Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: wrzesień – miesiąc Ewangelizacji Archidiecezji Łódzkiej

Wierni parafii Aleksandrowa Łódzkiego, Bełchatowa, Łasku, Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, księża oraz siostry zakonne – jednym słowem wszyscy zamieszkujący i posługujący na terenie Archidiecezji Łódzkiej są zaproszeni do udziału we wrześniowych wydarzeniach związanych z ewangelizacją Kościoła Łódzkiego.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 1 do 8 września w parafiach: Matki Boskiej Fatimskiej, Łódź, ul. Kilińskiego 228, Karmelitanek Bosych, Łódź, ul. Św. Teresy 6, św. Archaniołów Gabriela, Michała i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim, Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie (Sercanie), Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku oraz Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim trwać będzie modlitwa w intencji ewangelizacyjnych dzieł archidiecezji. Przyjmie ona formę 24-godzinnej adoracji przez cały tydzień, zwanej Jerychem modlitewnym – nazwa odwołuje się do wydarzenia w Starym Testamencie, gdy kamienne mury Jerycha runęły po tygodniu na skutek trąb wojsk pod wodzą Jozuego.

Jak zauważa arcybiskup Grzegorz Ryś - Jerycho to jest trwająca siedem dni i siedem nocy nieustanna modlitwa Adoracji Najświętszego Sakramentu.. Organizujemy tę modlitwę w kilku miejscach naszej Archidiecezji. Zapraszamy do podjęcia czuwania i włączenia się w to wydarzenie wszystkie wspólnoty, grupy, ruchy i stowarzyszenia naszego miasta. Intencją jest ożywienie wiary, skruszenie każdej naszej zatwardziałości serca.– dodaje.

Podziel się cytatem

Po zakończeniu Jerycha tj. od 9 – 11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Miasto Rewitalizacja”. Pierwszy dzień Kongresu adresowany jest do duchownych diecezjalnych i zakonnych, a głównym mówcą spotkania będzie abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Dwa pozostałe dni skierowane są dla wszystkich, którym bliska jest idea ewangelizacji w Kościele. Wśród prelegentów 10 i 11 września będą: kard. Luis Martines Sista (Barcelona), prof. dr hab. Bogusław Jasiński, prof. Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki), ks. Tomáš Halik (Czechy), abp Jorge Carlos Patrón Wong, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, prof. Władysław Stróżewski, prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel oraz abp Grzegorz Ryś. Pierwszy dzień trzydniowego spotkania będzie miał miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, dwa pozostałe w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi. Organizatorem kongresu jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Łódzki Kongres Nowej Ewangelizacji zakończy wydarzenie ewangelizacyjne 11 września połączone z koncertem na Stadionie Orła w Łodzi, przy ul. 6 sierpnia 71, Będzie to otwarte dla wszystkich chętnych, spotkanie zatytułowane „Ku doświadczeniu wolności”. Jego częścią będzie muzyczny projekt Dekalog w wykonaniu artystów z całego świata. - Projekt „10 Prostych Słów” powstał z inicjatywy Marcina Pospieszalskiego, Radosława Grabowskiego oraz Rafała Urbańskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Jego serce stanowi muzyczny album „Decalogue” zawierający 12 utworów inspirowanych dziesięciorgiem przykazań, w nagraniu którego udział wzięli m.in. tacy artyści jak: znany z grupy Kelly Family Michael Patrick Kelly (Irlandia), ojciec Stan Fortuna (USA), Levi Sakala (Zambia), Kelvin Grant (Jamajka), Tony Melendez (USA), Adeb Chamoun (Syria) oraz grupa znakomitych wykonawców z Polski: Marcin Pospieszalski (kierownik artystyczny), Jan Trebunia, Andrzel Lampert, Józef Skrzek, Darek Malejonek, zespół Luxtorpeda. Warstwa muzyczna okrzyknięta została „najbardziej profesjonalną produkcją z kręgu muzyki chrześcijańskiej”. Jesteśmy przekonani, że projekt „Decalogue” może stać się wizytówką polskiej kultury w Europie i na świecie. – zapewniają organizatorzy koncertu w Łodzi.

Reklama

12 września br. to wielkie święto dla całej Polski – beatyfikacja księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie, ale z uwagi na obostrzenia pandemiczne, nie wszyscy będą mogli w nich uczestniczyć, dlatego też arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza do udziału w łódzkim dziękczynieniu za dar beatyfikacji dwu wielkich Polaków. - Wieczorem tego dnia zapraszam wszystkich diecezjan (w szczególności Łodzian) na wspólną Eucharystię - również na stadionie „Orła”. Będzie to Eucharystia niedzielna, ale również nasza łódzka Msza św. dziękczynna za nowych błogosławionych. Przyjdźcie! Przyjedźcie! Przeżyjmy razem RADOŚĆ we wspólnocie Świętych Obcowania. – zachęca metropolita łódzki. Podczas tej uroczystej liturgii dziękczynnej będą obecne relikwie tych dwu nowych Polskich błogosławionych.

Reklama

Natomiast w poniedziałek – 13 września br. od godz. 9.00 do 14.00 na Stadionie Orła odbędzie się Arena Młodych, na którą zaproszona jest młodzież ósmych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. - Kochani Młodzi, już się cieszę na to spotkanie! Jestem pewien, że Jezus JUŻ tam na nas czeka, z prawdziwą propozycją nowego początku - dal Każdej i Każdego z Was, i dla nas wszystkich RAZEM. – zwrócił się do młodych arcybiskup Grzegorz.

Co roku – do trzech lat – we wrześniu w łódzkiej katedrze odbywają się rekolekcje dla księży. W tym roku także odbędzie się kolejna – czwarta - edycja wspólnych ćwiczeń duchownych. Przez trzy wieczory od 15 – 17 września br. księża diecezjalni i zakonni zaproszeni są do spotkania ze Słowem Bożym, do adoracji Najświętszego Sakramentu, celebracji Sakramentu pokuty i wspólnej Eucharystii.

W dniach od 19 do 22 września w siedemnastu stacyjnych kościołach jubileuszowych (Łodzi, Pabianic, Tomaszowa Maz., Piotrkowa Tryb., Łasku, Bełchatowa, Zgierza Aleksandrowa Łódz., Brzezin, Szczercowa i Wolborza odbędą się rekolekcje ewangelizacyjne. Rekolekcje poprowadzą ekipy ewangelizacyjne związane z ruchami kościelnymi takimi jak: Domowy Kościół, Neokatechumenat, Przymierze Miłosierdzia, Chemin Neuf, Wspólnota św. Tymoteusza, Mocni w Duchu i Wspólnota Galilea.

Ostatnim akcentem miesiąca ewangelizacji będą rekolekcje dla sióstr zakonnych posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Odbędą się one w dniach 27-29 września br. o godz. 19:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki.

- Tak odnowieni, spróbujemy od października podjąć na nowo dzieło naszego Synodu, włączając się także w prace Synodu całego Kościoła na temat „Synodalności”, do których jesteśmy WSZYSCY zaproszeni przez papieża Franciszka. – zachęca arcybiskup Grzegorz Ryś.

Miesiąc ewangelizacji Łodzi i Archidiecezji Łódzkiej wpisuje się w trwający w Łodzi jubileusz 100. rocznicy powołania do istnienia - przez Ojca Świętego Benedykta XV - Diecezji Łódzkiej. Wydarzenia związane z ewangelizacją skierowane są do wszystkich, którzy chcą odnowić swoją wiarę i wieź z Chrystusem i Kościołem. Wszyscy uczestnicy powyższych wydarzeń zobowiązani są do przestrzegania wszelkich zasad sanitarnych.

Podziel się cytatem
2021-09-05 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Gidelskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Matka Boża Gidelska

Marcin Błaszczyk

Prezentowany dziś obraz przybliża niezwykłą historię sanktuarium gidelskiego. Największym skarbem świątyni, której budowę rozpoczęto w 1612 roku, skarbem, dla którego oprawy została wzniesiona, jest maleńka, zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Kiedy i przez kogo została ona wyrzeźbiona nie wiemy. Jej historia zaczyna się w 1516 roku i jest prezentowana na dzisiejszym obrazie. Tuż przed pierwszą niedzielą maja, gidelski rolnik Jan Czeczek orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Naraz, ku jego zdziwieniu, woły ustały w orce, a nawet padły na kolana. Nic nie pomogły przynaglania ani razy. Wreszcie i mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności „obrazek mały głazowy Najświętszej Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha”. Tę scenę prezentuje dolna, ziemska cześć obrazu.

CZYTAJ DALEJ

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję