Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojsko dziękuje za polskiego Papieża

16 października br. w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu wojsko zorganizowało uroczystość z okazji jubileuszu Pontyfikatu Jana Pawła II. W uroczystym koncercie pt. Błogosław, Boże, Papieża wystąpiła solistka Operetki Wrocławskiej Monika Gruszczyńska, trio instrumentalne „Serenity” oraz Reprezentacyjna Orkiestra Śląskiego Okręgu Wojskowego pod batutą mjr. Edwarda Tomkowa. Fragmenty Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II recytował Zygmunt Bielawski.
Witając przybyłych gości, proboszcz bazyliki - ks. prał. płk Sławomir Żarski zwrócił uwagę, że minione ćwierć wieku to tylko jedno pokolenie, a to, czego dokonał Jan Paweł II, jest na miarę stuleci.
Kulminacyjnym punktem uroczystości, które można zaliczyć do centralnych w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, była dziękczynna Msza św., którą odprawił i homilię wygłosił biskup polowy WP - gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź. Ksiądz Biskup nazwał 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II wielkimi rekolekcjami, do których garnie się cały świat, słuchając głosu jego serca, sumienia i starając się odpowiadać na pytania wynikające z Ewangelii.
Z okazji jubileuszu środowisko wojskowe Wrocławia wystosowało do Jana Pawła II okolicznościowy telegram. Także radni Wrocławia skierowali telegram do Ojca Świętego, dziękując mu za 25 lat nauczania i słowa otuchy w najtrudniejszych czasach dla kraju i miasta.
Dopełnieniem wieczoru był koncert dedykowany Ojcu Świętemu w wykonaniu wrocławskich artystów i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej oraz wspólny występ chórów Wrocławia pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Wojciech Mścichowski

„Sonata” w hołdzie Ojcu Świętemu

Uroczysty koncert Apostoł Jedności dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II zorganizowała Warszawska Orkiestra Młodzieżowa „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego. Młodzi wykonawcy zaprezentowali muzykę Chopina, Moniuszki, Osmańskiego, Rubinsteina, Bacha i Straussa. Honorowy patronat nad koncertem objęli kard. Józef Glemp - Prymas Polski i abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce.
Na koncert, który odbył się 19 października w Galerii Porczyńskich w Warszawie, licznie stawili się dyplomaci akredytowani w Polsce, którzy - najczęściej na szczeblu ambasadora - reprezentowali blisko 30 państw ze wszystkich kontynentów. Prezes orkiestry - Jacek Łepecki powitał wszystkich zgromadzonych i odczytał okolicznościowy list abp. Józefa Kowalczyka.
Po każdym zagranym utworze cytowane były wypowiedzi Ojca Świętego o wierze, kulturze i odpowiedzialności.
Warszawska Orkiestra Młodzieżowa „Sonata” istnieje od 1984 r. Zaczynała jako zespół dziecięcy, a przez stałe wzbogacanie i doskonalenie warsztatu muzycznego stała się profesjonalną orkiestrą młodzieżową. Od początku przyświecały jej dwa cele: kultywowanie wartości patriotycznych, narodowych i kulturalnych w społeczeństwie oraz wychowywanie młodych ludzi, kandydatów na artystów muzyków, w duchu poszanowania wartości, przez kształtowanie ich wrażliwości i szeroko rozumianej kultury osobistej.
Orkiestra dała ok. tysiąca koncertów w Polsce i na świecie, m.in. w: Szwecji, Francji, Belgii, Austrii, Niemczech, Izraelu i Wielkiej Brytanii. W 2001 r. grała w Watykanie dla Jana Pawła II. Wtedy to Papież otrzymał od orkiestry statuetkę i tytuł „Honorowego Sonatora”. Tytułem tym orkiestra honoruje instytucje, a przede wszystkim ludzi zasłużonych dla kultury.
Jednym z patronów medialnych koncertu był Tygodnik Katolicki Niedziela.

W. Ś.

Koncert DLA Jana Pawła II

Katowicka archikatedra Chrystusa Króla była miejscem, w którym wyjątkowo uroczyście świętowano Jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II i gorąco modlono się w intencji Najdostojniejszego Jubilata.
Punktualnie o godzinie 17.15 rozległo się bicie dzwonów, przypominające godzinę wyboru kard. Wojtyły na Następcę św. Piotra. Zaraz potem rozpoczął się Koncert Papieski pt. Pater noster, którego organizatorami byli: abp Damian Zimoń - metropolita katowicki, prof dr hab. Janusz Janeczek - rektor Uniwersytetu Śląskiego i Polskie Radio Katowice. W koncercie wystąpili: Krzysztof Kolberger - recytacja - i Akademicki Chór Uniwersytetu Śląskiego pod dyr. Aleksandry Paszek-Trefon.
Wyboru tekstów dokonał ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z KUL, który snuł następującą refleksję: „Jezus mówi do Boga Abba. To aramejskie słowo znaczy «tatusiu», a wyraża wielki szacunek dziecka do Ojca, ale i serdeczną bliskość, bezgraniczne zaufanie. Oto istota chrześcijaństwa, samo serce Jezusowej Dobrej Nowiny: Bóg jest Ojcem, świat i człowiek są z Ojca, z Jego stwórczej miłości. Dlatego «otrzymaliście ducha przybrania za synów...» Przeżywamy czas kryzysu ojcostwa. Nasz świat bywa zwany «światem bez ojców» Dlatego pragniemy, by nasza muzyka służyła wielkiej sprawie promieniowania Ojcostwa Bożego na nasz współczesny, ludzki świat. By była hołdem Temu, którego zwiemy Ojcem Świętym, a którego ojcostwo od 25 lat jest znakiem tego, iż promieniowanie Ojcostwa Bożego jest w naszym świecie możliwe. I że przynosi nadzieję”.
Bezpośrednio po koncercie abp Zimoń uroczyście sprawował Mszę św. w intencji Papieża. W wygłoszonej homilii ukazał osobę Jana Pawła II jako wiernego świadka Dobrej Nowiny i niestrudzonego głosiciela Ewangelii nadziei.

Ks. Paweł Maciaszek

Tydzień w Polsce

Podczas 324. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zdecydowali, że 4 grudnia, kiedy Kościół wspomina św. Barbarę, patronkę górników, będzie obchodzony Dzień Modlitw za Bezrobotnych.

W Polsce przebywał biskup Szanghaju - Jin Luxian. Odwiedził m.in. Warszawię, Jasną Górę, Kraków i Pieniężno. Była to pierwsza wizyta w naszym kraju tak wysokiego rangą duchownego z Chin.

Najwyższe odznaczenie papieskie - Order św. Sylwestra Papieża - otrzymała Wanda Błeńska, która przeszło 40 lat leczyła chorych na trąd w Afryce. Order wręczył jej podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Wielka rzesza warszawiaków, działacze „Solidarności” i parlamentarzyści uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w stołecznym kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w 19. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Modlono się o rychłą beatyfikację ks. Popiełuszki. Homilię wygłosił pomocniczy biskup warszawski Tadeusz Pikus.

Jerzy Kluger, szkolny przyjaciel Jana Pawła II, otrzyma tytuł „Człowieka Pojednania 2003”, przyznawany co roku przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Mieszkający od kilkudziesięciu lat we Włoszech Jerzy Kluger został uhonorowany w uznaniu jego szczególnych zasług dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego zrozumienia i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.

Minęła 2. rocznica tragicznej śmierci biskupa radomskiego Jana Chrapka. W całym kraju zostały zorganizowane modlitwy w jego intencji.

Po raz pierwszy Polska - jako sojusznik USA - znalazła się na liście krajów, na terenie których al-Kaida zamierza przeprowadzić zamachy terrorystyczne. Oznajmił to Osama bin Laden w nagraniu wyemitowanym przez arabską telewizję Al-Dżazira.

Sejm przyjął ustawę o tzw. opłacie paliwowej, z której dochody mają być przeznaczone na budowę (płatnych) autostrad. W związku z tym w 2004 r. wzrośnie cena paliwa.

Przyjęty przez rząd Leszka Millera „Krajowy Program na rzecz Kobiet” łamie podstawowe prawa dzieci, chronione w konstytucji RP i Konwencji o Prawach Dziecka - alarmuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia w liście do rzecznika praw dziecka Pawła Jarosa. Federacja, zrzeszająca 136 organizacji prorodzinnych, zaapelowała o interwencję w tej sprawie. List podpisał w imieniu PFROŻ jej prezes - Paweł Wosicki.

Komisja Krajowa „Solidarności” zapowiedziała falę protestów przeciwko antyspołecznej polityce rządu Leszka Millera. Jednocześnie powołała krajowy sztab, który ustali harmonogram akcji protestacyjnych. Tymczasem Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy zapowiedział bezterminowy strajk generalny. Jeśli rząd nie podejmie poważnych rozmów z kolejarzami, już 13 listopada br. może dojść do całkowitego zatrzymania ruchu pociągów w kraju.

Według raportu Europejskiej Federacji Dziennikarzy, niemieccy właściciele gazet w Polsce próbują narzucić redakcjom zgodny ze swoim narodowym interesem punkt widzenia. Zagraniczny kapitał - w 3/4 niemiecki - kontroluje 85% rynku medialnego w Europie Środkowej, stwierdza m.in. raport.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

abp Tadeusz Wojda

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

- Przychodzimy, aby u Ciebie szukać ukojenia dla naszych serc, umocnienia dla naszych słabnących sił, miłości do kochania innych mimo doznanych trudności, odwagi do dawania żywego świadectwa naszej wiary - mówił abp Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję