Reklama

Głos z Torunia

Inauguracja kościoła stacyjnego

W związku z ogłoszeniem przez papieża Franciszka Roku św. Józefa bp Wiesław Śmigiel ustanowił w naszej diecezji 4 świątynie, noszące jego wezwanie, kościołami stacyjnymi.

2021-02-09 21:13

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Renata Czerwińska


Reklama

Inauguracja toruńskiego kościoła pw. św. Józefa jako kościoła stacyjnego miała miejsce 9 lutego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Artur Szymczyk, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej toruńskiej.

W nauczaniu zwrócił uwagę na to, że postać świętego jest odpowiedzią na postępujący kryzys męskości i rodziny. Św. Józef to człowiek dojrzały zarówno z perspektywy duchowej, jak i ludzkiej. Chroni tych, których kocha, a dzięki temu, że jest posłuszny Słowu Bożemu, przeźroczysty na Jego działanie, staje się godnym zaufania, osobą, na której można się oprzeć. 

O. Wojciech Zagrodzki CSsR, proboszcz parafii, zwrócił uwagę, że z dziedzictwa świętego patrona korzysta wiele wspólnot parafialnych, jak chociażby grupa modlitewna św. Józefa, Synowie św. Józefa czy też postakademicka grupa dla małzeństw. Eucharystię uświetnił śpiewem parafialny chór Perpetuo Soccorso pod przewodnictwem józefitki, s. Nikodemy Sieczkoś.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok świętego Józefa w parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2021-02-12 22:48

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Rok św. Józefa

Archiwum Aspektów/ks. Paweł Grzesiak

ks. kan. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

ks. kan. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze

Od 8 grudnia 2020 r. do 8 grudnia 2021 r. trwa ogłoszony przez Ojca świętego Franciszka Rok świętego Józefa.

Według papieża, głównym celem ustanowienia tego roku jest wzmocnienie codziennej wiary na wzór Opiekuna Zbawiciela przez odkrywanie i rozeznawanie woli Pana Boga. Ojciec święty wskazuje również na potrzebę utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa poprzez podjęcie dzieł modlitewnych i uczynków miłosierdzia, które prowadzą do ulgi i pociechy w ludzkich utrapieniach, dręczących współczesny świat.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o wolności i niewoli w Akcie Milenijnym

2021-02-28 10:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na jedno ze źródeł dynamizmu, który nadał katolicyzmowi kard. Stefan Wyszyński, a którym było jego przymierze z Maryją Jasnogórską – „niewola miłości” zwrócono uwagę podczas kolejnego spotkania na Jasnej Górze „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego”. Treścią tegorocznych rozważań jest Milenijny Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego. W tym roku mija 55. Rocznica Aktu.

Czesław Ryszka, pisarz, publicysta, autor m.in. książki „Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny” przypomniał, że wielkość Prymasa w dużej mierze ukształtowały doświadczenia, jakie stały się udziałem Kościoła w naszej części Europy, w której tysiącletnie chrześcijaństwo starło się ze współczesną odmianą systemu ateistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję