W najnowszym numerze miesięcznika Jasna Góra została wydrukowana homilia wygłoszona przez Ojca Świętego podczas Jubileuszu Rolników 12 listopada 2000 r. We wrześniu, miesiącu dziękczynienia za plony, warto raz jeszcze zastanowić się nad aktualnością słów Papieża o darze Opatrzności, jakim są owoce ziemi, i o tym, że człowiek nie może zapominać o zasadzie, że ziemia została mu powierzona przez Stwórcę, aby ją uprawiał i strzegł. Jeżeli człowiek stanie się tyranem, a nie stróżem natury, prędzej czy później natura zbuntuje się przeciwko niemu.
Jednym z wątków rozważania apelowego o. Kazimierza Manieckiego, wydrukowanego w miesięczniku, są przyczyny poczucia braku sensu życia, tak często sygnalizowane przez starszych i młodszych.
Zamieszczone w numerze piękne reprodukcje dzieł malarskich zwracają uwagę na interesujący tekst o. Emilio Cárdenasa SM pt. Ikonografia maryjna w częstochowskim Roku Biblii. Autor analizuje przesłania, którymi kierowali się malarze przedstawiający w swojej twórczości Najświętszą Maryję Pannę z Biblią.
W wywiadzie pt. Nawiedzenie to czas zasiewu bp Edward Białogłowski relacjonuje przebieg peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji rzeszowskiej.
W artykule zatytułowanym Święto Imienia Maryi redakcja przypomina m.in. fakt, że papież Innocenty XI święto Imienia Maryi, znane wcześniej w różnych kościołach lokalnych, ustanowił świętem całego Kościoła na pamiątkę zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad Turkami.
W kolejnym odcinku cyklu pt. Spacerem po Jasnej Górze... o. Stanisław Rudziński przedstawia historię Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Natomiast o. Robert Łukaszuk w rozmowie z Wojciechem Kilarem, który przybył na Jasną Górę, aby świętować swoje 70. urodziny, przedstawia religijne inspiracje twórczości tego światowej sławy kompozytora. Zamieszczono również wspomnienie o zmarłej w tym roku s. Romualdzie Bojanek, zmartwychwstance, przez wiele lat posługującej w Hospicjum dla Księży na Jasnej Górze.
Odeszła Anna Szałaśna, była więźniarka niemieckich obozów Auschwitz II-Birkenau i Ravensbruck, a po wojnie muzykolog i pracownik Instytutu Sztuki PAN, gdzie zajmowała się badaniem folkloru muzycznego; miała 99 lat – podał oświęcimski Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.
„Na zawsze pozostaną z nami jej słowa, które powtarzała na spotkaniach z młodzieżą; słowa jej ojca: +Ważne jest, jakim jesteś człowiekiem, a nie jakiej narodowości+, do których dodawała: +Moje doświadczenia tego nie zmieniły+. Dziękujemy, Pani Anno za siłę, mądrość i świadectwo a przede wszystkim pogodę ducha i wiarę w dobro drugiego człowieka. Było to wyjątkowe zważywszy na Pani wojenne losy” – poinformował MDSM w mediach społecznościowych.
„Chcemy odnowić naszą wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii - to fundament życia chrześcijańskiego” - podkreślają organizatorzy XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej, która 20-21 lutego 2026 r. przybędzie do Tronu Królowej Polski na Jasną Górę. Jak wyjaśniają, pielgrzymi pragną w ten sposób przeżyć 70. rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Cytowane słowa wrócą w centralnych punktach modlitwy, zwłaszcza podczas celebracji przed Cudownym Obrazem.
Doroczna pielgrzymka Tradiclaromontana gromadzi wiernych z całej Polski, których duchowość związana jest z liturgią sprawowaną w tradycyjnej formie rytu rzymskiego. W jubileuszowym roku pielgrzymi szczególnie będą prosili Maryję, aby wierność Bogu, Ewangelii i Kościołowi umacniała ich codzienne wybory. W modlitwie będą także przyzywać wstawiennictwa autora Jasnogórskich Ślubów, bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, uznawanego za patrona wiernych tradycji łacińskiej w Polsce.
Mijają 4 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Od pierwszych dni w pomoc ofiarom tego konfliktu, uchodźcom oraz wszystkim potrzebującym na Ukrainie, zaangażował się Kościół w Polsce. Początkowo była to pomoc humanitarna i interwencyjna. Z czasem pojawiły się wieloletnie programy wsparcia społecznego, ekonomicznego i psychologicznego. Trudno jest oszacować wartość tych działań, podejmowanych nie tylko przez duże instytucje charytatywne ale również przez tysiące drobnych podmiotów, fundacji, parafii, grup przyjaciół czy prywatnych darczyńców i wolontariuszy. To setki milionów złotych, dziesiątki tysięcy usług i tysiące rodzin objętych wsparciem. O niektórych formach tej pomocy mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP.
Pomoc z Polski do Ukrainy płynie ze strony Caritas Polska jak i Caritas diecezjalnych. Całość tej pomocy koordynuje Caritas Polska. Na Ukrainie Caritas Polska współpracuje zarówno z Caritas Ukraina działającą w strukturach Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego jak i Caritas Spes, będącą organizacją Kościoła Rzymskokatolickiego. Większość działań, szczególnie w ostatnim czasie zimowym podejmowana jest we współpracy z Caritas Spes.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.