Reklama

Głos z Torunia

Stulecie posługi redemptorystów w Toruniu

Redemptoryści potrafią łączyć to, co stare, tradycyjne, oparte na mocy słowa z tym, co nowe, chociażby z Nową Ewangelizacją - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św., która 19 III była sprawowana w kościele pw. św. Józefa na toruńskich Bielanach. Tego dnia toruńscy redemptoryści obchodzili setną rocznicę posługi w Grodzie Kopernika.

2021-03-19 23:33

[ TEMATY ]

jubileusz

redemptoryści

Renata Czerwińska


Reklama

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela działa w Toruniu od 1921 r. Początkowo dom zakonny mieścił się na Stawkach, następnie w 1927 r. przeniósł się na Bielany. W listopadzie 1927 roku oddano do użytku kaplicę pw. św. Józefa, a 17 czerwca 1928 roku wprowadzono do kaplicy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zakonnicy prowadzili  niższe seminarium duchowne, w którym uczyło się nawet 100 chłopców, dbali też o mieszkańców najbiedniejszych dzielnic. Dramatyczne chwile przeżyli w trakcie II wojny światowej oraz w latach 1958-1962, kiedy władze komunistyczne na wszelkie możliwe sposoby utrudniały budowę kościoła pw. św. Józefa. Dziś to prężnie działająca parafia i ośrodek duszpasterski. Z inicjatywy toruńskich redemptorystów w 1991 roku powstało Radio Maryja, a od 2003 r. zaczęła nadawać Telewizja Trwam.

W trakcie homilii Biskup Wiesław zwrócił uwagę na św. Józefa, którego postać to wzór i odpowiedź dla Kościoła i rodzin na trudne - nie tylko współczesne - czasy. „W czasach nadmiaru słów, a często braku odpowiedzialności za słowo, Józef jest wzorem człowieka, który nic nie mówi, ale swoją postawą pokazuje wartość prawdy, życia, wiary, miłości”.

Przywołując bogatą historię posługi ojców redemptorystów, zaznaczył, że wszelkie ich dzieła nie są dla nich samych, ale dla wiernych. Nawiązując do represji komunistycznych, związanych z budową kościoła, zauważył: „Zapewne tamte smutne wydarzenia też były potrzebne, ponieważ bardzo mocno zintegrowały mieszkańców parafii, połączyły ich z redemptorystami. Wówczas nikt nie miał wątpliwości, że to, co tutaj się dzieje, ta świątynia, nie jest tylko dla ojców, ale właśnie dla wiernych”. Przypomniał również czas misji ewangelizacyjnych w każdej parafii diecezji - zainspirowanych przez biskupa seniora Andrzeja Suskiego i nieżyjącego już bp. Jana Chrapka - w których ojcowie posługiwali razem z kapłanami diecezjalnymi i które przyczyniły się do zawiązania Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej. 

Reklama

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą wydarzenie. Tego dnia uhonorowano również medalem Stulecia Niepodległości 3 redemptorystów: o. Jana Skórkę, Stanisława Kuczka i Zbigniewa Kotlińskiego. Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Trwam, a śpiewem uświetnił ją parafialny chór Perpetuo Soccorso. 


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Setne urodziny

14 października to święto bliskie wszystkim pracownikom szkolnictwa, uczniom i ich rodzicom. Tegoroczne obchody Święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Ostrówku były wyjątkowe, gdyż szkoła podstawowa wchodząca w skład tego zespołu obchodziła przy tej okazji swój jubileusz. Placówka została powołana do istnienia w 1913 r. i kończy właśnie 100 lat

W ramach obchodów jubileuszu licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele i absolwenci uczestniczyli w uroczystej Eucharystii celebrowanej w kościele parafialnym w Ostrówku. Mszy św. przewodniczył delegat Biskupa Drohiczyńskiego ks. inf. Jan Sobechowicz, a w koncelebrze towarzyszyli mu dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Nicpoń i absolwent stulatki ks. dr Zenon Czumaj. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali homilii dotyczącej oświaty dawnej i obecnej, zanieśli modlitwy w intencji wszystkich pracowników, uczniów, absolwentów i dobroczyńców szkoły, szczególnie powierzając Bożemu Miłosierdziu dusze zmarłych, związanych z placówką.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: z nauczaniem zdalnym trzeba kończyć najszybciej, jak tylko to się da

Nauczanie zdalne jest tylko przykrą koniecznością i trzeba z nią kończyć najszybciej, jak tylko to się da, jak tylko warunki pandemiczne, sytuacja w szpitalach na to pozwolą – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister pokreślił, że trzecia fala koronawirusa słabnie, systematycznie każdego dnia jest mniej zakażeń, a jednocześnie ponad pół miliona nauczycieli zostało zaszczepionych.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Erdő: Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie źródłem nadziei dla Europy

2021-04-12 15:25

[ TEMATY ]

Eucharystia

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Głównym celem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie jest spotkanie z Jezusem Chrystusem, łaska pojednania zarówno w naszym społeczeństwie, jak i w Europie, która tak bardzo potrzebuje nadziei – przypomina kard. Péter Erdő. Prymas Węgier podkreśla, że wielkim znakiem nadziei będzie też, po niemal dwóch latach zamknięcia i lęku spowodowanego pandemią, osobista obecność papieża Franciszka. Metropolita Ostrzyhomia przypomina, że to sam papież obrał Budapeszt na miejsce tego międzynarodowego wydarzenia.

Kongres Eucharystyczny odbędzie się od 5 do 12 września. Pierwotnie miał się odbyć już w ubiegłym roku, lecz z powodu pandemii papież odłożył go o rok. Jak zauważa kard. Erdő, przedłużone w ten sposób przygotowania stały się okazją do dialogu i zbliżenia z potrzebującymi, chrześcijanami innych wyznań, a także ze wspólnotą żydowską, jedną z najważniejszych w Europie. Jestem pewny, że wszyscy z entuzjazmem cieszą się na spotkanie z papieżem – dodał prymas Węgier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję