Z udziałem 90 zakonników z Europy, ale także z Turcji i Libanu trwa spotkanie przełożonych zakonu. Pięciodniowe spotkanie jest czasem rozeznawania dalszej drogi do służby Bogu i rozwoju kapucyńskiej misji wobec nowych wyzwań.
Zakonnicy podejmują refleksję nad metodami rozwijania wspólnoty, współpracy międzynarodowej, zaangażowania i solidarności między braćmi z różnych rejonów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W spotkaniu uczestniczą przełożeni z całej Europy. Są kapucyńscy przedstawiciele z delegatur i prowincji, ministrowie, kustosze.
- Sytuacja jest trudna, liczba naszych zakonników w Zachodniej Europie się zmniejsza. W naszej części, w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze powołania są, więc jeszcze zmian tak nie widać, ale już we Francji, czy w Hiszpanii, a szczególnie w Belgii, Irlandii, Anglii sytuacja zmienia się diametralnie. Dlatego potrzebujemy refleksji o naszej obecności, na temat tego jak zachować nasz charyzmat franciszkański, ewangeliczny w Europie, jak nieść go ludziom - wyjaśniał br. Piotr Stasiński, radny generalny zakonu.
Zauważył, że choć w niektórych zakątkach Europy Zachodniej kapucyńskie życie zamiera, to zakon liczebnie rośnie. - Całe Południe świata, począwszy od Ameryki Południowej przez Afrykę i Azję jest bogate w nowe powołania. Jest ich wiele, np. w Indonezji, teraz Wietnamczycy zgłaszają się do zakonów. W Indiach dynamicznie rozwija się życie kapucyńskie - wskazał radny generalny zakonu.
- Jesteśmy tutaj, aby wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego. Wierzymy, że to właśnie Matka Boża prowadzi nas do Syna. Chcemy wsłuchiwać się w to, co Pan Bóg dziś pragnie przekazać kapucynom w całej Europie - mówił br. Paweł Teperski, dyrektor Biura Komunikacji Kurii Generalnej w Rzymie.
Reklama
Jak wskazywał podczas spotkania poruszanych jest wiele tematów. Na pewno głównym jest kryzys powołań, ale również ogólna sytuacja Kościoła w Europie. - Chcemy mówić o rzeczywistości Kościoła, przecież my jako zakonnicy jesteśmy jego częścią. Dla nas zawsze odpowiedzią jest przylgnięcie do Jezusa i nasze nawrócenie. W pewnym sensie tego również tutaj chcemy szukać, a głęboko wierzymy, że jeżeli Kościół w Europie przeżywa kryzys, to też dlatego, że ludzie się w tym pogubili - zauważył br. Paweł Teperski.
Zakon Braci Mniejszych Kapucynów należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej, której założycielem jest św. Franciszek z Asyżu.
Reklama
Zakonnicy swoją duchowość kapucyńską określają jednym zdaniem: „Pomiędzy celą a miastem, pomiędzy ciszą a hałasem ulicy”.
Wciąż pozostają jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych zakonów Kościoła katolickiego.
Obrady zakończą się w sobotę, 16 października. Wśród zaproszonych gości m.in. czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík.