Reklama

Jan Paweł II

„Dar na Stulecie” – podsumowanie "duchowego pomnika" na 100-lecie Jana Pawła II

Ponad 150 tys. osób wzięło udział w projekcie „Dar na Stulecie” realizowanym w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. W ramach projektu podjęto niemal 2,5 tys. inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych oraz edukacyjnych i wychowawczych w 35 krajach na sześciu kontynentach. Pomysłodawcą akcji był zmarły 31 grudnia 2020 r. o. Maciej Zięba OP. Dziś odbyło się wirtualne spotkanie podsumowujące inicjatywę.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Projekt „Dar na Stulecie” polegał na stworzeniu „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Realizacja projektu początkowo planowana była na cały rok stulecia urodzin św. Jana Pawła II – od 18 maja 2019 r. do 18 maja 2020 r. Z uwagi na pandemię koronawirusa czas trwanie projektu przedłużono do końca 2020 r.

W akcji wzięło w sumie udział 157 tys. 750 osób. Podjęto 2 tys. 485 inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych oraz edukacyjnych i wychowawczych. Było to 2 tys. 311 inicjatyw w Polsce oraz 174 projekty realizowane zagranicą – w 35 krajach, na 6 kontynentach. Poza Polską najwięcej tych działań miało miejsce w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Białorusi, Ukrainie i w USA. Mapę wszystkich inicjatyw znaleźć można na stronie darna100.pl.

Reklama

W działania zaangażowało się m.in. 531 placówek oświatowych. Wśród zrealizowanych inicjatyw wymienić można m.in. misję w Sudanie Południowym, polegającą na wybudowaniu placu zabaw przy szkole podstawowej im. „Cece” w Nimule przy granicy z Ugandą. Odbyło się też widowisko muzyczno–taneczne w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu. W Poznaniu powstało 100 ciepłych czapek wykonanych na drutach dla dzieci z Afganistanu. W parafii św. Michała Archanioła w Leśnej zasadzono 100 dębów papieskich a w przedszkolu w Ilkowicach – kwiatki dla papieża.

Wszystkie projekty zebrane zostały i opisane w księdze pt. „Mozaika wspólnego dobra”, która – zgodnie z zamysłem śp. o. Macieja Zięby – złożona zostanie w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Podziel się cytatem

Wiele inicjatyw podjętych w ramach akcji „Dar na Stulecie” przedstawionych zostało podczas wirtualnego spotkania podsumowującego projekt. Konferencje naukowe, książki, publikacje naukowe, projekty internetowe, projekty kulturalne, edukacyjne, konkursy wiedzy o papieżu, seminaria, scenariusze lekcyjne, akcje modlitewne czy inicjatywy polegające na spełnianiu dobrych uczynków – te i wiele innych zrealizowanych w „Darze na Stulecie” projektów wymieniali uczestnicy spotkania: Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, ks. Paweł Walkiewicz z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Jan Rychlicki reprezentujący Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II, hm. Jolanta Łaba i hm. Ryszard Zawadowski z ZHP, prof. Krystyna Chałas z KUL i Jerzy Heresztyn, nauczyciel języka polskiego w Kazachstanie.

Reklama

Uczestnicy spotkania podkreślali, że projekt wyzwolił ogromną energię społeczną a wiele z podjętych akcji nie ma charakteru jednorazowego wydarzenia. Zgodnie wyrazili też chęć dalszej wzajemnej współpracy i kontynuacji działań w kierunku upowszechniania nauczania św. Jana Pawła II a także wiedzy na temat jego osoby, zwłaszcza w kontekście pojawiających się w ostatnich czasach ataków.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla upamiętnienia zmarłego 31 grudnia 2020 r. pomysłodawcy inicjatywy „Dar na Stulecie”, śp. o. Macieja Zięby OP, a zakończyło się dziękczynną modlitwą i błogosławieństwem na dalsze działania. Błogosławieństwa udzielił ks. Paweł Walkiewicz z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” są min. : Instytut Tertio Millennio, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

2021-01-22 15:25

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Szałasowym Ołtarzu

Zgodnie z tradycją, w trzecią niedzielę września, o godz. 12 spotkali się na Hali Turbacz przy Szałasowym Ołtarzu turyści, miłośnicy gór, przedstawiciele „Środowiska” z lat młodzieńczych ks. Karola Wojtyły oraz Fundacji Szlaki Papieskie. To w tym miejscu, 17 września 1953 r. nocował w szałasie wraz z grupą młodych fizyków i studentów (razem 12 osób) ks. Karol Wojtyła. Wędrowali oni z Suchej Beskidzkiej do Krynicy przez Turbacz i Prehybę. Tak wspomina nocną wyprawę na Turbacz jeden z jej uczestników, prof. Jerzy Janik: „Wyszliśmy wreszcie na halę przy tzw. Czole Turbacza. Stał tam wielki szałas pełen siana. Na wycieczkach Wujek odprawiał dla nas Mszę św. Tam, pod Turbaczem, powiedział: „- Wiecie co, w Kościele próbują wprowadzić elementy nowej liturgii. Jednym z tych elementów jest pozycja kapłana odprawiającego Mszę św., ma on mianowicie stać twarzą do wiernych. Zróbmy tak... W drzwiach szałasu umocowaliśmy deskę, dla wzmocnienia konstrukcji wsunęliśmy kopkę siana. Wujek stanął wewnątrz szałasu, twarzą do nas, przy desce, która stała się ołtarzem, a my na zewnątrz szałasu. »In nomine Patris» - zaczął po łacinie, bo na zmianę języka trzeba było poczekać jeszcze parę lat. I tak pod szczytem Gorców trwała Najświętsza Ofiara na chwałę Stwórcy otaczającej nas przyrody. W czasie Mszy św. pojawili się gospodarze z którejś z podgorczańskich wsi dla zebrania siana. Podeszli do naszego szałasu - kościoła i pobożnie uklękli”.
Była to prawdopodobnie pierwsza Msza św. odprawiana na polskiej ziemi twarzą do ludu, i to niemal 10 lat przed Soborem Watykańskim II. Dziś, w tym miejscu stoi Szałasowy Ołtarz, jako świadectwo i pamiątka tamtych wydarzeń. Ufundowali go i wybudowali górale z Zakopanego i Klikuszowej w 2003 r., odtwarzając fragment ściany dawnego szałasu w tym samym miejscu, gdzie stał, na polanie Jana i Franciszka Zapotocznych. Tuż obok szałasu postawiono głaz z pamiątkową tablicą wyjaśniającą wyjątkowy charakter tego miejsca.
W tegorocznej Mszy św. przy Szałasowym Ołtarzu, która kończy sezon letnich wędrówek Szlakami Papieskimi, wzięło udział ponad 300 osób. Przybyli pieszo i na rowerach. Byli strażacy ze sztandarem, pięknie śpiewała i grała kapela z Ludźmierza. Mszę św. o kanonizację Jana Pawła II oraz o to, by nauczanie papieskie weszło trwale w nasze życie, celebrowali ks. Stefan Misiniec z Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Józef Obłój z diecezji rzeszowskiej i ks. Jan Abrahamowicz ze Wzgórz Krzesławickich. W homilii ks. Misiniec przypomniał, że „oprócz podziwiania przyrody na szlakach górskich jest zawsze możliwość rozważania spraw głębszych. O tym wiele razy mówił Jan Paweł II, że w górach jest bliżej Boga, że w górach inaczej modli się człowiek”. Na zakończenie Mszy św. zebrani uczcili relikwie krzyża, który trzymał w ręku Ojciec Święty podczas swej ostatniej Drogi Krzyżowej, w Wielki Piątek 2005 r. Pielgrzymują w parafiach diecezji przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję