Reklama

Biskup Alfred Abramowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą rocznicę śmierci biskupa pomocniczego archidiecezji chicagowskiej - Alfreda Abramowicza pragnę tym wspomnieniem uczcić jego pamięć i wskazać jego zasługi dla Polonii chicagowskiej oraz dla Kościoła w Polsce. Bp Abramowicz całym swoim życiem służył wiernie i z wielkim oddaniem Bogu, Kościołowi, Polsce i Polonii amerykańskiej. Był wspaniałym człowiekiem, troskliwym wychowawcą, opiekunem i przyjacielem młodzieży.
Wielu naszych rodaków w Polsce i na świecie znało bp. Abramowicza; wielu spotykało się z nim w Chicago i w Polsce, do której często podróżował. Był biskupem dla licznej Polonii chicagowskiej. Przez wiele lat był proboszczem (już jako biskup właśnie) parafii pw. Pięciu Braci Polaków-Męczenników na południu Chicago. Wiele serca i pracy wkładał w utworzenie i utrzymanie polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej przy tej parafii. Utrzymywał ścisłe kontakty z zarządem głównym Związku Podhalan w Ameryce, z weteranami, a także z całą Polonią w Chicago i okolicach.
Miał duże zasługi w powstaniu i rozwoju Ligi Katolickiej dla Pomocy Kościołowi w Polsce, która od 1943 r. niesie pomoc dla Kościoła w naszej Ojczyźnie. Był wieloletnim dyrektorem wykonawczym Ligi. Troszczył się o pomoc dla kapłanów, dla Kościoła w Polsce, Polskiego Instytutu Papieskiego i Kolegium Polskiego w Rzymie oraz Seminarium Polskiego w Paryżu. Prosił, aby po jego śmierci zamiast kwiatów złożyć ofiarę na potrzeby Ligi Katolickiej i na powstałe niedawno w Chicago Seminarium Polskie. W Seminarium tym kształcą się klerycy z Polski, aby w przyszłości nieść posługę duszpasterską w polskich parafiach archidiecezji chicagowskiej i na terenie Stanów Zjednoczonych.
Pięknie pożegnał bp. Alfreda Abramowicza jego przyjaciel - kapłan emeryt, b. proboszcz parafii św. Barbary i działacz społeczny - ks. Edward Skupień. Mówił m.in.: "... Biskup Abramowicz wypełnił prośbę Matki Najświętszej z Fatimy w modlitwach. Dziś Polska jest wolna i nie ma tam już komunizmu".
Bp Abramowicz był dumny, że mógł gościć u siebie w 1969 r., jako proboszcz parafii, kard. Karola Wojtyłę, a w 1979 r. - papieża Jana Pawła II.
Interesował się życiem Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze i miał dziecięce nabożeństwo do Matki Najświętszej.
Cieszył się, że po 50 latach przerwy powołano od nowa do życia i posługi Ordynariat Polowy Wojska Polskiego i mianowano ks. Sławoja Leszka Głódzia biskupem polowym Wojska Polskiego. Znał osobiście bp. Głódzia od lat i za pośrednictwem Ligi Katolickiej wspomagał w pierwszych, najtrudniejszych latach tę nową formę duszpasterstwa wojskowego.
W duchu wdzięczności i zgodnie z polską tradycją, za Twoje trudy i Twą pasterską pracę, składamy Ci, Drogi, Kochany Księże Biskupie Alfredzie, serdeczne "Bóg zapłać". Jesteśmy wdzięczni za pełną utrudzenia i oddania pracę wśród nas, katolickiej Polonii w Chicago i w Ameryce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto został finalistą Konkursu Aktywna Parafia 2025?

2025-10-08 11:13

[ TEMATY ]

konkurs

Aktywna Parafia 2025

finaliści

mat. prasowy

Jury konkursu „Aktywna Parafia 2025” wybrało 10 parafii, które już 18 października spotkają się w Warszawie, prezentując lokalną kulturę, tradycje, potrawy, stroje i śpiewy, a także biorąc udział w konkursach sprawnościowych. Finaliści wyróżniają się aktywnością w niejednej dziedzinie. Poznajmy ich bliżej.

W gronie finalistów jest parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach. Urząd proboszcza pełni tam ks. Jarosław Ogrodniczak.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

2025-10-05 17:45

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Znany rekolekcjonista i duszpasterz młodzieży, o. Wojciech Jędrzejewski OP, po ponad 30 latach posługi zdecydował się zrezygnować ze stanu kapłańskiego. Dominikanie potwierdzili w oficjalnym komunikacie, że zakonnik złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego i wystąpienie z zakonu.

Informuję, że o. Wojciech Jędrzejewski OP postanowił zwrócić się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zgodę na przeniesienie do stanu świeckiego i możliwość opuszczenia Zakonu.
CZYTAJ DALEJ

Kiedy Jerzy Ciesielski zostanie ogłoszony błogosławionym? „Czekamy na trzeci głos – vox Dei”

2025-10-08 19:34

[ TEMATY ]

Sługa Boży Jerzy Ciesielski

https://diecezja.pl/

- Czekamy na trzeci głos - głos samego Boga - który potwierdzi, że zarówno ludzie, u których cieszył się opinią świętości, jak i Kościół, który pochylił się nad jego sylwetką i przeprowadził skrupulatne dochodzenie, nie mylą się – mówi referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr Andrzej Scąber, zapytany, kiedy Jerzy Ciesielski może zostać ogłoszony błogosławionym. 9 października mija 55 lat od śmierci męża, ojca, profesora i kandydata na ołtarze.

9 października 1970 roku. Chartum. W katastrofie statku na Nilu ginie Jerzy Ciesielski i dwójka jego dzieci – Kasia i Piotruś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję