Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szwajcaria

Rola mediów w budowaniu pokoju

„Nie można budować trwałego pokoju bez współpracy mediów” - powiedział m.in. abp John Patrick Foley, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, podczas obrad Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego w Genewie. W zorganizowanym przez ONZ spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 176 krajów świata. Watykański hierarcha w swym przemówieniu podkreślił m.in., że „wszyscy uczestnicy społeczeństwa informacyjnego powinni pamiętać o trzech podstawowych moralnych fundamentach komunikacji: nadrzędnym znaczeniu prawdy, godności osoby ludzkiej i krzewieniu idei dobra wspólnego”. „Nie możemy dopuścić do tego, aby informacja i technologie komunikacji pogłębiły istniejące już nierówności. Media mogą przecież służyć kulturze dialogu, solidarności i pojednania” - dodał.

Gwatemala

Zamordowano księdza katolickiego

Reklama

Ksiądz katolicki José Maria Ruiz Furlan został zastrzelony przez nieznanego sprawcę w pobliżu stolicy Gwatemali. 72-letni kapłan był osobą powszechnie znaną z zaangażowania na rzecz praw człowieka oraz na rzecz najuboższych. Wiadomość o zabójstwie ks. Furlana kilkutysięczna rzesza parafian przyjęła z wielkim bólem. Arcybiskup Gwatemali - kard. Rodolfo Quezada Toruno wyraził zaniepokojenie z powodu tego brutalnego aktu przemocy. Podkreślił m.in., że zabójstwo tego kapłana przypomina mu sprawę zamordowanego przed 5 laty bp. Juana Gerardiego, który zginął kilka dni po tym, gdy opublikował raport o zbrodniach dokonanych w czasie trwającej 36 lat wojny domowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Na pozytywne efekty przeprowadzonej na forum ONZ debaty zmierzającej do uchwalenia konwencji o zakazie klonowania człowieka wskazał m.in. abp Celestino Migliore - przewodniczący Misji Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych w wypowiedzi dla amerykańskiej agencji CNS w związku z zakończeniem jesiennej sesji plenarnej ONZ. Stwierdził m.in., że mimo odłożenia na rok dalszej dyskusji na temat klonowania, debata w trakcie sesji jesiennej przyniosła pożądane owoce. Stolica Apostolska, podobnie jak 66 krajów świata, opowiada się za powszechnym zakazem klonowania.

Brazylia

Największy kraj katolicki, jakim jest Brazylia, to jednocześnie największy „producent” Biblii. Jak wynika z najnowszych informacji wydawniczych, w 2002 r. wydrukowano tam 8,6 mln egz. Biblii, z czego wyeksportowano ponad 2 mln egz. w 14 językach. Z analiz rynku wynika, że 43% Biblii pochodzi z wydawnictw katolickich, a 57% - z wydawnictw należących do najróżniejszych sekt. Obecnie w Brazylii istnieje 335 wersji Biblii. Przy okazji urząd statystyczny w Săo Paulo poinformował, że co trzeci mieszkaniec tej brazylijskiej metropolii co najmniej raz w życiu zmieniał religię. Zjawisko to wykorzystują sekty. Działają one przede wszystkim w slumsach, gdzie zyskują najwięcej zwolenników. Mimo to jednak prawie 72% mieszkańców Săo Paulo należy do Kościoła katolickiego.

Słowacja

Ponad 150 tys. Słowaków podpisało się pod petycją w sprawie wymienienia imienia Boga oraz chrześcijaństwa w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej. Podczas akcji zorganizowanej przez skupiające 40 organizacji Forum Instytucji Chrześcijańskich zebrano dokładnie 154 660 podpisów. Inicjatywę w całości poparła Konferencja Biskupów Słowacji. Jej przewodniczący - bp František Tondra powiedział m.in., że „Europa wyrosła na kulturze chrześcijańskiej i byłoby brakiem wyczucia i godności zapomnienie o przeszłości albo jej wymazanie”.

Chiny

Chińskie władze aresztowały kolejnego przedstawiciela Kościoła podziemnego. Tym razem za „przestępcę zdradzającego tajemnice państwowe” uznano informatyka Zhang Shengqi. Umieszczał on w Internecie artykuły popierające Kościół katolicki wierny Stolicy Apostolskiej. Zhang informował także o prześladowaniach religijnych w Chinach. Według humanitarnej organizacji „China Aid”, aresztowany Zhang został umieszczony w więzieniu w Hangzhou na wschodzie kraju. Są tam przetrzymywani także inni działacze religijni. Nie jest wykluczone, że jego proces zostanie powiązany ze sprawą Liu Fengganga, którego aresztowano w październiku za dokumentowanie akcji niszczenia nielegalnych miejsc kultu w Chińskiej Republice Ludowej.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II przyjął na prywatnej audiencji ministra spraw zagranicznych Izraela Silvana Shaloma. Szef dyplomacji izraelskiej spotkał się następnie z watykańskim sekretarzem Stanu - kard. Angelo Sodano oraz z nowym odpowiedzialnym za dyplomację Stolicy Apostolskiej - abp. Giovannim Lajolo. Po tych spotkaniach rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls w specjalnym oświadczeniu stwierdził m.in., że „obie strony wyraziły swój punkt widzenia na drogę, jaką należy iść, by osiągnąć pokój w Ziemi Świętej”.

Wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Prasy Katolickiej w USA - Anthony Spence został nowym redaktorem naczelnym i dyrektorem wykonawczym katolickiej agencji informacyjnej Catholic News Service - CNS (dotychczasowy redaktor naczelny - Thomas Lorsung kierował nią od 1989 r.). CNS została utworzona w 1920 r. przez Konferencję Biskupów USA i obecnie ma swoich odbiorców w 35 krajach świata.

Brukselski szczyt przywódców państw poszerzonej Unii Europejskiej zakończył się fiaskiem; podczas kilkudziesięciogodzinnej dyskusji nie udało się przyjąć ostatecznej wersji konstytucji europejskiej. Polska i Hiszpania utrzymały stanowisko w sprawie uchwalonego w Nicei sposobu liczenia głosów w UE. Negocjacje nad konstytucją mają zostać wznowione w marcu, już podczas irlandzkiej prezydencji w UE.

Polska i Hiszpania dostaną z budżetu UE mniej pieniędzy na biedne regiony. Dokument w tej sprawie podpisali reprezentanci najbogatszych krajów Unii (m.in. Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii). Według opinii komentatorów, stało się tak, jak nas ostrzegano. Sytuacja jest echem fiaska brukselskiego szczytu UE, podczas którego nasz kraj oraz Hiszpania zaprezentowały swoje odrębne stanowisko w sprawie kształtu przyszłej konstytucji europejskiej.

Litewski Sejm rozpoczął procedurę odsuwania od władzy prezydenta kraju Rolandasa Paksasa, podejrzanego o związki z rosyjską mafią.

Saddam Husajn poddał się bez walki wojskom amerykańskim. Zmęczony i brudny były iracki dyktator ukrywał się w ziemiance niedaleko Tikritu. „To kluczowe wydarzenie dla Iraku, Saddam stanie teraz przed obliczem sprawiedliwości, której odmawiał milionom” - stwierdził m.in. prezydent USA George W. Bush. Wcześniej iracka Rada Zarządzająca zdecydowała o powołaniu specjalnego trybunału do osądzenia Husajna i innych zbrodniarzy tego reżimu.

W Australii po raz pierwszy władze zakazały używania w języku oficjalnym określenia: „Boże Narodzenie”, wprowadzając w zamian „świąteczny okres w roku”. Decyzję uzasadniono faktem, że tamtejsza społeczność jest wielokulturowa i nie należy narzucać jej żadnych tradycji.

Na całym świecie 121 mln dzieci nie uczęszcza do szkoły. Jak wynika z najnowszych danych Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF, 56 mln chłopców i 65 mln dziewcząt nie korzysta z prawa do edukacji. Raport UNICEF o sytuacji dzieci na świecie w 2003 r. został opublikowany równolegle w Rzymie, Genewie i Kairze.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

W centrum Castel Gandolfo znajduje się papieska parafia pod wezwaniem św. Tomasza z Villanueva, której patronem jest hiszpański augustianin. W czasie, gdy w miasteczku przebywa podczas letniego wypoczynku Papież Leon XIV, miejsc to staje się platformą spotkania, wiary i służby.
CZYTAJ DALEJ

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny królują we wnętrzach

2025-07-03 09:51

[ TEMATY ]

moda

firany gotowe

wzory i tkaniny

wnętrza

firanki

Materiał sponsora

Modne firany i zasłony

Modne firany i zasłony

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się dość szybko, dlatego wybierając gotowe firanki, powinieneś uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale i to, co jest modne w 2025 roku. Ostatnie miesiące to czas, w którym na topie są przede wszystkim motywy, barwy i dekory związane z naturą, jednak projektanci mają także ciekawe inspiracje dla miłośników oryginalniejszych wnętrz. Jakie są najmodniejsze firany na 2025 rok?

W ostatnich miesiącach w aranżacjach wnętrz dominują naturalne kolory i materiały. Dotyczy to także dekoracji okiennych, dlatego gotowe firany w stylu eko należą do najmodniejszych w tym roku. Wyróżniają się spośród innych wzorów za sprawą delikatności i lekkości. Stonowane barwy świetnie komponują się z wyrazistymi akcentami w postaci barwnych, kwitnących kwiatów i intensywnie zielonych roślin egzotycznych, które rosną na parapecie. Dzięki temu firany w duchu eko są świetnym wyborem dla miłośników kwiatów i zieleni, którzy otaczają się licznymi roślinami doniczkowymi w całym domu.
CZYTAJ DALEJ

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Barcelona

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

„Aby udać się do Pueblo Nuevo, trzeba być gotowym oddać życie”. Tak mawiał Lycarion May (z domu François Benjamin), brat marysta, który 12 lipca, zostanie beatyfikowany w Barcelonie, w Hiszpanii. Uroczystość odbędzie się w południe w kościele św. Franciszka Salezego i będzie jej przewodniczył w imieniu Papieża kardynał Marcello Semeraro.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję