Reklama

Głos z Torunia

Schronienie w Eucharystii

Określenie „Dom Boży” przypomina nam budynek kościoła, w którym uczestniczymy w obrzędach liturgicznych, głównie w Ofierze Eucharystycznej. Czy jednak uświadamiamy sobie, że Domem Bożym dla naszego serca jest sama Eucharystia w każdym z nas?

2021-06-30 10:02

Fot. Ewa Melerska

Bóg we mnie

Kiedy myślimy o Bożej miłości względem nas, czujemy się zażenowani jej głębią, choć tylko w małej części jesteśmy w stanie ją pojąć. Ks. Alfons Skowronek snuje refleksje na ten temat: „Czyżby Bóg wychodził nam naprzeciw aż tak bardzo? Czy pomimo moich słabości może we mnie roziskrzyć nowe życie? Na te i na inne pytania istnieje tylko jedna odpowiedź: Bóg jest miłością (1J4,8) i ta miłość dokonuje takich rzeczy!” W sposób najdoskonalszy Bóg zamieszkał wśród ludzi poprzez wcielenie Swego Syna. Jest pośród nas obecny w swoim Kościele, głównie w Eucharystii. Katechizm wymienia także inne sposoby Bożej obecności na ziemi: w sakramentach św., w Biblii oraz w Ludzie Bożym.

Reklama

Słusznie więc bł. Maria Pasterka zaprasza wszystkich: Niech się udają o pomoc do Dobrego Pasterza, który jest pośród nas w Najświętszym Sakramencie, jest jako nasz Ojciec, jako Ognisko światła i miłości nadprzyrodzonej, około którego obraca się cały Dom Boży.

Bóg w dziejach świata

Bóg stworzył świat oraz byty widzialne i niewidzialne. Uczynił to przez Słowo, które stało się Ciałem Chrystusa. Boski Znawca wszystkich pokoleń i wieków szkicuje w Ewangelii wizję ponurej przyszłości świata i ludzi. Zapowiada prowokacje zwodzicieli, wojny i przewroty, kataklizmy w przyrodzie, głód i zarazy, wielkie znaki na niebie, prześladowania i zabójstwa. Jezus naucza, że wszystko to musi się stać, zanim nastąpi koniec i odnowienie świata. Oznacza to, że taka jest droga dojrzewania świata i rodziny ludzkiej w oczach Chrystusa. Zapewnia jednak, że to Bóg sprawuje pełną kontrolę nad tymi wydarzeniami. Umocnieniem dla wierzących są słowa: „Nie trwóżcie się” (Łk 21,9), „Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość” (Łk 21,15), „włos z głowy wam nie zginie” (Łk 21,18). Bóg więc nie jest biernym świadkiem historii świata, lecz czujnym jej obserwatorem. Co więcej, Chrystus określa te zjawiska jako okazję do składania świadectwa wiary: „Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie” (Łk 21,19). Pan Jezus zachęca nas do wytrwałości w wierze pośród ogólnego zamieszania i niepokoju i liczy na to, że zdamy egzamin z dojrzałości swej wiary. W chwilach krytycznych naszym zadaniem jest bezgraniczne zaufanie Bogu: „Jezu, ufamy Tobie!”.

Reklama

Moja odpowiedzialność za Dom Boga

Jedną z cech świadczących o naszej dojrzałości duchowej i człowieczeństwie jest odpowiedzialność. Dzisiejsze czasy ujawniają nam wysoki poziom agresji wobec wartości chrześcijańskich, osób duchownych i wszelkich znaków wiary, szczególnie katolickiej. Czy stać nas, katolików, na otwarty sprzeciw wobec wielorakich aktów wandalizmu; niszczenia świątyń, ośmieszania prawd wiary, wizerunków Matki Najświętszej i prześladowania chrześcijan? Słusznie stwierdził kardynał Stefan Wyszyński w swoich „Zapiskach więziennych”: „Coraz więcej lękam się wolności niż więzienia”.

A Matka Maria Karłowska dodaje, że „jedynie poświęcając się w Duchu Mistrza naszego Dobrego Pasterza serca nasze dojdą do coraz większej miłości i doskonałości, do coraz gorętszych pragnień ofiary heroicznej, aż do pragnienia męczeństwa dla miłości Boga i bliźniego”.

Eucharystia – Centrum świata

O. Raniero Cantalamessa w jednym ze swoich artykułów posłużył się metaforą koła: „Eucharystia jawi się nam jako centrum i słońce, nie tylko Kościoła, ale i reszty ludzkości i całego, także nieożywionego świata. Różnica jest tylko taka, że Kościół, mając za swoje centrum Jezusa Chrystusa, wie o tym; świat natomiast nie wie, że jego centrum jest Jezus Chrystus”.

Jakie więc schronienie w naszych niebezpiecznych czasach ograniczeń wolności fizycznych i duchowych wskazuje każdemu z nas bł. Maria? „Jak roślina – człowiek i każde stworzenie szukają słońca, ażeby się w jego promieniach ogrzać, uzdrowić umocnić, nic nie robiąc, tylko trwając w miejscu – tak i dusza skupiona, w obecności Bożej nic czynić nie potrzebuje, jak tylko trwać w tej obecności, ażeby z niej korzystać”. Niech częste przyjmowanie Komunii świętej stanie się naszą ucieczką i ratunkiem w niełatwej przyszłości, jaką gotuje nam współczesny zlaicyzowany świat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus pyta: "Czy miłujesz Mnie więcej?

2021-07-29 13:20

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Aleksander Radecki

Ks. Aleksander Radecki

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Za kilka dni rozpoczniemy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję