Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy mianowani na nowe stanowiska w urzędach watykańskich

Jan Paweł II mianował 14 marca br. ks. prał. Ryszarda Selejdaka - pracownika Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego - naczelnikiem wydziału w tej dykasterii, a o. Zbigniewa Sucheckiego OFM Conv. i o. Adama Owczarskiego OSSR - konsultorami Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Nominacje na konsultorów w tym urzędzie watykańskim otrzymało jeszcze dziewięciu innych kapłanów, m.in. dwóch z Ukrainy.
Prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, w której pracuje ks. Selejdak, jest polski kardynał Zenon Grocholewski.

Jan Paweł II do Polaków

"Mówimy teraz w tych katechezach środowych o Psalmach. Ja bym pragnął tutaj podsunąć inną myśl wielkopostną, znamienną dla naszej, polskiej pobożności: Gorzkie żale. To właśnie w czasie Wielkiego Postu w każdą niedzielę i w inne dni śpiewamy Gorzkie żale, które są wzorowane na pierwowzorze Psalmów Starego Testamentu. Życzę wszystkim dobrego przygotowania do świąt Wielkanocnych. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 13 marca 2002 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

10 marca br. w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do słów Ewangelii z tego dnia, mówiącej, jak Chrystus uzdrawia niewidomego. Po modlitwie Jan Paweł II pozdrowił pielgrzymów z Polski, przebywających w Rzymie z okazji 10. rocznicy ustanowienia nowych struktur Kościoła katolickiego w kraju. Oto pełny tekst papieskiego przemówienia:
"´Laetare, Jerusalem...´. Tymi słowami proroka Izajasza Kościół zaprasza nas do radości dzisiaj, w połowie pokutnej drogi Wielkiego Postu. Radość i światło to tematy dominujące w dzisiejszej liturgii. Ewangelia opowiada o przypadku ´człowieka niewidomego od urodzenia´ (J 9, 1). Widząc go, Jezus uczynił błoto ze śliny, nałożył je na oczy niewidomego i rzekł do niego: ´Idź, obmyj się w sadzawce Siloam - co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc´ (por. J 9, 6-7). Niewidomy od urodzenia wyobraża człowieka naznaczonego grzechem, który pragnie poznać prawdę o sobie samym i o swym przeznaczeniu, nie pozwala mu na to jednak wrodzone zło. Tylko Jezus może go uzdrowić: On jest ´światłością świata´ (J 9, 5). Zawierzając się Jemu, każda istota ludzka duchowo niewidoma od urodzenia ma możliwość ponownie ´przyjść na świat´, to znaczy narodzić się do życia nadprzyrodzonego.
Obok uzdrowienia niewidomego Ewangelia podkreśla niedowierzanie faryzeuszy, którzy nie chcą uznać cudu, ponieważ Jezus dokonał go w sobotę, naruszając według nich prawo mojżeszowe. Ukazuje się tym samym wymowny paradoks, który sam Chrystus wyraża w następujących słowach: ´Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą, stali się niewidomymi´ ( J 9, 39). Dla tego, kto spotyka Jezusa, nie ma półśrodków: albo przyznaje, że potrzebuje Jego i Jego światła, albo decyduje się bez Niego obejść. W tym drugim przypadku duma uniemożliwia otwarcie się na prawdziwe nawrócenie zarówno temu, kto uważa się za sprawiedliwego w obliczu Boga, jak i temu, kto uważa się za ateistę.
Niechaj nikt, drodzy Bracia i Siostry, nie zamyka swej duszy przed Chrystusem! Każdemu, kto Go przyjmuje, ofiarowuje On światło wiary, światło zdolne przemienić serca, a w konsekwencji także mentalność, sytuacje społeczne, polityczne, ekonomiczne zdominowane przez grzech. ´...Wierzę, Panie!´ (J 9, 38). Wraz z niewidomym od urodzenia każdy z nas niech będzie gotów wyznać z pokorą swoje przylgnięcie do Niego. Niechaj nam to wyjedna Panna Najświętsza, całkowicie przepojona blaskiem Bożej łaski".

Reklama

Wielki Tydzień z Papieżem

Urząd celebracji liturgicznych Papieża ogłosił kalendarz zajęć Jana Pawła II w Wielkim Tygodniu. W Niedzielę Palmową - 24 marca Ojciec Święty przewodniczyć będzie o godz. 10.00 Mszy św. na Placu św. Piotra i uroczystościom XVII Światowego Dnia Młodzieży.
28 marca - w Wielki Czwartek o godz. 9.30 w Bazylice Watykańskiej Papież przewodniczyć będzie Mszy Krzyżma Świętego, a Mszą Wieczerzy Pańskiej w Bazylice św. Jana na Lateranie o godz. 17.30 rozpocznie tzw. Triduum Sacrum (Triduum Paschalne). Zgodnie z tradycją, na początku Mszy św. Papież umyje nogi dwunastu kapłanom. Ofiary wiernych złożone tego dnia zostaną przeznaczone na pomoc najbiedniejszym mieszkańcom Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
W Wielki Piątek - 29 marca Papież przewodniczyć będzie w Bazylice św. Piotra liturgii Męki Pańskiej, którą zakończy adoracja Krzyża i Komunia św. Wieczorem, o godz. 21.15, rozpocznie się w rzymskim Koloseum Droga Krzyżowa z udziałem Jana Pawła II.
W Wielką Sobotę Papież przewodniczyć będzie czuwaniu paschalnemu, które rozpocznie się o godz. 20.00.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 10.30 odprawi Mszę św. na Placu przed Bazyliką, po czym wygłosi Orędzie Wielkanocne i udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - miastu i światu.

Reklama

W obronie pokoju

W miesiąc po Dniu Modlitwy o Pokój Jan Paweł II skierował do szefów wszystkich państw i rządów specjalny list, do którego dołączony jest "Dekalog z Asyżu na rzecz pokoju". Jest to dokument przyjęty przez uczestników spotkania modlitewnego, przedstawicieli różnych religii świata, które odbyło się w mieście św. Franciszka 24 stycznia br. Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego listu oraz "Dekalog z Asyżu na rzecz pokoju".

LIST OJCA ŚWIĘTEGO DO ICH EKSCELENCJI SZEFÓW PAŃSTW I RZĄDÓW

Miesiąc temu odbył się w Asyżu Dzień Modlitwy o Pokój na świecie. Moja myśl dzisiaj spontanicznie kieruje się ku odpowiedzialnym za życie społeczne i polityczne krajów, które tam były reprezentowane przez liczne grono zwierzchników religijnych.
Natchnione przemówienia tych mężczyzn i kobiet, reprezentujących różne wyznania religijne, oraz szczere pragnienie działania na rzecz zgody, wspólnego dążenia do prawdziwego postępu i pokoju w całej rodzinie ludzkiej znalazły doniosły i konkretny wyraz w "Dekalogu" ogłoszonym na zakończenie tego wyjątkowego dnia.
Mam zaszczyt przesłać tekst tego wspólnego zobowiązania Waszej Ekscelencji w przekonaniu, że tych dziesięć propozycji będzie mogło inspirować działalność polityczną i społeczną Jego rządu.
Mogłem stwierdzić, że uczestników spotkania w Asyżu ożywiało wspólne przekonanie: "Ludzkość musi wybrać między miłością a nienawiścią" . I wszyscy, czując się członkami tej samej rodziny ludzkiej, umieli wyrazić to dążenie przez "Dekalog", będąc przekonani, że nienawiść rujnuje, natomiast miłość buduje.
Życzę, aby duch i zaangażowanie z Asyżu prowadziły wszystkich ludzi dobrej woli do szukania prawdy, sprawiedliwości, wolności, miłości, aby każda osoba ludzka mogła cieszyć się niezbywalnymi prawami, a każdy naród pokojem. Ze swej strony Kościół katolicki, który pokłada ufność w "Bogu miłości i pokoju" (2 List do Koryntian 13, 11), będzie kontynuował starania o to, ażeby lojalny dialog, wzajemne przebaczenie i zgoda naznaczyły drogę ludzkości w trzecim tysiącleciu.
Wdzięczny Waszej Ekscelencji za okazane zainteresowanie moim przesłaniem, korzystam z okazji danej mi, aby Go zapewnić o moim wielkim szacunku.

Jan Paweł II - papież

Watykan, 24 lutego 2002 r.

DEKALOG Z ASYŻU NA RZECZ POKOJU

1. Zobowiązujemy się głosić nasze stanowcze przekonanie, że przemoc i terroryzm sprzeciwiają się prawdziwemu duchowi religijnemu i - potępiając wszelkie stosowanie przemocy oraz wojny w imię Boga lub religii - zobowiązujemy się uczynić wszystko, co możliwe, ażeby wykorzenić przyczyny terroryzmu.
2. Zobowiązujemy się wychowywać ludzi we wzajemnym szacunku, aby mogło dojść do pokojowego i solidarnego współistnienia między członkami różnych narodowości, kultur i religii.
3. Zobowiązujemy się do popierania kultury dialogu, aby rozwijało się zrozumienie i wzajemne zaufanie między jednostkami i między narodami, gdyż one stanowią warunki prawdziwego pokoju.
4. Zobowiązujemy się bronić praw każdej osoby ludzkiej do godnego życia, zgodnie z jej tożsamością kulturową, i do założenia w sposób wolny własnej rodziny.
5. Zobowiązujemy się do szczerego i cierpliwego dialogu, nie zważając na to, co nas dzieli jako mur nie do pokonania, lecz przeciwnie, uznając, że spotkanie z odmiennością innych ludzi może stać się okazją do większego wzajemnego zrozumienia.
6. Zobowiązujemy się do wzajemnego przebaczenia błędów i uprzedzeń przeszłości i teraźniejszości oraz do wzajemnego wspierania się we wspólnym wysiłku celem przezwyciężenia egoizmu, nadużyć, nienawiści i przemocy i uczenia się z przeszłości, że pokój bez sprawiedliwości nie jest prawdziwym pokojem.
7. Zobowiązujemy się stać po stronie tych, którzy cierpią nędzę i odrzucenie, stając się głosem tych, którzy głosu nie mają, działając konkretnie celem przezwyciężenia tego rodzaju sytuacji, w przekonaniu, że nikt nie może być szczęśliwy sam.
8. Zobowiązujemy się utożsamiać z krzykiem tych, którzy nie załamują się wobec przemocy i zła, i pragniemy ze wszystkich naszych sił nieść ludzkości naszych czasów rzeczywistą nadzieję sprawiedliwości i pokoju.
9. Zobowiązujemy się do popierania każdej inicjatywy służącej przyjaźni między narodami, w przekonaniu, że jeżeli brakuje solidnego zrozumienia między narodami, to postęp naukowo-techniczny wystawia świat na rosnące zagrożenie zniszczenia i śmierci.
10. Zobowiązujemy się prosić odpowiedzialnych za narody, aby czynili wszelkie możliwe wysiłki na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej, by był budowany i umacniany świat solidarności i pokoju, oparty na sprawiedliwości.

24 stycznia 2002 r. Tłum. Jan Jarco (KAI)

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem, który Jestem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Niedziela, 28 kwietnia. Piąta niedziela wielkanocna

CZYTAJ DALEJ

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

[ TEMATY ]

Fatima

oliwa

gaj oliwny

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję