Reklama

Polska

Jasna Góra: odpust Wniebowzięcia NMP dziękczynieniem za VI Światowe Dni Młodzieży

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP upływa na Jasnej Górze na dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się tu w 1991 r. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tysięcy pątników. Najliczniej w 310. warszawskiej kompanii.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wniebowzięcie NMP

PAP/Waldemar Deska

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczy mszy świętej odpustowej

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczy mszy świętej odpustowej

- Byśmy ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który został zapalony w naszym narodzie, w krajach Europy Wschodu i Zachodu podczas VI Światowego dnia Młodzieży, nigdy nie zagasili - mówił na rozpoczęcie głównych uroczystości o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów.

Nawiązując do obchodzonej 15 sierpnia rocznicy „Cudu nad Wisłą”, „gdy nasza ziemska Ojczyzna została zachowana od niebezpieczeństwa”, przełożony generalny Paulinów, prosił przez wstawiennictwo Królowej Pokoju, by „wszystkie ludy i narody włączyły się w modlitwę o łaskę zgody i pokoju, przebaczenia i miłosierdzia, jako dzieci jednego Boga, który udzielił nam Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba, Ojcze!”

Reklama

Wskazując na znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż, Biblię, Ikonę Jasnogórskiej Bogurodzicy, pytał, czy „dziś po latach te święte znaki mają jeszcze dla nas znaczenie? Czy odnajdują swoje miejsce w naszych domach, w ojczyźnie, w Europie?

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał w kazaniu podczas Sumy odpustowej o szczególnym zawierzeniu Jana Pawła II - Maryi i to, że pozostaje on wciąż świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną i próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga”.

Zauważył mrzonki współczesnego człowieka o świecie bez nieba, piekła, granic między dobrem i złem, bez religii i Ojczyzny i pytał: „Czy świat naprawdę będzie lepszy, gdy znikną granice między dobrem a złem, gdy staniemy się ludźmi bez granic, bez ojczyzn, kultur, tradycji a nade wszystko bez Boga?”

Reklama

Przeor Jasnej Góry zachęcał, by zabrać stąd Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament Prymasa Wyszyńskiego: „wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program to Ona. Dlaczego Ona? Bo jest Wszechmocą Błagającą i zawsze staje w obronie swojego Syna żyjącego w sercach ludzi, weźcie w tym roku z Jasnej Góry te słowa do waszych domów, rodzin, miejsc pracy, do waszych serc, w ten sposób umocnicie ducha przybrania za synów, nie tracąc nic z prawdziwej, nie iluzorycznej wolności dzieci Bożych”.

W rocznicę „Cudu nad Wisłą” pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją Europy. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po stu latach powróciliśmy.

Poświęcenia dokonał abp Wacław Depo, który mówił: „ niech w każdym kto będzie koło niej przechodził i ją odczytywał wrasta miłość do Boga, do Ojczyzny i do każdego człowieka”.

Wobec zagrożenia bolszewickim terrorem, 27 lipca 1920r., biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora ofiarowali Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Episkopat wezwał naród do krucjaty modlitewnej za Ojczyznę, do żarliwej modlitwy różańcowej połączonej z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do ufności w opiekę Królowej Polski i do zaangażowania w obronę zagrożonego państwa.

Idea upamiętnienia „Cudu nad Wisłą” zrodziła się 2020 r. w setną rocznicę zwycięstwa, które poprzedziła modlitwa - Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu oraz Matce Najświętszej na Jasnej Górze. Inicjatorami powstania tablicy są pan Stanisław, ks. Marian Midura oraz paulin, o. Nikodem Kilnar.

Fundatorami tego dzieła są wdzięczni Polacy z kraju i USA.

Pan Stanisław zauważył, że „tutaj dokonał się prawdziwy przełom, w tym poświęceniu i zawierzeniu Matce Litości, to jest prawdziwa historia naszej Ojczyzny i trzeba o niej mówić”.

Na odpust z różnych stron kraju przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre kompanie, jak dominikańska, to „owoc” jasnogórskiego spotkania młodych świata.

Tak, jak w 1991r. i teraz zabrzmiało „Abba Ojcze” wyśpiewane przez pielgrzymów i polskich artystów. 13-14 sierpnia odbył się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” zorganizowany przez Telewizję Polską. W drugim jego dniu artyści wspólnie z pielgrzymami i częstochowianami śpiewali utwory szczególnie bliskie sercu św. Jana Pawła II.

O godz. 18.30 Wałami Jasnej Góry przejdzie Procesja Eucharystyczna, po której o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św.

W obchodzone dziś święto Wojska Polskiego Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadzi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i wezmą w nim udział reprezentanci Wojska Polskiego.

Po Apelu na placu przed Szczytem w rocznicę „Cudu nad Wisłą” oddane zostaną salwy armatnie.

2021-08-15 16:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed Maturą pielgrzymi z Warszawy-Pragi na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

maturzyści

BOŻENA SZTAJNER

Pielgrzymka Maturzystów Diec. Warszawsko-Praskiej zgromadziła w środę, 22 października na Jasnej Górze ponad 1,5 tys. osób. Dziś w Kościele liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, dlatego jego osoba jest szczególnie przywoływana w czasie jasnogórskiej modlitwy.

„Hasłem naszej pielgrzymki jest: ‘Przypatrzeć się naszemu powołaniu’, stąd na początku zaproponowaliśmy młodzieży trzy świadectwa osób różnego stanu: ojca i męża, siostry zakonnej oraz powołania do życia kapłańskiego. Będzie także wygłoszona konferencja przez ojca duchownego naszego seminarium ks. Grzegorza Zagórowskiego zatytułowana: ‘Jestem świadkiem Zmartwychwstałego’ to takie hasła, które przyświecają temu naszemu pielgrzymowaniu na Jasną Górę” – mówi ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej, organizator pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Holandia: Po 35 latach papieskie błogosławieństwo Urbi et Orbi odbędzie się bez kwiatów z Niderlandów

2022-01-27 11:51

[ TEMATY ]

Urbi et Orbi

Grzegorz Gałązka

Papieskiemu błogosławieństwu Urbi et Orbi na Wielkanoc od 35 lat towarzyszą kwiaty z Holandii. W tym roku uroczystość na Placu św. Piotra odbędzie się bez nich. Powodem jest brak sponsorów.

Kryzys spowodowany pandemią Covid-19 spowodował, iż sponsorzy akcji „Kwiaty dla Papieża” przestali finansować wysyłkę kwiatów do Watykanu, informuje dziennik „De Gelderlander”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Janusz Mastalski o priorytetach rodziny: Dialog, trwanie, miłość

2022-01-27 20:53

[ TEMATY ]

rodzina

miłość

bp Janusz Mastalski

Wikipedia

Bp Janusz Mastalski

Bp Janusz Mastalski

– Cieszmy się, że mamy rodzinę. A ci, którzy są już samotni, niech wiedzą, że w niebie, wasi bliscy są z wami, bo nie ma nic piękniejszego, jak pobożna, łagodna, wspierająca się, kochająca się rodzina – mówił bp Janusz Mastalski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w Bystrej Podhalańskiej.

W czasie homilii w parafii św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej biskup Janusz Mastalski wskazał na cztery prawdy o Bogu w rodzinie chrześcijańskiej. Po pierwszy ma być Bogiem wszechmocnym, który może odmienić różne sytuacje rodzinne, ale równocześnie jest miłosierny. Po drugie Pan jest przewodnikiem rodziny – pokazuje co popierać, a czego unikać. Po trzecie Pan jest przestrogą dla rodziny, a po czwarte wskazuje jej priorytety. – To doskonale wiedziała Święta Rodzina – nie lękała się przyszłości. Jezus nie lękał się przyszłości – podkreślał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję