Reklama

Kościół

Jasna Góra: Odpust Matki Bożej Różańcowej

- Człowiek jest na właściwej drodze, gdy idzie za Maryją z różańcem w ręku - mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej z udziałem częstochowian i pielgrzymów, głównie z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Uroczystość upłynęła w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i przy jego relikwiach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Różańcowa

Karol Porwich/Niedziela

W homilii wskazując na przykład błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Depo uczył, że „człowiek jest na właściwej drodze gdy idzie za Maryją”. – Uczyńmy to wezwanie Prymasa własnym - tę drogę na Jasną Górę z różańcem w ręku. Zapewniał o zwycięstwie nadziei, którą pokładamy w Bogu, a pięknym narzędziem, które uczy tej nadziei jest różaniec, bo „zwycięstwo jeżeli przychodzi, to przychodzi przez Maryję”.

Dzisiejszą uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje dla Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. W ich ramach na Jasną Górę zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

O. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej wyraził radość, że wydarzenie to wpisało się w tegoroczne rekolekcje wspólnoty, bo to bł. kard. Stefan Wyszyński dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze. Skierował do Polaków apel: Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej. To milenijne wezwanie podjął paulin o. Bronisław Matyszczyk i w nawiązaniu do wiekowej tradycji odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej. Założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową i powierzył ją opiece świętych Aniołów Stróżów.

Pani Mira przyjechała do Częstochowy po 30 latach pobytu w Kanadzie. Zapisała się do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, bo jak twierdzi: „kocha odmawiać różaniec, to jest moja codzienna modlitwa. Daje mi dużo nadziei, otuchy, radości. Zawsze uczestniczę w modlitwie różańcowej o godzinie 16.00 na Jasnej Górze”.

Panie Brygida i Małgorzata przyjechały z Bilefeld w Niemczech. – Przyjeżdżamy tutaj, by napełnić się wiarą, nadzieją i miłością. Modlitwa różańcowa daje siłę, uspokaja, otwiera na słowo Boże – zapewniały pątniczki.

Reklama

Jasnogórska Rodzina Różańcowa posiada stroną internetową, która ma formę nie tylko informacyjną, ale przede wszystkim formacyjną: www.jrr.jasnagora.pl/pl/

- Zapraszamy wszystkich, którzy modlą się na różańcu, nie tylko członków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Adres naszej strony się nie zmienił, ale nowa szata graficzna i sposób przekazu ma służyć tym, którzy modlą się na różańcu – zachęca o. Waligóra.

Na stronie można znaleźć m.in. rozważania tekstów biblijnych czy odsłuchać zapis dźwiękowy z Kaplicy Cudownego Obrazu. - Są różne formy odmawiania modlitwy różańcowej, różne narzędzia, które pomagają nam w tym, żebyśmy tę modlitwę ożywiali i żeby nie była archaicznym i mechanicznym odmawianiem zdrowasiek – zauważa opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W całym Kościele wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej będziemy obchodzić w najbliższy czwartek, 7 października.

2021-10-03 16:04

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport jasnogórski 2016

Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych w Sali Rycerskiej. W 50 lat po Millennium Chrztu Polski pragniemy podjąć refleksję nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. Przygotowywane przez nas wydarzenie nosi tytuł: „Raport Jasnogórski 2016”.

CZYTAJ DALEJ

Seriale też mogą krzywdzić

2021-12-07 08:08

[ TEMATY ]

serial

Adobe Stock

Najnowsza produkcja Netflixa z Korei Południowej stała się światowym hitem. Serial wciąga oraz zaskakuje z odcinka na odcinek – fabuła zapewnia nam emocjonalny i moralny rollercoaster. Znajduje się w nim wszystko, co przykuwa uwagę widza. Dlaczego więc tak wielu boomerów oburza ten obraz? O co tyle krzyku wokół Squid Game?

Zabawa w przemoc

CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry zapraszają na jutrzejsze uroczystości ku czci Niepokalanej

2021-12-07 19:36

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, ma szczególny wymiar. Przypomina o tym udekorowana białymi kwiatami figura Maryi na placu przed szczytem. To tam już po raz 13. odbędzie się „Hołd z kwiatów” (g.17.00).

Poprzedzą go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. W południe trwać będzie modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. Dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”, który podobnie jak rok temu ustawiony będzie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Mszę św. o godz. 12.00 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję