Reklama

Niedziela Wrocławska

Żyć w Duchu Świętym

U franciszkanów na wrocławskich karłowicach odbyła się druga katecheza przygotowująca do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

ks. Łukasz Romańczuk

o. Oskar Maciaczyk OFM

o. Oskar Maciaczyk OFM

Spotkania prowadzone są przez o. Oskara Maciaczyka OFM, duszpasterza akademickiego.

Temat konferencji brzmiał: “Żyć w Duchu Świętym”.

Reklama

Wśród wiernych można zauważyć tendencję kreowania Boga takim jaki on nie jest. O. Oskar porównuje to do wizyty u okulisty - Duch Święty daje nowe oczy i nowe spojrzenie na Boga. Ci, którzy mają problemy ze wzrokiem, bardzo się cieszą, gdy wracając od okulisty mają soczewki czy okulary i mogą dostrzec to, czego nie mogli wcześniej zobaczyć.

Chrześcijaństwo spotyka się z niezrozumieniem. Podobnie było także w czasach pierwszych chrześcijan - Pewien niechrześcijański opis Eucharystii w swojej treści zawiera brak zrozumienia dla spożywania Ciała i Krwi Chrystusa. To prowadziło do wyśmiewania wyznawców Chrystusa. Pytali: “Jak można jeść ciało Chrystusa?” Nie chodziło tylko o liturgię. W tamtych czasach nie rozumiano tej duchowości oraz tego, że miłość jest najważniejsza. Trzeba żyć w Duchu Świętym, aby to zrozumieć - mówił. o. Maciaczyk.

Podkreślony został fakt nawrócenia człowieka. Jest on ważny w kontekście rozumienia słowa oraz jego przyjęcia - Gdyby tu, pośród nas był człowiek, który nie doświadczył nawrócenia, nie spotkał Chrystusa Zmartwychwstałego, wysłucha słowa, zaśpiewa razem ze śpiewającymi, nawet się pomodli z modlącymi, ale może to być dla tego człowieka przedstawienie, teatr i może zadawać sobie pytanie: “Co oni robią?” Dlaczego czczą kawałek chleba?” Człowiek nawrócony otrzymuje łaskę Bożą i zaczyna rozumieć, bo Duch Święty daje mu nowe oczy na Boga i świat - powiedział franciszkanin.

Reklama

Fałszywy obraz Boga może wynikać z niewłaściwego poznania go na samym początku - Duch Święty może prostować nasze relacje z Bogiem. Także nasz obraz Boga, który może być fałszywy, utkany przez różne doświadczenia nie zawsze piękne. Dlatego niektórzy mówiąc i wskazując na Boga utożsamiają Go z groźnym policjantem który czyha, aby mnie ukarać. Należy prosić Ducha Świętego, aby dał właściwe spojrzenie na Boga - tłumaczył zakonnik.

W czasie konferencji ukazane zostało, co oznacza żyć w Duchu Świętym - To nic innego, jak być uczniem nauczyciela ludzkiego wnętrza. Mamy poznawać Boga i budować przyjaźń z Nim. To także nauka swojego wnętrza. Dokonuje się to poprzez modlitwę, a jej źródłem jest Duch Święty - pouczał o. Oskar.

W czasie pandemii bardzo często mówi się o “duchowej łączności”. Szczególnie nabiera ro znaczenie w przypadku Mszy św. online - Wydarzenie religijne może zaistnieć, kiedy jest dialog między mną a Bogiem. Jest on możliwy dzięki Duchowi Świętemu. Często słuchamy różnych mówców czy kaznodziejów internetowych. Kaznodzieja dialoguje z Duchem Świętym i aktualizuje słowo Boże. Z kolei odbiorca też dialoguje z Duchem Świętym i także aktualizuje słowo Boże przyjmując je do swojego życia. Zjednoczenie duchowe dokonuje się za sprawą Ducha Świętego, a nie przez internet, który w tym przypadku mógłby nie istnieć, ponieważ jest tylko dodatkiem - mówił o. Oskar Maciaczyk.

Życie w Duchu Świętym wiąże się także z byciem we wspólnocie, a także pomaga w rozeznawaniu woli Bożej - Często nie rozumiemy tego, co dzieje się w naszym życiu. Na modlitwie prosimy Pana Boga o pomoc. Prosimy, aby nas Duch Święty oświecił, aby zrozumieć swoje życie w kontekście Boga i tego, co On mi daje oraz w kontekście słowa Bożego - zaznaczył franciszkanin.

Posłuszeństwo także jest ważnym elementem, aby żyć w Duchu Świętym. O. Oskar przytoczył postawę Maryi, jako posłusznej woli Bożej. To także prowadzi do poznania swojego powołania. - Gdy mówimy o rozeznaniu to zwracamy uwagę na Ducha Świętego, aby wskazał odpowiednią drogę. Wiele osób daje świadectwo, że na modlitwie otrzymali konkretną odpowiedź.

Kolejnym elementem życia w Duchu Świętym jest świadomość Jego wsparcia w sytuacji, gdy przychodzą pokusy - Duch Święty uzdalnia nas do miłości. Próba, pokusa były obecne w życiu Jezusa. Syn Boży stał się człowiekiem i tak jak człowiek był kuszony. W Jezusie objawia się Bóg, który jest obecny w naszym życiu, jest w chwilach radosnych, smutnych, bolączek, trudnych - mówił duszpasterz akademicki.

Na zakończenie o. Oskar przypomniał prawdę o Bogu, który jest Miłością, a przez to daje przez Ducha Świętego nowe oczy, które pozwalają patrzeć z miłością na drugiego człowieka.

Następne spotkanie:

19 maja (środa), 19:15-20:15 -Trzecie spotkanie przygotowujące do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Konferencja +nabożeństwo): Duch w Kościele

Miejsce: Kościół pw. św. Antoniego we Wrocławiu - Karłowicach [FRANCISZKANIE]

2021-05-06 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 22:05

[ TEMATY ]

prolife

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Drąg do biskupów o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po pandemii

2021-06-12 11:20

kodr.pl

O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z sympozjum, które w tej chwili odbywa się w Rzymie w trybie online, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję