Reklama

Polska

Abp Gądecki: główną misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary

Pierwszą i podstawową misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu. Wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi – podkreślił w piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W bazylice w Licheniu odbyła się msza św. inaugurująca XI Konwencję Stanowa Rycerzy Kolumba, która odbywa się pod hasłem "Kościół jest siłą tego narodu".

Po liturgii przewodniczący KEP podkreślił, że pierwszą i podstawową płaszczyzną, na której Rycerze Kolumba powinni podjąć pracę, jest dziedzina wiary.

Reklama

"Dzisiaj widzimy bardzo znikomą część ludzi, którzy zjawiają się w kościele i przyjmują sakramenty. Wszyscy tłumaczą się strachem przed zarażeniem się w świątyni. Nie boją się chodzić po supermarketach (...), poruszać w wielkich zgromadzeniach, ale boją się wejść do kościoła" – zwrócił uwagę abp Gądecki

W jego ocenie mamy w Polsce do czynienia z poważnym kryzysem religijności.

Podkreślił, że o postawie człowieka decyduje nie religijność, ale wiara. "Religijność to jest postawa naturalna każdego człowieka żyjącego na ziemi – przed nami tysiące lat i po nas następne setki tysięcy lat. Religijność, to wyczucie w człowieku, że coś go przekracza i że może – niezależnie od tego, co uważa za boga – mieć z tego dobry interes. Religijność to jest służba Bogu, z tego powodu, że on będzie nam służył" – wyjaśnił abp Gądecki.

Reklama

Zwrócił uwagę, że religijność jest szeroko rozpowszechniona w Kościele. "Widzimy kryzysy religijności wtedy, kiedy człowiek spodziewał się czegoś od Pana Boga i tego nie otrzymał" – powiedział hierarcha. Jako przykład wskazał sytuacje, kiedy ktoś spodziewał się wyzdrowienia z choroby, zdrowia swojej małżonki, a ona umarła. Wówczas taka osoba "obraża się na Boga, na ludzi, na Kościół i odchodzi" – stwierdził abp Gądecki.

Jak dodał – człowiek religijny uważa, że jeżeli on modli się i prosi, jeżeli stawia się na zgromadzenia religijne, to znaczy, że Pan Bóg jest zobowiązany do służby jemu".

Podkreślił, że "wiara jest odwrotnością religijności, jest służbą Bogu, za którą nic nie otrzymujemy i niczego nie oczekujemy. Wiara jest tą postawą, w której człowiek odnajduje swoje naturalne miejsce, tzn. miejsce stworzenia wobec Stwórcy" – zaznaczył przewodniczący KEP.

Wyjaśnił, że stworzenie nie ma żadnych praw wobec Stwórcy". "On kocha nas darmowo" – powiedział abp Gądecki.

W ocenie przewodniczącego KEP – "potrzeba, żeby Kościół przechodził od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu". Kiedy będziemy mieć wiarę, wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi" – zaznaczył.

Abp Gądecki wskazał Rycerzom Kolumba, że głównym ich zadaniem jest wewnętrzne nawrócenie, czyli przejście od religijności do wiary.

"Wszystkie szerokie dziedziny pracy charytatywnej, które zostały nagrodzone, są bardzo piękne, przynoszą honor, ale to jest koniec działalności, którą można od Rycerzy Kolumba oczekiwać. Pierwszą i podstawową jest praca nad przejściem własnym od religijności do wiary i staranie się pomóc innym w tym procesie" – oświadczył abp Gądecki.

Rycerze Kolumba to organizacja zrzeszająca katolickich mężczyzn, założona w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Są także obecni w USA, Kanadzie, na Filipinach. W ostatnim roku przekazali ponad 187 mln dolarów na cele charytatywne i przepracowali ponad 77 mln godzin na rzecz osób potrzebujących w lokalnych społecznościach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2021-05-21 20:42

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Fatima jest orędziem nadziei!

W 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II na pl. Św. Piotra w Rzymie, w niewielkim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy – Zdroju Sokołówce, abp Stanisław Gądecki sprawował Mszę św. dziękczynną za cudowne ocalenie od śmierci papieża Polaka.

Zanim rozpoczęła się uroczysta, polowa Eucharystia w ogrodach przed sanktuarium, którym opiekują się ojcowie sercanie biali, głos zabrał biskup świdnicki: - Przybywamy do tego szczególnego miejsca w diecezji świdnickiej, aby w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP Metropolity Poznańskiego, dziękować Bożej Opatrzności za dar ocalenia Jana Pawła II. Dzisiaj, gdy świat wraca pamięcią do tych dramatycznych wydarzeń trzeba nam na nowo przypomnieć sobie o dziedzictwie, które pozostawił nam papież Polak – mówił w powitaniu bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

    Na placu św. Jana Pawła II u cystersów w Krakowie-Mogile 19 września została odprawiona Msza św. z okazji trwającego tam odpustu związanego ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego.

    Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. Podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę Cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego Pana do ciebie. Odkrywasz, że On czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję