Reklama

Głos z Torunia

Promocja książki "Prymas i Papież"

"Wiele śladów Prymasa w naszym województwie czeka jeszcze na odkrycie, a dziedzictwo papieskie trwa i wymaga pogłębienia" - mówił dk. prof. Waldemar Rozynkowski. W gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 28 maja - w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia - odbyła się promocja książki ilustrującej związki kard. Stefana Wyszyńskiego z papieżem Janem Pawłem II zarówno na płaszczyźnie regionalnej, jak i ogólnopolskiej.

2021-05-28 13:13

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

św. Jan Paweł II

publikacja naukowa

Renata Czerwińska

Zobacz zdjęcia: Promocja książki


Reklama

Przedstawili ją autorzy książki - dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski - oraz zaproszeni goście. Jak zauważył obecny na spotkaniu bp Józef Szamocki, cechą charakterystyczną tych dwóch kapłanów, a jednocześnie mężów stanu, było działanie w jedności. "Potrafili w zgodzie szukać drogi w bardzo trudnych okolicznościach, a jednocześnie ją wyznaczać" - potwierdził marszałek Piotr Całbecki.

Publikacja "Prymas i Papież. Studia poświęcone prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu i papieżowi Janowi Pawłowi II" wyznacza 3 płaszczyzny badawcze: związki obydwu postaci z regionem, perspektywę ogólnopolską, którą przedstawili prof. Paweł Skibiński, ks. prof. Robert Skrzypczak, prof. Krzysztof Stachewicz i ks. prof. Janusz Szulist, a także, jak zaznaczył prof. Białkowski, bogaty materiał ilustracyjny. Zdjęcia zostały udostępnione zarówno przez Instytut Prymasowski, jak i przez osoby prywatne, stąd niezwykle cenne fotografie nie tylko z obchodów milenijnych w regionie czy wizytacji kościołów, ale i ślubu udzielanego krewnym przez kard. Wojtyłę oraz wspólnego wakacyjnego odpoczynku. Pozycja zawiera też projekt tablicy pamiątkowej, przedstawiającej prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, która ma zostać odsłonięta na ścianie domu prowincjalnego sióstr elżbietanek w Toruniu z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: skradziono relikwie św. Brata Alberta

2021-06-11 08:25

[ TEMATY ]

Kraków

św. Brat Albert

kradzież

Graziako

Jak dowiadujemy się z Facebooka parafii i sanktuarium św. Józefa w Krakowie, skradzione zostały relikwie św. Brata Alberta.

INFORMACJA PARAFII:

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Warsztaty o owocowaniu

2021-06-12 10:47

Katarzyna Krawcewicz

W parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze 12 czerwca odbyły się warsztaty „Owocowanie”.

- Warsztaty skierowane są do osób, które chcą nabyć nowych umiejętności jeśli chodzi o modlitwę medytacyjną – wyjaśnia ks. Paweł Łobaczewski. – W ich trakcie zaplanowane jest m.in. nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję