Reklama

Niedziela Małopolska

Czy my też kochamy Eucharystię?

W bazylice Bożego Ciała w Krakowie wspomniano postać św. Stanisława Kazimierczyka, apostoła Eucharystii.

Renata Biała

Z racji tak ważnej uroczystości dla Krakowa 5 maja o godz. 18 w bazylice Bożego Ciała odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Co roku na uroczystości gromadzą się również nadzwyczajni szafarze Komunii świętej.

Głębia w prostocie

Reklama

To ulicami krakowskiego Kazimierza w XV w. chodził św. Stanisław Kazimierczyk. Tam darzył troską ubogich, interesował się życiem parafian kościoła Bożego Ciała, przekazywał zdobyte teologiczne i filozoficzne wykształcenie swoim zakonnikom, a nade wszystko gorliwie miłował Eucharystię. Jako kanonik regularny św. Stanisław prowadził głębokie życie duchowe, najprostsze rzeczy wykonywał z wielkim namaszczeniem miłości, powierzając wszystko Bogu i Maryi. Został kanonizowany przez Benedykta XVI w 2010 r.

– Oto szczególny dar Bożej opatrzności dla Kościoła w Polsce – powiedział bp Jan Zając podczas homilii. I dodał: – Jesteśmy tutaj, aby wraz z całym Kościołem na nowo odkryć dar i tajemnicę Eucharystii. Święty Stanisław był czcicielem Eucharystii, a także opiekunem ubogich i nadzieją chorych. Tak go określają świadkowie jego życia i tak dzisiaj my go przyjmujemy i wprowadzamy go do naszej codzienności, aby był dla nas wzorem i wsparciem.

Duchowny podkreślił wartość Eucharystii jako niezbędnego pokarmu duchowego dla chrześcijan: – Wobec Eucharystii mamy ogromną odpowiedzialność. Podejmijmy na nowo postanowienia, czyńmy to na wzór świętego patrona. Celebrujmy Eucharystię, bierzmy w niej czynny udział z głęboką wiarą, a z pewną ufnością i nadzieją odnajdziemy siły w znoszeniu cierpień i słabości, których nam nie brakuje na co dzień. Szukajmy w Bożym pokarmie siły, by znów wyruszyć w drogę z miłosierdziem do drugiego człowieka! – zaapelował biskup.

Reklama

Jest naszym wsparciem

– Jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej posługuję już 11 lat. Dość mocno wrosłem w świętość Stanisława. Co czwartek modlę się do niego w intencji chorych, a także dla całej wspólnoty szafarzy nadzwyczajnych – dzieli się p. Krzysztof. I dodaje: – Człowiek jest bardzo słaby, potrzebujemy wsparcia takiego patrona.

2021-05-05 22:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: skradziono relikwie św. Brata Alberta

2021-06-11 08:25

[ TEMATY ]

Kraków

św. Brat Albert

kradzież

Graziako

Jak dowiadujemy się z Facebooka parafii i sanktuarium św. Józefa w Krakowie, skradzione zostały relikwie św. Brata Alberta.

INFORMACJA PARAFII:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ewangelia zabiera nas pod krzyż. Nie bójmy się go przyjąć!

2021-06-12 14:28

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Neoprezbiterzy Kościoła Łódzkiego sprawowali mszę świętą prymicyjną w kościele Najświętszej Eucharystii w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nowo wyświęceni kapłani przybyli do parafii na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko. Modlili się wraz z parafianami w ich intencjach, a także za nowe powołania kapłańskie w archidiecezji. Na zakończenie każdemu wiernemu udzielili specjalnego błogosławieństwa prymicyjnego poprzez obrzęd nałożenia rąk i krótką modlitwę w ciszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję