Reklama

Głos z Torunia

Maryja – służebnica Eucharystii

Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa (Łk 1, 38) – brzmi fiat Maryi, najczystszej z niewiast w dziejach ludzkości, wypowiedziane Bogu podczas nawiedzenia przez Archanioła Gabriela.

2021-08-25 09:49

Fot. Ewa Melerska

Służebnica Słowa Wcielonego

Ks. Dolindo Ruotolo w swoich rozważaniach o Matce Najświętszej pisze: Bóg jest nieskończoną Dobrocią, jest Światłością prawdziwą, Światłością wieczną. A Maryja w swej duszy jaśniejącej światłem, doskonałej i przeczystej, Niepokalana, miała udział w dobroci Boga; On chciał Ją stworzyć jako Matkę Słowa w ludzkiej postaci, które miało odkupić człowieka; jako Matkę miłosierdzia, która zbawia przez nieskończoną dobroć. Maryja poświęciła całą siebie Osobie i dziełu swojego Syna. Jej służba Bogu poprzez spełnianie Jego woli bierze początek w Świętej Rodzinie. Ks. Krzysztof Surowaniec, misjonarz Krwi Chrystusa, w swoich refleksjach zauważa, że podczas Zwiastowania Niewiasta z Nazaretu wyraża zupełną zgodę na realizację woli Bożej w swoim życiu, przyjmuje dzieło odkupienia Syna, który ma się z Niej narodzić i całkowicie poddaje się wpływowi Ducha Świętego. Tytuł, którym Maryja określa się w chwili zwiastowania, obrazuje Jej usposobienie, charakter i człowieczeństwo.

Reklama

Dziękując Maryi za przyjęcie przez Nią powołania, bł. Maria Karłowska zachęca swoje siostry do naśladowania Matki Bożej w ratowaniu dusz: O! Zbyt szczęśliwe córki Serca Króla i Królowej Miłości, idźmy wszystkie szukać zdobyczy, biegnijmy za Duszami, gońmy je modlitwami, wypuszczajmy za nimi strzały westchnień, próśb, umartwień, byle je podbić, zwyciężyć, wziąć w niewolę i oddać miłości, a broń Boże - tylko nie do siebie przywiązać zbytecznie i niepotrzebnie, i może szkodliwie dla nich. My je mamy zapalić miłością, ale miłością czystą, świętą, tylko do Boga się odnoszącą! Nic, nic nas wstrzymać nie powinno w tym polowaniu za Duszami! Cóż szkodzi, że przyjdzie co przecierpieć, łzy uronić, poświęcić siebie, byleśmy mogły przynieść plon bogaty i złożyć go u stóp Chrystusowych, jako Oblubienica kochająca umiłowanemu Oblubieńcowi, bogate łupy i dary zebrane przez siebie ku wiecznej chwale! To nasze zadanie i powołanie.

Służebnica Ducha Świętego

Zbawienie ludzi wypełnia się w Jezusie Chrystusie mocą Ducha Świętego. Maryja jako Matka Chrystusa, rodząc Syna Bożego i przeżywając całe Jego życie, mękę i śmierć, pozostaje złączona z Synem przez wiarę, nadzieję i miłość. Dusza Maryi jest przepełniona uwielbieniem Boga za otrzymane łaski, co wypowiada w hymnie Magnificat, stwierdzając, że Bóg wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej (Łk1,48). Maryja wyraża całą istotę swojego wyniesienia i swój stosunek do Stwórcy. Według ks. Surowańca jest Ona świadoma swojej zależności od Boga i gotowości spełniania wszystkiego, czego będzie od Niej żądał. Także i my dzięki Duchowi Świętemu, zamieszkującemu w nas od chrztu świętego, uczestniczymy w tym wybraniu: W Nim wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani prze Jego obliczem (Ef 1,4).

Reklama

Matka Maria Pasterka zapewnia nas, że Duch Święty potrafi przemienić nasze życie, by wydało apostolskie owoce: Trzeba, aby Go poznano i kochano w nas! Aby w naszym obejściu, mowie, sprawowaniu się i rządzeniu Duszami czuć było Serce, tj. Miłość! - Ale Miłość Jezusa i Maryi! To będzie sposób i środek najlepszy, najodpowiedniejszy do dania Go poznać i rozszerzania tego nabożeństwa, zachęta dla wszystkich do kochania i naśladowania tego, co tak piękne wydaje owoce, bo dobry przykład jest najwymowniejszym kazaniem!

Służebnica Jezusa Eucharystycznego

Maryja jako Służebnica Eucharystii zaprasza swoje dzieci, a pośród nich szczególnie kapłanów, do oddawania czci Jezusowi w Sakramencie Eucharystii. Nie mamy wątpliwości, że dzisiejszy świat zagubiony w materializmie i hedonizmie, zostanie uratowany ze swej bezdennej pustki jedynie wtedy, gdy powróci do uczestnictwa w Ofierze Eucharystycznej, która jest jedyną drogą odkupienia grzechów, zadośćuczynienia i zbawienia.

Bł. Maria Karłowska zachęca nas również do naśladowania Maryi w miłości do Jezusa i modlitw w tej intencji: Prośmy bezustannie tę Matkę naszą, aby nam dała pojąć, zrozumieć, zakosztować słodyczy Serca Swego i miłości, którą pałało do Jezusa - jako Boga Swego; do Jezusa - jako Syna swego; do Jezusa - jako Zbawiciela swego. Te trzy miłości tak różne, zlane w jedno w Jej Dziewiczym, czystym Sercu, musiały wywoływać w Niej miłość dla nas, nigdy nie odgadnioną i nie pojętą. Oby nas nauczyć raczyła tak kochać, jak Ona kochała!

Służebnica Kościoła Świętego

Maryja, dziękując Bogu za otrzymane łaski, staje się przedstawicielką wszystkich pokornych Izraela. Papież Paweł VI określa Magnificat mianem wspólnej modlitwy całego Kościoła. Hymn Magnificat głosi również prawdę, że dar miłosierdzia i łaski skierowany jest nie do ludzi szlachetnie urodzonych i bogatych, ale do pokornych sercem, którzy są w większości prawdziwie wierzącymi. Służebną postawę Matki Najświętszej wobec wspólnoty Kościoła zauważa Sł. Boży kard. Stefan Wyszyński w Akcie Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matki Kościoła, dokonanym 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze.

Dzisiaj, u progu uroczystości beatyfikacyjnej Prymasa Tysiąclecia, po pięćdziesięciu pięciu latach od uroczystości zawierzenia Matce Najświętszej naszej Ojczyzny i Kościoła Świętego, możemy dodać więcej dowodów na działanie Bożej Opatrzności i opieki Matki Bożej nad nami i naszą Ojczyzną. Stąd słusznie wielu spośród nas nadal zawierza Jezusowi przez ręce Maryi siebie, swoje rodziny, Ojczyznę Kościół i świat.

A w ślad za Maryją bł. Maria Pasterka zachęca swoje siostry i otoczenie: Córki ukochane Serca Maryi, Matki Dobrego Pasterza, mieszkajcie w domu, czyli w Sercu Waszej Drogiej Matki, które jest jedno z Sercem Jezusa. Niech Ono będzie miejscem waszego spoczynku, waszą fortecą przeciw pokusom nieprzyjacielskim, waszym ogrodem, w którym z przyjemnością przypatrywać się będziecie pięknym kwiatom cnót waszej Matki i Jezusa. Niech będzie waszym naczyniem, na które wylewać będziecie wszystkie smutki wasze. Ona, która tyle boleści doznała, zrozumie was najlepiej i najlepiej pocieszyć potrafi, Przeczyste Serce Maryi niechaj rajem waszym będzie.

U progu uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, za przykładem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zawierzmy Matce Najświętszej, Królowej Polski nasz kraj, aby coraz bardziej stawał się Królestwem Jezusa Króla Wszechświata i Jego Matki Maryi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Birmańska junta wojskowa zamordowała pastora

2021-09-23 18:19

[ TEMATY ]

pastor

Birma

zamordowany

Vatican News

W całej Birmie nasila się przemoc wojskowej junty wobec cywilów. Jak donosi Agencja Fides 18 września armia, która w lutym przejęła władzę w wyniku zamachu stanu, podpaliła miasto Thang Tlang na zachodzie kraju. Większości mieszkańców udało się schronić w okolicznych lasach. Pastor ze zboru baptystów, który próbował gasić płomienie, został przez żołnierzy zastrzelony z zimną krwią.

Cung Biah Huma zamordowano, gdy głośno modlił się, aby Bóg zesłał deszcz, który ugasi pożar. Jak podaje Agencja Fides żołnierze po zabiciu duchownego odcięli mu palec, aby zabrać złotą obrączkę. Ukradli także jego telefon komórkowy i zegarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję