Reklama

Niedziela Świdnicka

Cenne sarkofagi rodu Hochbergów

Do par. Św. Mikołaja w Świebodzicach powrócił drugi z odrestaurowanych sarkofagów z rodziny Hochbergów dawnych właścicieli Zamku Książ, Świebodzic i okolicznych ziem.

[ TEMATY ]

Świebodzice

ks. Józef Siemasz

You Tube

Ks. proboszcz Józef Siemasz podczas wywiadu dla lokalnych mediów

Ks. proboszcz Józef Siemasz podczas wywiadu dla lokalnych mediów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesna historia sarkofagów sięga roku 2014, kiedy to miejscowi duszpasterze podczas remontu kościoła odkryli w bocznej kaplicy w posadzce wyłom, w którym znajdowało się inne pomieszczenie. Okazało się, że jest to krypta, w której spoczywa dziesięć trumien w różnym stanie, pochodzących z XVII wieku. Kilka z nich było wręcz nieuszkodzonych.

- Rozpoczynając remont kościoła, postanowiliśmy z radą parafialną równolegle zadbać o tę kryptę, która jest wielkim bogactwem i dziedzictwem narodowym naszej ojczyzny, miasta i parafii. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i gminy Świebodzice w roku 2017 odrestaurowano pierwszy z sarkofagów. Koszt renowacji pierwszego sarkofagu był ogromny, wyniósł blisko 100 tys. zł. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że będzie to takie kosztowne. Odnowienie sarkofagu, który wrócił 16 grudnia 2020 roku kosztowało 205 tys. zł. To suma za którą moglibyśmy wymalować całe wnętrze kościoła - mówi ks. kan. Józef Siemasz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Świebodzicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Facebook.com, @ATPracowniaKonserwacjiZabytkow

Transport odnowionego sarkofagu

Transport odnowionego sarkofagu

Reklama

W pierwszym odrestaurowanym sarkofagu spoczywała Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga, do którego należał z kolei drugi odnowiony sarkofag. - Jest to jedna z najważniejszych osób w rodzie Hochbergów – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn. - W roku 1650 uzyskał dla siebie i swoich potomków tytuł barona, a 16 lat później tytuł hrabiego, dlatego wszyscy jego potomkowie noszą tytuły hrabiów, hrabianek von Hochberg, baronów i baronówien na Książu – wyjaśnia prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Facebook.com @ATPracowniaKonserwacjiZabytkow

Odrestaurowany sarkofag Hansa Heinricha I Hochberga

Odrestaurowany sarkofag Hansa Heinricha I Hochberga

Prace zostały wykonane staraniem pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów z Tychów, którzy na swoim koncie mają odnowę królewskich sarkofagów na Wawelu.

Odrestaurowane sarkofagi są dostępne dla zwiedzających, po wcześniejszym kontakcie z księdzem proboszczem.

2021-01-04 23:44

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świebodzice. Świątynia odzyskała blask

2025-12-23 11:40

[ TEMATY ]

Świebodzice

ks. Józef Siemasz

remont kościoła

UM Świebodzice

Uczestnicy odbioru prac remontowych w kościele św. Mikołaja w Świebodzicach wraz z proboszczem ks. kan. Józefem Siemaszem

Uczestnicy odbioru prac remontowych w kościele św. Mikołaja w Świebodzicach wraz z proboszczem ks. kan. Józefem Siemaszem

Zabytkowy kościół św. Mikołaja, jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych świątyń miasta, przeszedł gruntowną metamorfozę.

Dzięki szeroko zakrojonym pracom konserwatorskim i budowlanym parafialna świątynia odzyskała swój historyczny blask, a 5 grudnia dokonano oficjalnego odbioru inwestycji. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Tobiasz Wysoczański, proboszcz parafii ks. kan. Józef Siemasz, przedstawiciele miasta i wykonawcy oraz zespół konserwatorski odpowiedzialny za realizację projektu.
CZYTAJ DALEJ

Przy jego grobie został cudownie uzdrowiony papież. Św. Feliks z Noli

[ TEMATY ]

wspomnienie

pl.wikipedia.org

Św. Feliks z Noli

Św. Feliks z Noli

Feliks żył w III w., był synem legionisty rzymskiego Hermiasa, który osiedlił się w Noli, na południe od Neapolu.

Kiedy Feliks przyjął święcenia kapłańskie, wybuchło prześladowanie wyznawców Chrystusa za panowania Decjusza. Feliks był torturowany. Jego poranione ciało wleczono po ostrych muszlach i skorupach. Udało mu się jednak ujść z więzienia. Ukrywał się przez pewien czas w wyschniętej studni. Po śmierci Decjusza powrócił. Ponieważ jednak skonfiskowano mu majątek rodzinny, żył z pracy swoich rąk. Po śmierci schorowanego Maksyma został wybrany na biskupa Noli, ale odmówił przyjęcia godności, proponując na to stanowisko Kwintusa.
CZYTAJ DALEJ

W Biblii słuchanie oznacza posłuszeństwo, a posłuszeństwo rodzi wolność

2026-01-15 09:14

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa Dawida wyrasta bezpośrednio z wyroczni Natana i ma charakter zdumienia. Król „zasiada przed Panem”. Ten gest oznacza spoczynek serca w obecności Boga i rezygnację z własnej kontroli. W tle stoi Arka w namiocie na Syjonie, a więc znak Boga bliskiego, który mieszka pośród swego ludu w prostocie. Dawid wraca do swoich początków, do pastwiska i do drogi, którą Pan go poprowadził. W Biblii taka pamięć chroni przed pychą. Powraca też słowo „dom”. Po hebrajsku (bajt) oznacza i budowlę, i ród. Dawid słyszał, że Pan buduje mu dom, czyli trwałą dynastię. Obietnica sięga dalej niż dzień dzisiejszy i obejmuje przyszłe pokolenia. Wers 19 zawiera trudne wyrażenie (torat ha’adam). Bywa rozumiane jako „los człowieka” albo „pouczenie dla człowieka”. Dawid widzi, że obietnica dla jego rodu niesie światło także dla całego ludu. Modlitwa nie zatrzymuje się na emocji. Dawid wypowiada imię Boga z czcią i przyznaje, że Pan zna swego sługę do końca. W dalszych wersetach brzmi wdzięczność za Izraela, którego Pan „utwierdził” jako swój lud. Pojawia się tytuł „Pan Bóg Zastępów”, który podkreśla, że ostateczna władza należy do Boga, nie do tronu. Wypowiedź króla staje się wyznaniem wiary w jedyność Boga i w Jego wierność przymierzu. Dawid prosi, aby słowo Pana spełniło się „na wieki” (le‘olam). To prośba o trwałość łaski, a zarazem o serce, które nie wypacza daru. Na końcu pojawia się błogosławieństwo. Dawid nie domaga się sukcesu. Prosi o błogosławieństwo dla „domu sługi”, aby trwał przed Bogiem. W tej modlitwie słychać ton późniejszych psalmów królewskich, które uczą Kościół dziękczynienia i ufności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję