludźmi w dziele ewangelizacji. Ogłasza też wytyczne określające stanowisko Kościoła w sprawach filmu, radia, telewizji, prasy i innych mediów. Wśród dokumentów wydanych przez nią w ostatnich latach są m.in. Etyka mediów i Kościół w Internecie. Od 1984 r. na czele Rady stoi abp John Foley.
Z Radą związana jest Filmoteka Watykańska, utworzona przez papieża Jana XXIII w 1959 r.

Audiencja dla prezydenta Niemiec

Prezydent Niemiec Johannes Rau podziękował Papieżowi Janowi Pawłowi II za wkład na rzecz jedności Niemiec i Europy. „My, Niemcy, wiemy, że jedność naszego kraju zawdzięczamy Waszej Świątobliwości oraz Polsce” - powiedział prezydent Rau podczas audiencji prywatnej w Watykanie 6 marca. Gdyby Papież nie ukazał „tak wyraźnego profilu w przezwyciężaniu podziału Europy”, droga do jedności Niemiec byłaby znacznie dłuższa - zauważył na zakończenie.
Wcześniej Jan Paweł II w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na rolę chrześcijaństwa dla jednoczącej się Europy. Powiedział, że chrześcijanie zaangażowani w działalność polityczną są współodpowiedzialni za to, aby „to cenne dziedzictwo chrześcijańskie przynosiło błogosławione owoce społeczeństwu w Niemczech i w całej Europie”.
Papież przyjął niemieckiego prezydenta w swojej bibliotece bez tłumacza. W drugiej części spotkania uczestniczyła również małżonka Johannesa Raua oraz inne osoby towarzyszące.

Księża z całego świata spotkają się na Malcie

Stolica Apostolska zaprosiła księży z całego świata na Maltę, gdzie w dniach 18-23 października br. odbędzie się międzynarodowe spotkanie pod hasłem: Księża kształtują świętych dla nowego tysiąclecia.
W imieniu Stolicy Apostolskiej zaproszenie do księży skierował prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa - kard. Darío Castrillón Hoyos. Wyjaśnił, że na miejsce spotkania wybrał Maltę, „aby skierować spojrzenia na wielkiego apostoła narodów - św. Pawła, którego działalność apostolska na tej wyspie żywo pozostaje w pamięci”. Św. Paweł znalazł się na Malcie jako rozbitek i spędził tam trzy miesiące.
Międzynarodowe spotkanie księży odbędzie się w ramach 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna w zakładzie psychiatrycznym i umorzenia postępowania

2025-01-27 07:29

[ TEMATY ]

prokuratura

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o umorzenie postępowania wobec mężczyzny, który zabił księdza ze Szczytna. Wniósł też o skierowanie go do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Według biegłych cierpi on na chorobę psychiczną i był niepoczytalny.

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie zakończyła postępowanie przeciwko Szymonowi K. podejrzanemu zabicie w listopadzie 2024 r. na plebanii parafii brata Alberta w Szczytnie jej proboszcza Lecha L. - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.
CZYTAJ DALEJ

„Polscy naziści”? Prof. Wojciech Roszkowski ostro o Barbarze Nowackiej!

2025-01-28 16:12

[ TEMATY ]

prof. Wojciech Roszkowski

Barbara Nowacka

Biały Kruk YT

Prof. Wojciech Roszkowski

Prof. Wojciech Roszkowski

Barbara Nowacka, „ministra” edukacji w rządzie Donalda Tuska, wzburzyła opinię publiczną, mówiąc o tym, że obozy koncentracyjne zbudowali „polscy naziści”. Później przepraszała za te słowa, twierdząc, że było to przejęzyczenie.

Ta sama polityk, która jest w stanie – umyślnie lub nie – pomylić się w sprawie tak ważnej dla państwa, któremu powinna z racji swojego stanowiska służyć, oskarżyła o kłamstwo prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora m.in. słynnego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Barbara Nowacka publicznie stwierdziła, że na każdej stronie podręcznika „Historia i teraźniejszość” (wyd. Biały Kruk) znajduje się kłamstwo.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję