Reklama

Matka Boża Ludźmierska u Podhalańczyków w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 29/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W latach 1869-77 wzniesiono w Ludźmierzu murowaną świątynie w stylu pseudogotyckim, gdzie w głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący figura Matki Bożej, zwanej Królową Podhala. Rzeźba o dużej wartości artystycznej wyko-nana w drewnie lipowym przez nieznanego artystę została pozłocona i przedstawia Maryję trzymającą Dzieciątko Jezus na lewej ręce, zaś w prawej dłoni berło. Ludźmierz dzięki tej figurze przeszedł do literatury pięknej, a pisarze z Podhala - Kazimierz Tetmajer i Władysław Orkan w swoich utworach świadczą o powszechności kultu Matki Bożej Ludźmierskiej.

W uroczystość Wniebowzięcia w 1938 r. na ołtarzu Matki Bożej w Ludźmierzu wojsko polskie złożyło odznaki pułkowe dywizji podhalańskiej. Piechota strzelców podhalańskich i szkoła podchorążych nawiedziła sanktuarium i brała udział w nabożeństwach maryjnych. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów z kraju składało hołd Królowej Podhala. W okresie ostatniej wojny światowej ruch pielgrzymkowy osłabł, partyzanci AK z rejonu Podhala i Gorców podejmowali walkę o wolną Ojczyznę, powierzając się opiece Matki Bożej Ludźmierskiej. 15 sierpnia 1963 r. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, w otoczeniu 22 biskupów dokonał uroczystej koronacji Figury koronami papieskimi.

Podczas 11. pielgrzymki do Polski w 1983 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, poświęcił korony, z których w marcu tegoż roku okradziono Patronkę Podhala - Matkę Bożą Ludźmierską. Rekoronacja odbyła się pod prze-wodnictwem kardynała Franciszka Macharskiego 15 sierpnia 1983 r. Wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej często widnieje na sztandarach Związku Podhalan, w nagłówkach firmowych pism oraz na legitymacjach. Podhalanie, emigranci wspierają też czynnie rozbudowę ośrodka pielgrzymkowego w Ludźmierzu.

15 sierpnia 2000 r. spadkobiercy tradycji Dywizji Strzelców Podhalańskich - 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława L. Boruty-Spiechowicza stacjonująca na Pod-karpaciu, dowodzona przez płk. Henryka Dziewiątkę odnowiła przyrzeczenia i złożyła przed figurą Matki Bożej Ludźmierskiej ryngrafy jednostek brygadowych.

2 marca 2002 r. kustosz sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej - ks. prał. Tadeusz Juhas wraz ze Związkiem Gmin Podhala ofiarował do kościoła gar-nizonowego w Rzeszowie replikę figury Matki Bożej Ludźmierskiej, która została poświęcona przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki nawiązanym kontaktom z Kustoszem sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, Związkiem Gmin Podhala i wielu życzliwym ludziom została zakończona przebudowa specjalnej kaplicy w kościele i przygotowana na uroczystość przekazania Figury. Uroczystościom przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego gen. dywizji Sławoj Leszek Głódź. W uroczystości uczestniczyli. m.in. gen. Henryk Czekaj, dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, województwa, miasta Rzeszowa, Związku Gmin Podhalańskich oraz starosta nowosądecki i tatrzański, rzesze wiernych z parafii garnizonowej i innych. Szczególne zasługi w sprowadzeniu Patronki Podhala do Rzeszowa mają: płk Henryk Dziewiątka - obecnie dowódca dywizji, ks. prał. Tadeusz Juhas - kustosz sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, wójt Białego Dunajca Jan Gąsienica-Walczak, ks. ppor. Leon Szot proboszcz garnizonu Rzeszów, dowództwo 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Ta wielka uroczystość religijna winna przyczynić się do wzrastania kultu Matki Bożej Ludźmierskiej w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w Kazuniu [część II]

2026-01-19 16:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

commons.wikimedia.org

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o kazuńskiej wersji śmierci ks. Popiełuszki, rozmawia Milena Kindziuk (część II).

- W najnowszej książce pt. „Bolesne tajemnice księdza Popiełuszki. Śladami prawdy” rozwija Pan Prokurator tezę, że ks. Popiełuszko nie został zamordowany 19 października i że po uprowadzeniu w okolicach Górska został przewieziony do bunkrów w Kazuniu Polskim. Czy są na dowody?
CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z parą książęcą z Luksemburga. Księżna Stéphanie ubrana na biało

2026-01-23 18:29

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Para książęca z Luksemburga

Księżna Stéphanie

Vatican Media

Leon XIV z parą książęcą Luksemburga

Leon XIV z parą książęcą Luksemburga

W piątek, 23 stycznia Ojciec Święty Leon XIV przyjął na audiencji wielkiego księcia Wilhelma oraz wielką księżną Stéphanie z Luksemburga.

To co uderzało to strój księżny, która była ubrana na biało, gdyż na oficjalnych spotkaniach z Papieżem kobiety obowiązuje czarny strój. Dlaczego więc księżna Stéphanie mogła być na spotkaniu z Papieżem w białej sukni z białym welonem? Wynika to z tzw. „przywileju bieli” (privilegio del bianco). Tym przywilejem cieszą się katolickie władczynie zasiadające na tronie (obecnie nie ma żadnej), żony królów katolickich (Letycja z Hiszpanii i Matylda z Belgii), emerytowane królowe (Zofii z Hiszpanii i Paola z Belgii), żona księcia Monako (Jej Najjaśniejsza Wysokość Charlène) i właśnie wielka księżna Luksemburga, Jej Wysokość Stéphanie.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz ojca od cudów

2026-01-24 21:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

o. Melchior Królik

o. Melchior Królik

Ojciec Melchior Królik od 66 lat służy Maryi jako kapłan w Zakonie Paulinów. 24 stycznia obchodził swoją rocznicę święceń prezbiteratu, które otrzymał z rąk bp. Karola Wojtyły. Był m.in. definitorem i sekretarzem generalnym zakonu. Przez lata prowadził kronikę jasnogórskiego klasztoru i paulińskiego zakonu. Jest odpowiedzialny za stan zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej, zbiera także materiały dokumentacyjne dotyczące cudów i łask otrzymywanych za wstawiennictwem Maryi. Od prawie 60 lat jest związany z Warszawską Pielgrzymką Pieszą.

– Zawsze Matka Boża była przy mnie, przez całe moje życie. Jako kilkuletni chłopiec zostałem ocalony od hitlerowskich kul i często mówię, że cud życia zawdzięczam Maryi. Gdy obchodziłem 50. rocznicę święceń kapłańskich, napisałem na obrazku:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję