Reklama

Europa

Caritas odpowiada na apel przewodniczącego KEP ws. pomocy ofiarom powodzi

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie Zachodniej. Przewodniczący KEP prosi o modlitwę za poszkodowanych oraz organizowanie zbiórek funduszy, które zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

[ TEMATY ]

Caritas

Europa

powódź

PAP/Łukasz Gągulski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościelna organizacja charytatywna uruchomiła już specjalny SMS i konto na ten cel. O wsparcie apelują też Caritas krajów poszkodowanych przez żywioł wody.

Abp Stanisław Gądecki w niedawnym apelu napisał, że w ostatnich dniach doszło do wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W apelu znalazła się prośba, aby najbliższa niedziela 25 lipca była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie Zachodniej.

"Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję, dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym" - podkreślił abp Gądecki.

Reklama

Na apel przewodniczącego KEP i wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)zareagowała Caritas Polska. Kościelna organizacja charytatywna uruchomiła na cel tej pomocy charytatywny SMS. Wiadomości o treści ULEWY można wysyłać pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Podziel się cytatem

Wpłaty można także kierować bezpośrednio na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 - z dopiskiem ULEWY.

"Ostatnie dni przyniosły tragiczne powodzie na zachodzie Europy oraz także w niektórych regionach naszego kraju. Caritas Polska chciałaby przyjść z pomocą w duchu chrześcijańskiej solidarności tym, którzy ucierpieli w Polsce, w Holandii, w Niemczech, w Belgii - przypominając o tym, że kiedy my potrzebowaliśmy pomocy po wielkich powodziach w roku 1997, w roku 2005, nasi bracia z tych krajów nieśli nam pomoc bardzo efektywnie i bardzo hojnie" - mówi Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Niemcy

Pomoc poszkodowanym niosą także Caritas poszczególnych krajów dotkniętych powodziami. Niemiecka Caritas, w porozumieniu z Caritas Internationalis i Caritas Europa, wystosowała dramatyczny apel: "Konsekwencje powodzi w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie są katastrofalne: zalane miejsca, zerwane drogi, zawalone domy i wiele innych budynków może się zawalić. Dziesiątki osób zaginionych - a nawet martwych. Caritas pomaga na miejscu. Proszę wesprzyj naszą pomoc w nagłych wypadkach!".

Na swoich stronach internetowych Caritas w Niemczech uruchomiła zakładkę z możliwością dokonywania szybkich przelewów internetowych. Szczegóły: https://www.caritas-international.de/spenden/online/fluten-deutschland?id=DEU2021Q2

Reklama

Niemiecka Caritas zapewnia jednak, że w zakresie doraźnej pomocy sytuacja powoli jest opanowywana. "Miejscowi pracownicy Caritas są blisko powodzian w Niemczech. Środków pomocy nie brakuje, jest ich coraz więcej. Wolontariusze rozdają żywność, opiekują się ewakuowanymi i udzielają wsparcia psychologicznego" - czytamy w komunikacie Caritas w Niemczech.

Pracownicy Caritas ponadto przyjmują osoby z innych placówek w szpitalach i domach opieki Caritas. Aby wesprzeć ludzi w odbudowie domów, istnieje pomoc doraźna w postaci jednorazowych, ryczałtowych darowizn o niewielkich kwotach lub pomocy przy wnioskach o wsparcie. Możliwe jest również dostarczenie osuszaczy i pomp do naprawy szkód powodziowych w budynkach.

Luksemburg

W następstwie powodzi mieszkańcy "Centrum l'Oseraie" prowadzonym przez Caritas Luksemburg w miejscowości Kopstal musieli zostać w trybie pilnym ewakuowani. Centrum to jest domem dla około 15 osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Większość z nich była bezdomna i została tam umieszczona w celu realizacji projektu reintegracji społecznej. Niestety ośrodek został całkowicie zalany. Mieszkańcy zostali ewakuowani do schronu pogotowia.

"Caritas Luksemburg podziękował wszystkim tym (w tym Ministerstwu Rodziny), dzięki którym udało się znaleźć szybkie rozwiązanie na przeniesienie tych osób, dla których ta katastrofa jest dodatkowym utrudnieniem w ich i tak już bardzo skomplikowanym życiu" - napisano w komunikacie. Caritas Luksemburg uruchomiła krajowy fundusz kryzysowy w celu wsparcia renowacji ośrodka i powrotu doń jego podopiecznych.

Reklama

Kolejną służbą dotkniętą powodzią jest Caritas Buttek w Diekirch. Caritas Luksemburg informuje, że ten socjalny sklep spożywczy musiał zostać zamknięty na wniosek gminy na skutek wylewu rzeki Alzette. Aby jednak nadal zapewniać pomoc potrzebującym rodzinom, których podstawowe produkty są uzależnione od sklepu w Diekirch, Caritas postanowiła uwolnić fundusze i otworzyć charytatywną linię telefoniczną. Beneficjenci sklepu socjalnego będą mogli poprosić o bony, aby zrobić zakupy w supermarketach w całym regionie i tym samym zaspokoić najpilniejsze potrzeby.

W chwili obecnej Caritas Luksemburg nie została poinformowana o żadnych konkretnych potrzeb materialnych (ubrania, meble itp.). Osoby, które chcą wesprzeć Caritas, mogą to zrobić, przekazując darowiznę na specjalnie utworzone konto. Szczegółowe informacje na stronie https://www.caritas.lu

Belgia

O pomoc apeluje również Caritas we Flandrii. We wschodniej części Belgii krajobraz po niedawnych powodziach jest przerażający. Zawalone ściany domów, przewrócone samochody, sterty gruzu i śmieci wylanych przez żywioł rzeki. Najbardziej ucierpiało niewielkie miasteczko Pepinster. Tam jest najwięcej ofiar ś śmiertelnych i poszkodowanych.

Caritas informuje, że prawdziwa pomoc zaczyna się właśnie teraz, gdy woda opadła. Spustoszenia widać m.in. w Liège, Limburgii i Brabancji Flamandzkiej. "Powódź grozi pozostawieniem bez wsparcia zwłaszcza najsłabszych w naszym społeczeństwie. To ci, którzy często również nie są ubezpieczeni" - czytamy w komunikacie flandryjskiej Caritas, która dodaje, że powódź zostanie uznana za katastrofę, co pozwoli rządowi pokryć szkody, ale osoby bez ubezpieczenia również będą musiały włożyć więcej wysiłku, aby przesłać dokumentację szkód i otrzymać wsparcie.

Caritas we Flandrii w ramach swojej działalności operacyjnej Caritas Hulpbetoon oferuje pomoc finansową osobom i rodzinom, które znajdują się w wyjątkowej potrzebie, aby mogły na nowo podjąć życie. Wystosowano komunikat "Pomoc w razie zalania" wraz z numerem konta, na które dobroczyńcy mogą wpłacać pieniądze celem wsparcia poszkodowanych. Szczegółowe informacje na stronach https://caritasvlaanderen.be

2021-07-20 11:29

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powódź w Europie – co wiemy i jakie wyciągniemy wnioski?

[ TEMATY ]

Europa

powódź

powódź w Polsce (2024)

Karol Porwich/Niedziela

Ostatnie lata dobitnie pokazują Nam jak wielkim mitem była mowa o końcu historii i jak krótkowzroczne były postulaty abdykacji państw narodowych z kolejnych obszarów życia. Po dwóch latach wojny, poprzedzonych światową pandemią, Europa Środkowa-Wschodnia musi mierzyć się z żywiołem. Na finalne wnioski przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz możemy dostrzec, gdzie popełniono błędy i co należy zrobić, aby skutki podobnych kataklizmów ominęły nasz region w przyszłości.

Pierwsze relacje historyczne wspominają już o powodzi z końca XI wieku. Historia świata obfituje w katastrofalne powodzie, które występowały we wszystkich krajach i kontynentach, niezależnie od epoki i klimatu. Dlatego też rażącą naiwnością jest postulat „renaturyzacji rzek”, który przedstawiają środowiska ekologiczne. Mówią oni, że naturalne rzeki rzekomo nie wylewają, a za wszystkie problemy odpowiada człowiek.
CZYTAJ DALEJ

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Emerytowany biskup pomocniczy Częstochowy Antoni Długosz poprowaidził w piątek (11 lipca br.) modlitwę Apelu Jasnogórskiego.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz. Podkreślił jednocześnie, że przyjmowanie nielegalnych migrantów nie leży w interesie Polski i nie mieści w porządku miłosierdzia. Duchowny mówił o modlitwie za obrońców polskich granic.
CZYTAJ DALEJ

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Pelplin

Akademia Liderów 2025

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Jak pokazują najnowsze badania, aż 65% przedstawicieli pokolenia Z w Polsce doświadcza samotności, z czego 32% – często (MindGenic AI #Nigdywięcejsamotności, 2023). Mimo wielogodzinnej obecności w świecie wirtualnym, mediach społecznościowych i komunikatorach, młodym ludziom brakuje realnych, bliskich więzi. Akademia Liderów to miejsce, w którym te relacje są budowane od podstaw – podczas wspólnej pracy nad autorskimi projektami społecznymi, rozmów, warsztatów i spotkań z inspirującymi ekspertami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję