Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Albanii

Uniwersytet im. Matki Teresy

Uniwersytet Katolicki im. Matki Teresy z Kalkuty powstanie w Albanii. Kościół katolicki został poproszony przez władze albańskie o zorganizowanie, obok istniejącego już Wydziału Medycyny, innych wydziałów, tak aby powstał uniwersytet. Miałby on charakter katolicki i nosiłby imię Matki Teresy z Kalkuty - założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłoś-ci, którą Jan Paweł II ogłosi błogosławioną 19 października br. Poinformował o tym po powrocie z Albanii kard. Ivan Dias, arcybiskup Bombaju.
Indyjski hierarcha, niegdyś nuncjusz apostolski w Albanii, przebywał w Tiranie jako wysłannik Ojca Świętego na obchody 10. rocznicy papieskiej wizyty w tym kraju i odnowienia miejscowej hierarchii katolickiej (w 1993 r. Jan Paweł II konsekrował 4 pierwszych, po dziesięcioleciach prześladowań komunistycznych, biskupów dla Albanii).
25 kwietnia br. kard. Dias przewodniczył w Tiranie uroczystej Mszy św. z udziałem wszystkich obecnych biskupów albańskich oraz księży diecezjalnych i zakonnych. Podczas uroczystości odczytano specjalny list Jana Pawła II do Kościoła w Albanii, w którym zachęca on wszystkich, by szli dalej drogą powrotu do Boga, wzrastając we wzajemnej miłości i praktykując przebaczenie.

Z Chin

Nowe prześladowania duchownych

W Chinach doszło do nowych prześladowań i zatrzymań duchownych nie uznawanego przez władze tzw. podziemnego Kościoła katolickiego: w Wielkim Tygodniu uwięziono 1 księdza i 18 seminarzystów w prowincji Fuzhou, kiedy podczas spotkania w parku odmawiali wspólnie modlitwę - poinformowała agencja Ucanews, powołując się na koła kościelne w Hongkongu.
Również na początku kwietnia br. policja przeszukała mieszkanie 83-letniego bp. Thomasa Zeng Jingmu w Yujiang. Skonfiskowano wiele przedmiotów religijnych, dotkliwie pobito niektórych znajdujących się w budynku wiernych, a jedna z kobiet została aresztowana. Jak dotychczas, jej los jest nieznany. "Tego typu działania są przed wielkimi uroczystościami kościelnymi na porządku dziennym" - powiedział bp Zeng, pozostający od lat pod ścisłą kontrolą policyjną. Inny biskup - 84-letni James Lin Xili z Wenzhou od dawna znajduje się pod "opieką" sił bezpieczeństwa. Może jedynie 2 razy w tygodniu, i tylko za specjalnym zezwoleniem, odwiedzić katedrę należącą do kontrolowanego przez władze tzw. Kościoła patriotycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kuba

Komunistyczne władze Kuby jeszcze bardziej zaostrzyły represje wobec więźniów politycznych, wysyłając ich z Hawany i pobliskich miejsc do silnie strzeżonych zakładów karnych, odległych o co najmniej 200 km od stolicy. Poinformowała o tym na łamach wydawanego w Miami na Florydzie pisma El Nuevo Herold Elsa Morejon - żona jednego z uwięzionych, obrońcy życia i działacza katolickiego Oscara Eliasa Bisceta, którego skazano na 25 lat więzienia. Podkreśliła ona, że bardzo utrudni to kontakty uwięzionych z ich rodzinami. "Posunięcie to pomyślane jest jako kara dla rodzin" - stwierdziła i dodała, iż jej mężowi odebrano nawet Biblię, z którą dotychczas się nie rozstawał.

Wenezuela

Szerokim echem w wenezuelskiej prasie odbił się wywiad, jakiego udzielił Agencji EFE abp Baltazar Porras. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Wenezueli skrytykował autorytarne metody, którymi posługuje się reżim prezydenta Hugo Chaveza. Zdaniem arcybiskupa, rządy Chaveza przyczyniły się do pogłębienia korupcji i nędzy w kraju oraz do upolitycznienia wszystkich instytucji. "Niepokój budzi brak wolności słowa i karanie więzieniem za przekonania polityczne. Naszym zadaniem jako Konferencji Episkopatu jest pomoc w wytrwałym i pełnym nadziei odbudowywaniu kraju. Chodzi o to, by nikt nie czuł się odrzucony, a przestrzegane były podstawowe wartości i prawa człowieka" - stwierdził hierarcha.

Hiszpania

Hiszpańska Konferencja Biskupia ogłosiła, że wznowi w niedługim czasie prace nad dokumentem nt. cnót chrześcijańskiej królowej Izabeli Katolickiej, który mógłby przyspieszyć jej proces beatyfikacyjny. W 2004 r. przypada 500. rocznica jej śmierci. "Była to postać o wyjątkowym znaczeniu dla dzieła ewangelizacji Ameryki" - stwierdził m.in. sekretarz generalny Episkopatu - bp Juan José Asenjo.
Powołana przez archidiecezję Valladolid komisja ds. beatyfikacji Izabeli Katolickiej wysłała na ręce Papieża 33 tomy zawierające ponad 100 tys. listów z Hiszpanii i Ameryki z prośbą o ogłoszenie Królowej błogosławioną.
Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w Valladolid w 1958 r. Trwał on na szczeblu archidiecezjalnym, z przerwami, ponad 40 lat.

Reklama

Austria

Katolicy Austrii cieszą się z powodu wyniesienia na ołtarze kapucyna Marka z Aviano, którego grób w wiedeńskim koś-ciele kapucynów od lat przyciąga rzesze wiernych. Do jego beatyfikacji przygotowywali się od dawna: już w lutym br. zorganizowane zostało przez Ojców Kapucynów sympozjum z udziałem goś-ci z zagranicy, poświęcone znaczeniu bł. Marka dla Europy. W marcu br. zorganizowano wykład publiczny nt. życia i działalności przyszłego błogosławionego, a w ostatnią niedzielę marca br. arcybiskup stolicy Austrii - kard. Christoph Schönborn sprawował Mszę św. w intencji przyszłego błogosławionego w kościele na Leopoldsbergu.
W uroczystej Mszy św. beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie 27 kwietnia br. uczestniczyli licznie pielgrzymi z Wiednia. W drodze do Rzymu zatrzymali się oni w Aviano, rodzinnym mieście bł. Marka.

Czechy

Przewodniczący Rady "Iustitia et Pax" Czeskiej Konferencji Biskupiej bp Vaáclav Malý przesłał 24 kwietnia br. list do prezydenta komunistycznego Wietnamu, żądając uwolnienia osób więzionych z powodów przekonań religijnych. Chodzi m.in. o katolickiego księdza Nguyen Van Ly, skazanego w 2001 r. na 15 lat więzienia za krytykę łamania praw człowieka w jego ojczyźnie. Wcześniej, 15 kwietnia br., Rada wystosowała list do przywódcy Kuby, Fidela Castro, w którym wzywa do uwolnienia skazanych niedawno dysydentów. W obronę praw człowieka na Kubie zaangażował się także Prymas Czech, kard. Miloslav Vlk. W liście do arcybiskupa Hawany kard. Jaima Lucasa Ortegi y Alamino napisał on: "W Republice Czeskiej doświadczyliśmy metody partii komunistycznej - dziel i rządź - i wprowadzania programu obliczonego na rozbicie jedności w Kościołach, głównie za pośrednictwem ruchu "Pacem in terris". Ale tylko zachowanie jedności wszystkich sił demokratycznych przyczyniło się do obalenia komunizmu".

Tydzień w świecie

Episkopat Szwajcarii wyraził nadzieję, iż w przyszłym roku przybędzie z wizytą duszpasterską do tego kraju Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież miałby przybyć do Berna 6 czerwca 2004 r. na ogólnokrajowe spotkanie młodzieży katolickiej.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ogłosili, że w wielu krajach, z wyjątkiem Chin, epidemia tajemniczego zapalenia płuc SARS została opanowana.

Stany Zjednoczone oznajmiły, że wycofują swoje wojska z Arabii Saudyjskiej - największego do tej pory arabskiego sojusznika USA. Likwidując bazy w tym kraju, Amerykanie wytrącają islamskim fundamentalistom poważną broń propagandową.

Wysoki Komisariat ONZ ds. Uchodźców ogłosił, że przygotowuje się do masowego powrotu irackich uchodźców do kraju. Eksperci szacują na ok. 500 tys. liczbę gotowych na powrót do ojczyzny Irakijczyków.

Bundesbank ujawnił, że w Niemczech rośnie lawinowo liczba "wprowadzanych do obiegu" fałszywych banknotów euro. Ich jakość jest znakomita.

Tysiące Greków i Turków cypryjskich skorzystało z pierwszej od 29 lat możliwości przekroczenia kordonu i odwiedzenia krewnych i znajomych.

W Armenii uczczono kolejną rocznicę tureckiego ludobójstwa, dokonanego na Ormianach w 1915 r. Najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II modlił się na terenie kompleksu memoriałowego Cicernakaberd w Erywaniu. W ocenie ormiańskiej, Turcy zabili wówczas 1,5 mln Ormian, a akcję tę podjęto planowo w celu eksterminacji najstarszego chrześcijańskiego narodu świata.

Zagraniczni eksperci odkryli w Vlasenicy - serbskiej części Bośni - dwa masowe groby, w których pochowano dziesiątki muzułmanów. Zostali oni zamordowani przez wojska bośniackich Serbów prawdopodobnie w 1992 r.

"Radioman" - pierwsze polsko-ukraińskie radio - otrzymało koncesję na nadawanie we Lwowie. Według słów jego twórców, ma ono sprzyjać pojednaniu Polaków i Ukraińców, a także promować polską kulturę i firmy na Ukrainie.

Palestyński przywódca Jaser Arafat zgodził się na kompromis w sprawie utworzenia rządu Autonomii Palestyńskiej. Jego premierem i szefem MSW będzie popierany przez Amerykanów i Izraelczyków premier Mahmud Abbas, a siłami bezpieczeństwa pokieruje niechciany wcześniej przez Arafata Mohammed Dahlan. Uszczuplenie władzy Arafata było warunkiem realizacji nowego planu pokojowego dla regionu. Teraz oczekuje się rychłego powrotu Palestyńczyków i Izraelczyków do stołu rokowań.

94-letni Szymon Wiesenthal, znany ze ścigania hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, oznajmił, że kończy swoją "misję".

"Nie wiemy tego na pewno, ale przyjmujemy, że Saddam Husajn jest w Iraku - powiedział brytyjski sekretarz obrony Geoff Hoon. - Każdego dnia przeszukujemy miejsca, w których może się on ukrywać". Tymczasem amerykańskie wojska zatrzymały wicepremiera Iraku Tarika Aziza.

Podczas pierwszej tury pekińskich rozmów z udziałem wysokich przedstawicieli USA i Chin komunistyczne władze Korei Północnej oświadczyły, że posiadają broń nuklearną i nie zamierzają się rozbroić.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: papież spotkał się z prezydentem Ukrainy

2024-06-14 18:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Wołodymyr Zełenski

PAP/GIUSEPPE LAMI

W Borgo Eniazia w południowych Włoszech w ramach otwartej sesji szczytu G7 doszło do spotkania Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy. Było to trzecie spotkanie Franciszka z Wołodymyrem Zełenskim, którego papież wcześniej przyjął w Watykanie 8 lutego 2020 r. i 13 maja 2023 r.

W swoim wpisie na komunikatorze X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy napisał: "Spotkałem się z papieżem Franciszkiem i podziękowałem Jego Świątobliwości za modlitwy o pokój na Ukrainie, duchową bliskość z naszym narodem i pomoc humanitarną dla Ukraińców. Poinformowałem Papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i trudnej sytuacji energetycznej. Omówiliśmy Formułę Pokoju, rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz oczekiwania wobec Globalnego Szczytu Pokoju. Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie i podkreśliłem jej wysiłki mające na celu przybliżenie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję" - czytamy we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

16 czerwca 2024, XI niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję