Reklama

Niedziela Częstochowska

Cieszył się Kościołem

Oddany duszpasterz, dobry organizator, świetny gospodarz. Po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. kan. Roman Łodziński, budowniczy kościoła Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie i pierwszy proboszcz parafii pod tym wezwaniem oraz dziekan dekanatu św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zorganizował parafię dosłownie od podstaw. Spędził tu 19 lat i oddał jej całe serce.

Pasterz i gospodarz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ksiądz Roman był Bożym człowiekiem. Przyszedł do parafii, kiedy tu był ugór, krzaki, wszystko zarośnięte. Musiał organizować ludzi do budowy. Podołał bardzo dużemu wyzwaniu. Widać, że kościół jest piękny. Nie tylko jako budowla, ale ten z dusz i serc – twierdzi Jadwiga. – Zjednał sobie ludzi. Teraz mają gdzie się modlić. Dzięki niemu parafia jest tak rozbudowana. Bardzo dużo rzeczy działo się za jego sprawą. Nawet kiedy brakowało pieniędzy, to zawsze znaleźli się jacyś sponsorzy, ale to było wszystko na jego głowie. On wszystko załatwiał – mówi Zbigniew. – Kiedy głosił kazania, to porywał. Taka była jego rola jako pasterza naszej wspólnoty – dodaje. – Przede wszystkim mówił, żeby się nie lękać, ale mieć wiarę. Jestem pewny, że on się nie bał – Sylwester z trudem powstrzymuje się od płaczu.

Przewodnik

– Dusza człowiek. Rzadko się takich spotyka. Wspaniały gospodarz. Zrobił tak dużo, a jeszcze mieliśmy tak wiele w planach. Wspólnie pracowaliśmy, ale ksiądz Roman nam przewodził. Ciągnął nas do przodu. Byliśmy jedną wielką rodziną. Pierwszy raz spotkałam taką parafię i takiego człowieka, który umiał nas scalić, od maleńkiego do najstarszego – wzrusza się Iwona z rady parafialnej. – Dwa tygodnie temu zamieniłam z księdzem ostatnie słowa. Duch Święty chyba mnie natchnął i zadzwoniłam. Słychać było, że jest mu ciężko – opowiada. – Kiedyś powiedziałam do pani Mirki, jego siostry, że on zostanie świętym. Jak się dowiedziałam, że zachorował, normalnie się popłakałam – przeżywa Jola.

Człowiek wspólnoty

– Był wspaniałym proboszczem. Najpierw zgromadził wspólnotę osób, żywych kamieni. Wtedy dopiero można robić wielkie dzieła. Dzięki niemu w parafii jest dużo wspólnot. Troszczył się o wszystkie, w każdą był zaangażowany – przyznaje Jadwiga. W parafii Zesłania Ducha Świętego działają: schola, służba liturgiczna, ognisko wychowawcze, Wspólnota Żywego Różańca (13 róż, w tym 2 męskie), Akcja Katolicka, rada parafialna, Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, klub seniora i Apostolat Margaretka. W salkach domu parafialnego są stół do gry w tenisa stołowego, bilard i piłkarzyki. Odbywały się tam nawet zajęcia z aerobiku dla pań.

Reklama

Miał gest

– Kiedy dzieci przychodziły na salki, zawsze miały posiłki. Proboszcz zorganizował im zajęcia z języka angielskiego i pomoc w nauce. Otworzył bibliotekę i klub seniora. O cokolwiek by go poprosić, nie odmawiał. Starał się wszystkim pomóc. Był otwarty na propozycje – wtrąca Zbigniew. – Każdy, kto miał problem, mógł przyjść z tym do księdza i wspólnie rozwiązać sprawę. Proboszcz troszczył się też o chorych. Miał dla nich wielkie serce – zaświadcza Elżbieta. – Biedni dostawali w parafii chleb, a każde dziecko na mikołaja dostawało paczkę, nawet to, które przyszło pierwszy raz do kościoła. Ksiądz Roman angażował się we wszystko, co mógł – dopowiada Jadwiga. Parafianie podkreślają również, że proboszcz organizował pielgrzymki do Medjugorja, Fatimy, Ziemi Świętej, Włoch i do krajowych sanktuariów. Chciał, żeby rozwijali się duchowo i tworzyli jedną wielką rodzinę. – Organizował festyny, angażował kogo mógł. Ściągał sponsorów, żeby były pieniądze na wyjazd dla dzieci i młodzieży na wakacje. Organizował nawet pokazy dobrych filmów z przesłaniem – zaznacza Jadwiga. – Dla niego nie było nic niemożliwego – mówi Zbigniew. – Umiał zaangażować wiele ludzi do wspólnego dzieła – podkreśla. Warto wspomnieć, że ks. Roman zadbał o obecność parafii w internecie. Jej strona ma chyba najkrótszy adres ze wszystkich parafii w Polsce: www.parafia.org .

Reklama

Bardzo dobry kolega

Z ks. Romanem Łodzińskim na jednym roku w seminarium studiował ks. Marek Jachna, obecnie proboszcz parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku. Znali się 36 lat. – Był wysportowany i pełen energii. W budowanie parafii włożył całe serce i oddał dużą część życia. Przez kilkanaście lat jeździł z dziećmi co roku na wakacje. Potrafił wyjątkowo uchwycić ludzi i tworzyć wspólnoty – wspomina. Jak zauważa, początki parafii były bardzo trudne. – Ksiądz Roman przez lata mieszkał w przerobionej szklarni. Z niej zbudował później pierwszą kaplicę. Ksiądz Jachna przyznaje również, że w dzieło powstawania parafii bardzo zaangażowała się też rodzina zmarłego m.in. brat Tomek i siostra Mirka, gospodyni.

Z ks. Romanem widywali się raz na tydzień. Ostatni raz rozmawiali przez telefon 30 października o godz. 17. – Wydawał mi jeszcze dyspozycje co do funkcjonowania parafii. Prosił, żeby mu pomóc. Kończyłem rozmowę, bo bardzo ciężko mu się mówiło. O godz. 21 został podłączony do respiratora. Wiele wniósł w życie samej Częstochowy – podsumowuje ks. Jachna.

Pogodził budowę i duszpasterstwo

Ksiądz Marek Olejniczak, proboszcz parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie, poznał ks. Romana, gdy ten był wikariuszem w parafii św. Floriana. – Kiedy powstała nasza parafia, pomagał nam odprawiać Msze św., bo nieraz było więcej intencji, a nie mieliśmy jeszcze wikarych. Później zaczął budować parafię Zesłania Ducha Świętego. Byliśmy na podobnych etapach. Ja też starałem się o uzyskanie terenu pod budowę kościoła. Zaczęliśmy prawie w tym samym momencie. On skończył trochę wcześniej. Udało mu się przystosować kościół, który był w stanie surowym, do sprawowania Liturgii w bardzo przyzwoity sposób. Jego wykańczanie zaczął od elewacji zewnętrznej. Ściany są pokryte odpowiednimi warstwami tynku i kolorami. To był dla niego powód do radości i satysfakcji – wspomina ks. Olejniczak. Podkreśla, że ks. Roman był bardzo lubiany w parafii, a co najważniejsze – podczas budowy nie zapomniał o duszpasterstwie. – Parafia funkcjonowała bardzo prężnie na wszystkich płaszczyznach. Warto też zauważyć, że sam dom parafialny jest przystosowany do przyjmowania różnych grup. Zadbał o to od samego początku, na etapie projektu. Przygotował całe zaplecze – mówi.

Reklama

Po raz ostatni spotkali się 24 października, w parafii św. Melchiora Grodzieckiego. – Rozmawialiśmy o różnych sprawach dotyczących Kościoła, o tym, że pandemia pokrzyżowała nam plany, a niektóre przekreśliła. Okazało się, że przekreśliła też jego ziemskie życie – zauważa ks. Olejniczak.

Zaufał nowemu księdzu

– To był bardzo otwarty człowiek. Kiedy zadzwoniłem do niego, po tym jak dowiedziałem się, że przychodzę tu do parafii, powiedział: „Przyjeżdżaj wieczorem”. Od razu spotkaliśmy się u niego w pokoju. „Będę chętnie wspierał to, co ksiądz będzie chciał robić”. Zaufał mi – opowiada ks. Norbert Tomczyk, który od lipca jest wikariuszem w parafii Zesłania Ducha Świętego. – Kościół pokazał mi zaraz po naszym pierwszym spotkaniu. „Zobacz, jest ogrzewanie podłogowe, a nad tabernakulum Matka Boża”. Pokazał też witraż Ducha Świętego. Było widać, że cieszy się tym kościołem, który wybudował – wspomina ks. Tomczyk. – To był przecież młody człowiek. Prowadził bardziej aktywny tryb życia niż ja. Przynajmniej 2 razy w tygodniu chodził na siłownię. Miał swój sprzęt. Jeździł też na grzyby – dodaje z uśmiechem. – I na ryby. Należał do koła wędkarskiego – dopowiada Zbigniew.

Modlitwa

– Odkąd powstała parafia, codziennie o godz. 15 jest odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nieprzerwanie. Pan Jezus zawsze kogoś przyśle – cieszy się Elżbieta. Kiedy ks. Roman zachorował, parafianie modlili się za niego na Różańcu, a na Jasnej Górze od 9 do 16 listopada miały być odprawiane Msze św. nowennowe w intencji jego powrotu do zdrowia. Intencję trzeba było szybko zmienić...

Reklama

Żałobnej Mszy św. w intencji ks. Romana Łodzińskiego 13 listopada w kościele Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Wszystkie miejsca i funkcje duszpasterskie śp. ks. kan. Romana były i pozostają świadectwem jego żywej wiary i radosnej służby Bogu i ludziom w mocy Ducha Świętego, który patronuje waszej parafii – powiedział w homilii.

Przywołał również niedawną sytuację, kiedy udzielił ks. Romanowi uprawnienia do sprawowania sakramentu bierzmowania w swojej parafii, ponieważ z powodu kwarantanny bp Andrzej Przybylski nie mógł go udzielić. – To jest pewien znak, że sakrament bierzmowania był jedną z ostatnich posług, które proboszcz sprawował tu wobec ludzi młodych, dzisiaj niestety tak mocno podzielonych w naszej ojczyźnie wiernością Bogu i jego przykazaniom, i takim czy innym podszeptom. Jak bardzo potrzeba mocy Ducha Świętego! Dlatego udzieliłem mu tego uprawnienia, żeby już nie czekać, żeby umocnić ludzi młodych w darach Ducha Świętego na ich przyszłe życie – podkreślił abp Depo. – Śp. ks. Roman przez całe kapłańskie życie stawał codziennie, aby uobecniać tajemnicę Eucharystii budującą Kościół Chrystusowy na ziemi. Do niej prowadził przez głoszenie słowa Bożego, posługę w sakramencie pokuty i pojednania i na wielu jeszcze innych odcinkach jego zaangażowania, żeby z ludzi tworzyć wspólnotę. A ten kościół z pewnością będzie znakiem tego wewnętrznego budowania – zaznaczył.

– Wierzymy, że śp. ks. Roman będzie miał udział w tajemnicy wskrzeszenia w dniu ostatecznym i że słowa Chrystusa: „kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” wypełniają się dla niego już dzisiaj w zjednoczeniu z Nim na wieki – zakończył metropolita częstochowski.

Reklama

14 listopada Mszy św. pogrzebowej w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trębaczewie, gdzie ks. Roman został ochrzczony, przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. – Tu się zaczęło jego bycie świątynią Ducha Świętego. Kapłaństwo ks. Romana najbardziej zrealizowało się w tajemnicy boskiego tchnienia, Ducha Świętego. Oddał ducha, aby żyć w Bogu – przypomniał.

Ks. kan. Roman Łodziński odszedł do Pana 9 listopada w wieku 55 lat, w 30. roku kapłaństwa. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w Trębaczewie.

2020-11-14 20:01

Ocena: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję